2025-01-08, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Prof. Gediminas Navaitis. Karas su koranavirusu – karas su melu

XXI amžius informacinių technologijų, žinių amžius. Tiek pat teisminga pasakyti – melo ir gandų amžius. Gandai tapo paveikia priemone, kurią naudoja geltonoji, bulvarinė ir panašia įvardinama žiniasklaida. Melo ir prasimanymų pilna internete.

Tyrinėti gandai irgi ne kartą. Psichologas Gordon Willard Allport pasiūlė gandų įvertinimo formulę, pagal kurią gandas gali būti aprašytas kaip įvykio reikšmingumas padaugintas iš jo dviprasmiškumo ir neaiškumo. Akivaizdu, kad koronavirusas, karantinas mums visiems svarbus įvykis. Taip pat akivaizdu, kad ir jį tiriantys mokslininkai dar daug ko apie šį virusą nežino.

Gandų ir pasakojimams pagrindas bendras. Tai dėmesys visuomenės nestabilumui ar nepatenkintiems poreikiams. Antai, žmogus – voras, Robinas Hudas, Tadas Blinda kovoja už socialinį teisingumą, baudžia tuos, kurių neįstengia nubausti valstybinės institucijos.

Gandai ir pasakojimai patvirtina žinojimo bei galios pakeisti padėtį stoką. Jie apibendrina atskirą atvejį, turintį klausytojams platesnę prasmę, atitinkantį jų vaizdinius apie pasaulį. Todėl vieniems žmonėms tas pat gandas yra nieko nereiškianti nesąmonė, o kitiems jų įsitikinimu patvirtinimas. Gando esmė – demaskuoti blogį ir apsimetėlius, slepiančius tiesą.

Gandas yra efektyvi informacijos skleidimo priemonė, kuri remiasi žmonių baimėmis ir norais. Taigi, yra visos prielaidos gandams apie koranavirusą sklisti. O juos skleidžiantys gana retai nori mums gero.

Europos išorės veiksmų tarnyba (EEAS) paskelbė pranešimą apie dezinformaciją, kuri skleidžiama apie koronavirusą. Svarbiausia šio pranešimo žinia – gausėja melagingų žinių, Ją kryptingai skleidžia Kremliui pavaldi ar artima žiniasklaida. Nemažai melagingų žinių paskelbia socialinių tinklų dalyviai.

EEAS pateikė daug dezinformacijos pavyzdžių. Iš jų labiausiai paplitę:
• Koronavirusas yra biologinis ginklas, kurį naudoja Kinija ar JAV.
• Koronavirusas neatsirado Uhane. Ji sukūrė JAV kariškiai.
• Centralizuota valstybė, tokia kaip Kinija, geba įveikti koronavirusą, o demokratinės valstybės – ne.
• Europa turėtų būti dėkinga Kinijai už koronaviruso plitimo sustabdymą.
• Pandemiją sukėlė migrantai, kurie koronavirusą platina Europoje.
• Koronavirusas yra susijęs su 5G internetu. Uuhanas yra 5G bandymo vieta.
• ES nėra pasirengusi skubiai teikti paramą savo valstybėms narėms – vietoj to jos turi pasitikėti išorės parama (pvz., iš Kinijos).
• Šengeno sutartis nebeegzistuoja. Europiečiai yra karantine, tačiau migrantai gali laisvai judėti po Europa.
• Koronavirusas yra apgaulė, jo nėra.
• Koronavirusui išgydyti yra natūralių priemonių.

Naudodamasi koronaviruso sukeltomis problemomis, rusiška propaganda tęsia jai įprastu idėjų, kuriomis siekiama susiskaldyti visuomenę, pasėti nepasitikėjimą, kelti sumaištį platinimą. Pastebimi rusiškos dezinformacijos skirtumai jei žinios platinamos vidaus ar tarptautinėse auditorijose.

Rusijos auditorijai skirtuose pranešimuose koronavirusas apibūdinamas kaip užsienio agresijos būdas, teigiama, kad jis sukurtas slaptose JAV ar Vakarų šalių laboratorijose, pabrėžiama, kad koronaviruso iššūkiui Europa nepasirengusi, o Rusija sėkmingai su juo kovoja.

