2025-01-19, Sekmadienis
Naujienlaiškis

Povilas Gylys. Politinė ekonomija neturėtų būti siejama tik su marksizmu

Vilniaus Universiteto Politinės ekonomijos katedra, vienu metu manėme, yra seniausia pasaulyje. Ji įkurta 1803 metais tuometinio rektoriaus, fiziokrato J.Stroinovskio.

Net garsusis Maltusas politinės ekonomijos katedrą Anglijoje įkūrė dviem metais vėliau – 1805 metais.

Daug metų siūliau fakultetui ekonominių studijų pradžią mūsų Alma Mater sieti ne su 1940-siais, kaip yra dabar, bet su ta data – 1803-aisiais.

Nepavyko įtikinti. Nors tiek istorinio teisingumo, tiek viešųjų ryšių požiūriu tai būtų prasminga.

Nedaug kas net iš ekonomistų prisimena, kad terminas „politinė ekonomija” atsirado 1615 metais ir jis neturėtų būti siejamas tik su marksizmu (pasąmonėje daug mano kartos žmonių taip ir daro).

Politinė ekonomija visada tyrinėjo tokius klausimus kaip: kas yra turtas, kas yra turto kūrėjai, kaip paskirstomas turtas, kokios yra ekonominės santvarkos (kapitalizmas, socializmas ir pan.).

Skirtingos politinės ekonomijos mokyklos-fiziokratai, merkantilistai, politekonomijos klasikai (A.Smitas), marksistai- skirtingai atsakinėjo į tuos klausimus, todėl tarp jų vyko pažintinė konkurencija.

Deja, šias laikais, ypač potarybinėje erdvėje, politinė ekonomija yra prigesęs mokslas. Lietuvoje esu bene vienintelis aktyviai besireiškiantis politekonomas.

4 KOMENTARAI

  1. Žodžiai marksizmas/leninizmas sveikai mąstančiam ir nesergančiam COVID-19, sukelia elektrošoko dozę. Tie, kurie nežino, kiek Lietuva yra nukentėjusi nuo marksistinės/lenininės diktatūros, nežino tikros Lietuvos istorijos, jie žodžius marksizmo/leninizmo keiksmažodžiu gali ir nelaikyti. Kaip nekeista, JAV galingiausiai pasaulio valstybė apsiėjo be marksizmo/leninizmo… Tie lietuviai, kurie per sovietinę okupaciją nebuvo įkalinti ar ištremti prie Laptevų jūros ar į Sibiro lagerius, pradžiamoksliams naudinga pažiūrėti britų-prancūzų pastatytą filmą „Stalino mirtis” aba bent paskaityti George Orwell knygą „Gyvulių ūkis”.

  2. Deja visi prisimename, kad sovietiniais laikais politinė ekonomija buvo marksizmo-leninizmo propaganda.

Komentarai nepriimami.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vytautas Sinica. Nacionalinis saugumas yra svarbesnis už biudžeto eilutes

Tęsiasi žiniasklaidos laidų masinės imigracijos tema maratonas. Patikinu, kad ateinančią savaitę laukia ir daugiau. „Lietuvos ryto“ televizijoje Rimvydas Paleckis...

Rasa Čepaitienė. Kas yra šiandieniniai vilniečiai?

Andai važiuoju vakare namo sausakimšame autobuse ir akį patraukia iškaba, reklamuojanti Guns n' Roses koncertą. Akimirkai užsisvajoju, kad...

Vidas Rachlevičius. Turime mažai problemų? Susikurkime dar!

  Daug lietuvių labai drąsiai ir kategoriškai reiškia savo nuomonę įvairiausiais klausimais, tačiau labai dažnai geriausiu atveju turi tik...

Edvardas Čiuldė. Kas gins Lietuvą?

Iš vienos pusės, lyginti saugumo požiūriu Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios, tą pačią, bet drauge skirtingą Lietuvą, yra...