„Vaikų atiminėjimo vajus! – šūkauja su statistika susipažinę parlamentarai. Vos per mėnesį iš šeimų paimta 600 vaikų. „Kai kuriais atvejais galbūt apsidraudžiant vaikai buvo paimti. Kiek žinau, pusė jų grąžinti nurodžius šeimoms, ką daryti. Tai yra tam tikra prevencija apsaugant vaikus nuo sužalojimų ir nuo mirties“, – sako Seimo narys Algirdas Sysas.
Faktas
Valstybinė Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pateikė informaciją, kad per liepos mėnesį paimtų iš nesaugios aplinkos ir (arba) nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį skaičius – 524.
Nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis (vaikas paimtas iš atstovų pagal įstatymą) – 258.
Rugpjūčio 1 d. – rugpjūčio 17 d.:
Paimtų iš nesaugios aplinkos ir (arba) nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį skaičius – 274.
Nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis (vaikas paimtas iš atstovų pagal įstatymą) – 139.
Masiškai imami vaikai
„Stebint pranešimus spaudoje neretai kyla klausimas – gal prasidėjo vaikų atiminėjimo vajus? Per mėnesį iš šeimų atimta net šeši šimtai vaikų! O kas nušluostys ašaras tų, kurie iš tėvų bus atimti per klaidą? Bijau, kad tarnybos vykdo paėmimą neįsigilinusios į įstatymo esmę. Niekaip nesuprantu, kodėl situacijos nevertina socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis? Ko jis laukia?“ – viešai stebėjosi Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys konservatorius Rimantas Jonas Dagys.
Dėl Vaiko teisių apsaugos įstatymo pagrindų taikymo parlamentaras kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją prašydamas pateikti informacijos, kiek tiksliai vaikų yra paimta nuo įstatymo įsigaliojimo dienos, taip pat – dėl kokių priežasčių ir kur tie vaikai yra šiuo metu?
Savo ruožtu Valstybinė Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba atremia kritiką tikindama, jog yra ne visai taip.
„Minimi duomenys klaidingai pateikiami kaip skaičiai vaikų, kurie buvo paimti iš tėvų, šeimų. Akcentuotina, jog vaikui nesaugi aplinka, tai vaiko gyvenamoji ar kita aplinka, kurioje kyla pavojus vaiko gyvybei, sveikatai ar normaliai raidai dėl nepriežiūros, smurto ar kitų socialinių veiksnių. Taigi, vaiko paėmimas iš jam nesaugios aplinkos dar nereiškia, kad jis yra (bus) paimamas iš jo atstovų pagal įstatymą“, – rašoma tarnybos pranešime.
Laikinas epizodas
„Seniai sakiau, kad iš pradžių gali būti vaikų paimta daugiau, negu įsivaizduojame. Manau, kad tai – laikinas epizodas. Visi suvoks, kad žaidimas baigėsi ir ateityje vaikų paėmimų iš šeimų mažės“, – sako vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys.
„Manau, kad po pusės metų paaiškės, jog per mėnesį paimame tik du šimtus, o gal ir dar mažiau vaikų. Nes visi išmoks saugotis, galbūt mažiau vartos alkoholio, labiau prižiūrės vaikus, kai supras, kad tarnybos reaguoja. Ar perdėtai? Čia jau turi spręsti teismas, kur ir kada peržengtos ribos, kur yra netinkamai elgiamasi. Tačiau turime žinoti, jog vaikus reikia saugoti ir prižiūrėti“, – tęsia L.Slušnys.
Jis pabrėžia, kad tai yra rimtas signalas, jog turime išmokti su vaikais bendrauti, idant nereikėtų vadinamųjų tarpininkų, kurie laikinai paima vaikus iš šeimų.
Prevencija nuo sužalojimų ir mirties
„Kai kuriais atvejais galbūt apsidraudžiant vaikai buvo paimti, kiek aš žinau, pusė jų grąžinti su tam tikrais nurodymais, ką reikia daryti šeimai. Tai yra tam tikra prevencija apsaugant vaikus nuo sužalojimų ir nuo mirties“, – sako Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas.
Anot jo, lūžis įvyko, kai po labai ilgų debatų, pagaliau buvo priimtas įstatymas, kuris dar tik žengia pirmuosius žingsnius.