Pranešimuose skirtuose tarptautinei auditoriją (skelbiamuose anglų, vokiečių, italų ar lietuvių kalbomis) daugiausia dėmesio skiriama sąmokslo teorijoms, susijusioms su „pasauliniu elitu“, biologinio ginklo bandymu. Jomis siekiama sukelti nepasitikėjimą nacionalinėmis ir ES institucijomis, sveikatos apsaugos sistemomis ir mokslo ekspertais. Pavyzdžiui Rusijos okupuotame Kryme įkurtas tinklalapis „Naujienų frontas“ paskelbė straipsnį „Lietuviai pradėjo užsikrėtusių koronavisuru tautiečių „medžioklę“.

Užtenka perskaityti vien pavadinimą – komentuoti nereikia. Tinklalapis „Sputnik“ paskelbė medžiagą, kurioje išsakyta prielaida, kad koronavirusas sukurtas Latvijoje, nes šioje šalyje daug talentingų mokslininkų ir farmacininkų, o pandemija naudinga valdžiai. Gal kam ir patiks „pagyrimas“ talentingiems latviams?

Gandams nebūdingas logiškumas ir nuoseklumas. Jis nebūdingas ir dezinformacijai, kuria siekiama įbauginti ir sujaukti mąstymą. Todėl tą pati dezinformacijos priemonė vieną dieną gali skelbti žinią, kad pandemija tėra prasimanymas, o kitą – pranašauti pasaulio pabaigą. Tačiau išlieka pagrindinis teiginys – vakarai blogis, Putino režimas geris.

Šiuolaikinio rusiško imperializmo ideologas A. Duginas rašo, kad pandemija „išvalys pasaulį“. O kaip atrodys „švarus pasauli“?

Jame neliks demokratijos, bus įvesta griežta karinė diktatūra. Taigi, dar kartą bandoma įteigti, kad Putino Rusija gerovės ir laisvės šalis. Deja, vis atsiranda besmegenių, kurie tuo patiki.

Jei bent dalis žmonių patikės, dezinformacija – ją skleidžiančių tikslas bus pasiektas. Todėl turime likti budrūs, turime mąstyti ir nepasikliauti gandais, turime rinktis patikimus informacijos šaltinius, nes nekenčiantys Lietuvos dirba savo juodą darbą.

7 KOMENTARAI

  1. ponas Navaiti,mažiau knisinėkitės po Rusijos bulvarinę žiniasklaidą ir žymiai geriau išsimiegosit

  2. Pritariam, puikus str., bet ir galima su kai kuriais teiginiais pasiginčyti. Pvz. : Autoritariniai režimai RF ir KNDR turi galimybes operatyviau ir efektyviau įgyvendinti savo sprendimus (žinoma, jei jie yra teisingi), negu susisklaidžius ES, kur kiekviena valstybė yra „honorova”! Be to, negalima išmesti ir nuomonės, kad korono-virusas sukurtas dirbtinai norint pakoreguoti pasaulinę ekonomiką. Juk tokių pavyzdžių jau būta! Viskas gali paaiškėti, jei po pandemijos aiškiai pasimatys kas iš to gavo daugiausiai naudos. Ir dar, iš kur žmogui žinoti, kad info šaltinis yra patikimas – čia jau pats jis nusprendžia. manome, kad norint objektyvesnio įvykių įvertinimo, reikia peržvelgti daug įvairių šaltinių, nes kartais ir, atrodytų visiškai nepatikimų, galima tarp eilučių perskaityti išlindusius tiesos daigelius, kurie gali pasakyti labai daug.

  3. Pritariu, kad „XXI amžius informacinių technologijų, žinių bei melo ir gandų amžius.”, nes nuolat vyksta informacinis karas.

    Štai pavyzdžiui, lietuviai nuolat vaizduojami atsilikėliais, o Europa, neva, yra pažangos rodiklis, tačiau žymiausias XVII a. Prūsijos ir Mažosios Lietuvos tyrėjas ir evangelikų liuteronų kunigas Matas Pretorijus, išgirdęs su nuostaba užrašė tai, ką jam aiškino eilinis kaimietis pagonis: „apžiūrinėdami žmogaus vidinių organų sandarą įsitikiname, kad joks gyvūnas šiuo požiūriu nėra toks panašus į žmogų kaip kiaulė. Jis pasakė, kad joks gyvūnas nėra toks ėdrus kaip kiaulė. Tad aukojama kiaulė, kad žmogus būtų sveikas ir galėtų gerai valgyti, nes valgymas esąs sveikumo požymis. Kiaulės kraujas esąs toks pat kaip žmogaus kraujas“. Tokias senųjų baltų žinias tik neseniai sugebėjo patvirtinti šiuolaikinė medicina. Ilgalaikiu baltų patyrimu buvo surastos ir atrinktos racionaliausios priemonės ligoms, būklėms, negalavimams gydyti. Išmokta atstatyti lūžusius, išnirusius kaulus, įgyta gimdymo pagalbos, naujagimio priežiūros ir kitų žinių. Empiriškai formavosi žinios apie racionalią mitybą, paros režimą, optimalias aplinkos sąlygas, klimato įtaką žmogaus sveikatai, gyvenamo būsto statybą. Higienos žinių turėjo daugelis, o ligų pažinimo, gydymo būdus žinojo tik pavieniai žmonės – liaudies gydytojai. Visa tai buvo perduodama iš kartos į kartą dažnai žodiniu būdu. M. Pretorijui taip pat kėlė nuostabą net gi paprasčiausia higiena. Jis apstulbęs „Prūsijos įdomybėse“ parašė „tačiau visi prieš valgydami turėjo apsiplauti – toks buvęs senų senovės įprotis, kurio dar ir šiuo metu [t. y. 1681 m.] nadruviai tebesilaiko, nes jie dar ir dabar […] prieš duris pastato puskubilį su vandeniu ir turi apsiplauti“. Kadangi Vakarų Europa savo higieninį atsilikimą per aukštuomenės rūmus pateikdavo kaip kažkokį privalumą, tai ne tik XVII a. liuteronų kunigui kūno kvapų permušimas aliejais ir augalų kvapiosiomis medžiagomis atrodė priimtinesniu, bet dar ir šiom dienom Vakaruose investuojami dideli pinigai į kvapų permušimo pramonę, nors paprasčiau būtų… nusiprausti.

    • Teisingai pastebėjote! Ne veltui lietuviai (baltai ar aisčiai) 200 metų priešinosi žydiškos sektos plitimui mūsų kraštuose! Viduramžiais buvo sunaikinta daug antikos mokslų pasiekimų ir jeigu ne arabų užkariavimai, dar daugiau būtų sunaikinta! Ko gero tamsiausias žmonijos periodas buvo tamsūs viduramžiai! Beje, visoje Europoje tik lietuviai prausdavosi ir maudydavosi, nes krikščioniškoje Europoje vyravo nuomonė, kad vanduo velnio stichija. Lietuvoje klimatas nepalankus išlikti senoviniams archifaktams, kurių pilna sausose dykumose Egipte ir aplink jį, tačiau krikščionių užkariavimo laikotarpiu buvo sunaikinti visi mūsų kultūros paminklai alkos, aukurai ir t.t., kur galimai būtų galima atrasti ir lietuviško rašto pėdsakų, nes neįtikėtina, kad sanskrito kalbos giminaitė lietuvių kalba neturėjo kažkokio panašaus rašto.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

ES Taryba ir Komisija: Šalin rankas nuo nacionalinių valstybių!

ES rinkimai galėjo pakeisti jėgų pusiausvyrą Parlamente, o tai reiškia, kad neišvengiamai žlugs „centristų“ koalicija. Tačiau didžiausias mūšis...

Valdas Sutkus. „Šaltojo karo“ pamokos. Kaip išgyventi šalia „blogio imperijos“

Kaip bebūtų keista, bet einant tretiesiems Rusijos karo prieš Ukrainą metams, pas mus vis dar atsiranda samprotaujančių apie...

Rimas Jankūnas. JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?

Gruodžio pradžioje JAV paskelbta dvejus metus trukusio COVID-19 pandemijos tyrimo ataskaita. Kaip ir galima tikėtis, Lietuvoje nueinančios valdžios...

Alvydas Medalinskas. Ar Putinas, paragintas iš Vašingtono, sės prie derybų stalo

Jeigu kas nors iš mano kolegų tvirtins, kad Putinas, paragintas iš Vašingtono, sės prie derybų stalo iš karto...