„Suprantu, gal čia iš išgąsčio kai kur persistengiama, nes, kaip sakiau, įstatymas tik pradėjo veikti. Su laiku viskas susidėlios. Bet aš manau, tai pirmiausiai yra signalas tėveliams, kad negalima palikti vaiko vieno ir išeiti kur nors švęsti. Vaikas pradėjo rėkti, kaimynai išgirdo ir paskambino policijai. Pagal įstatymą negalim jo palikti namuose vieno. Ar tai grubus pažeidimas, ar ne? Manau, kad grubus. Sakykime, nieko neatsitiko. O kas gali paneigti, kad galėjo įvykti nelaimė?“ – klausia A.Sysas.
Tarp kitko
Vaikas gali būti paimtas iš jam nesaugios aplinkos, kai:
kyla pavojus vaiko ir (ar) specialisto gyvybei ir (ar) sveikatai;
vaikas paliktas be priežiūros arba paliktas prižiūrėti asmenims, kurie netinkamai juo rūpinasi ir dėl to kyla grėsmė jo saugumui, sveikatai ar gyvybei;
tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų yra dingę ir jų ieškoma (kol teismas tėvus pripažins nežinia kur esančiais arba paskelbs mirusiais) (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.254 straipsnio 1 dalis);
tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų laikinai negali rūpintis vaiku dėl abiejų tėvų ar vieno iš jų ligos, suėmimo, bausmės atlikimo ar kitų svarbių priežasčių (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.254 straipsnio 2 dalis).
Vaiką paėmus iš jam nesaugios aplinkos, tarnybos teritorinis skyrius per 2 darbo dienas įvertina grėsmės vaikui lygį. Tarnybos teritorinio skyriaus specialistai, paėmę vaiką iš jam nesaugios aplinkos ir nenustatę grėsmės vaikui lygio arba nustatę pirmąjį grėsmės vaikui lygį perduoda vaiką jo atstovams pagal įstatymą.
Tarnyba taip pat pažymi, kad nuo liepos 1 d. 49 vaikai buvo nuvežti į gydymo įstaigą dėl sveikatos patikrinimo arba jiems buvo reikalinga medikų pagalba (gydymas); 19 vaikų buvo nuvežti į gydymo įstaigą dėl saugios aplinkos užtikrinimo.
Komentaras
Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė:
– Skaičiai, kad per mėnesį šeši šimtai vaikų yra paimti iš šeimų, iš tikrųjų kelia nerimą kiekvienam į juos pažvelgusiam. Kyla klausimas: kodėl? Ar nepastebėjome anksčiau, kad šeimos nebuvo darnios, nesirūpino vaikais? Dabar atvejų vadybininkams yra užduotis į tai atkreipti dėmesį ir, sakyčiau, priimti sunkų sprendimą, tai yra paimti vaiką iš šeimos.
Suprantame, kad vaikui augti geriausia būtent šeimoje. O jeigu ten nėra gerai? Jeigu su tėvais yra tam tikros problemos?
Vis dėlto reikėtų žiūrėti ne vien į skaičius, o į bendrą situaciją, kurią turime keisti. Tai yra darbas su šeimomis. Seniūnijų, savivaldybių rūpestis turi būti dar labiau nukreiptas į pagalbą šeimai.
Nesiimčiau sakyti, kad per griežtai vertinama. Specialistai dirba atsakingai, ypač pradžioje yra tam tikro noro labiau pastebėti tokius atvejus. Taip, pradėjęs veikti įstatymas sudrebino statistika, bet kitais metais, tikimės, kad tokių atvejų nebebus tiek daug.
Rudens sesijoje tam rengsime atskiras diskusijas ir kalbėsime jau su realią situaciją mačiusiais specialistais apie tai, ar reikia teisės aktus keisti, ar pačią veiklą, kuri turėtų apimti didesnį rūpestį šeima visuomenės, bendruomenės ir pačios savivaldybės ar seniūnijos lygiu.
Margarita Meškaitė
lsveikata.lt
Kaip ir reikėjo tikėtis dirbtinai jau iššaukta vaikų krizė, dabar lieka laukti vaikų perdavimo-pardavimo užsieniui…O gal jis jau vyksta?