2024-12-27, Penktadienis
naujienlaiškis

Prof. Jonas Grigas. Ką daro protingi žmonės?

Prof. Jonas Grigas

Jie nuolat klausinėja. Jie nepasotinamai smalsūs ir ne tik priima informaciją, jie klausinėja, analizuoja ir siekia gilesnio supratimo. Jie nuolat klausia „kodėl“ ir „kaip“, nuolat ieškodami naujų įžvalgų ir perspektyvų. Ši smalsi prigimtis skatina juos mokytis, augti ir plėsti savo žinias.

Jie jungia iš pažiūros nesusijusias idėjas. Vienas iš intelekto bruožų yra gebėjimas įžvelgti modelius ir ryšius ten, kur kiti žmonės to negali. Jie užmezga sąsajas tarp iš pažiūros skirtingų idėjų, randa bendrų gijų, kurios veda į novatoriškus sprendimus ir kūrybinius proveržius. Šis gebėjimas mąstyti leidžia jiems spręsti problemas unikaliais ir netikėtais būdais.

Jie mokosi visą gyvenimą, supranta, kad baigus studijas mokymasis nesiliauja. Jie trokšta žinių apie realų pasaulį. Jie aistringai skaito, lanko paskaitas ir dalyvauja intelektualiose diskusijose. Šis mokymasis visą gyvenimą palaiko jų protą ir leidžia prisitaikyti prie nuolat besikeičiančio pasaulio.

Jie apmąsto savo mintis ir veiksmus. Savirefleksija yra pagrindinis intelekto komponentas. Protingi žmonės skiria laiko analizuoti savo mintis, jausmus ir elgesį. Jie tiria savo motyvus, šališkumą ir prielaidas, siekdami geriau suprasti save ir pagerinti savo sprendimų priėmimą. Ši savistaba skatina didesnę savimonę ir asmeninį augimą.

Jie ieško įvairių požiūrių, supranta įvairovės vertę. Jie ieško nuomonių ir požiūrių, kurie skiriasi nuo jų pačių, suvokdami, kad tai gali padėti išsamiau suprasti sudėtingas problemas. Jie užmezga pagarbų dialogą su skirtingų sluoksnių, kultūrų ir ideologijų žmonėmis, mokydamiesi iš jų patirties ir plėsdami akiratį.

Jie priima dviprasmiškumą ir netikrumą. Gyvenimas pilnas netikrumo, o protingiems žmonėms tai patinka. Jie nevengia dviprasmybių ar sudėtingumo, o priima tai kaip natūralią pasaulio dalį. Jie supranta, kad ne visada yra aiškių atsakymų ir kad geriausi sprendimai dažnai atsiranda tyrinėjant ir eksperimentuojant.

Jie nebijo pakeisti savo nuomonės, yra atviri naujai informacijai ir idėjoms. Jie neprisiriša prie savo įsitikinimų dogmatiškai, bet yra pasirengę peržiūrėti savo nuomonę, atsižvelgdami į naujus įrodymus. Šis intelektualus lankstumas leidžia jiems prisitaikyti prie kintančių aplinkybių ir priimti pagrįstus sprendimus remiantis naujausia informacija.

Jie džiaugiasi mokydamiesi naujų dalykų. Jiems mokymasis nėra tik priemonė tikslui pasiekti. Jie patiria didžiulį pasitenkinimą įgiję naujų žinių, įvaldę naujų įgūdžių ir supratę sudėtingas sąvokas. Ši vidinė motyvacija mokytis skatina jų smalsumą ir skatina nuolat mesti sau iššūkį.

Jie mąsto sistemiškai ir modeliais. Jie linkę žiūrėti į pasaulį kaip į tarpusavyje susijusių sistemų seriją. Jie pripažįsta, kad įvykiai ir reiškiniai retai būna izoliuoti, tačiau dažnai juos veikia sudėtingi santykiai ir modeliai. Sisteminis mąstymas leidžia jiems numatyti pasekmes, nustatyti pagrindines priežastis ir kurti holistinius problemų sprendimus.

Jie teikia pirmenybę giliam darbui ir susikaupimui, kai gali visiškai pasinerti į užduotį nesiblaškydami. Jie supranta sutelktos koncentracijos svarbą siekiant tikslų. Jie susikuria aplinką, palankią protinėms pastangoms.

Jie mėgsta vienatvę. Ją jie naudoja savistabai ir apmąstymams. Jie mėgsta leisti laiką vieni su savo mintimis, tyrinėti idėjas ir gilintis į savo pomėgius. Vienatvė dažnai veda prie naujų įžvalgų, novatoriškų idėjų ir asmeninio augimo.

Jie turi aukštą savimonės lygį, puikiai suvokia savo stipriąsias, silpnąsias puses ir emocijas. Jie supranta, kaip jų veiksmai ir žodžiai veikia žmones, ir stengiasi bendrauti efektyviai ir empatiškai. Ši savimonė leidžia jiems užmegzti tvirtus santykius, naršyti socialinėje žiniasklaidoje ir priimti pagrįstus sprendimus, pagrįstus savo vertybėmis ir tikslais.

Jie nuolat ieško naujų iššūkių. Jie klesti dėl intelektualinio stimuliavimo. Jie aktyviai ieško naujų iššūkių ir augimo galimybių, stumia save už savo komforto zonų. Jie mėgsta spręsti sudėtingas problemas, mokytis naujų įgūdžių ir tyrinėti nepažįstamas teritorijas. Šis iššūkis skatina juos įsitraukti, motyvuoti ir nuolat tobulėti.

Jie vertina efektyvumą ir optimizavimą. Jie būna labai efektyvūs ir organizuoti. Jie ieško būdų, kaip supaprastinti procesus, automatizuoti užduotis ir optimizuoti savo darbą. Jie vertina savo laiką ir išteklius, išmintingai juos naudoja siekdami savo tikslų. Šis dėmesys efektyvumui leidžia jiems pasiekti daugiau per trumpesnį laiką, paliekant daugiau laisvės siekti savo aistrų ir interesų.

Jie turi stiprų smalsumo ir nuostabos jausmą, niekada nepraranda nuostabos apie pasaulį jausmo. Jie išlaiko vaikišką smalsumą, visada trokšta mokytis, tyrinėti ir atrasti. Jie randa grožį kasdienybėje, sudėtingumą – paprastume, o begalines galimybes – nežinomybėje. Šis stebuklo jausmas skatina jų kūrybiškumą, įkvepia aistras ir praturtina jų gyvenimą.

Jie suvokia nesėkmę kaip galimybę mokytis. Jie supranta, kad nesėkmė yra vertinga mokymosi patirtis. Jie neleidžia nesėkmės baimei išbandyti naujus dalykus. Nesėkmes jie vertina kaip galimybę mokytis, augti ir tobulėti. Šis atsparumas ir gebėjimas prisitaikyti leidžia jiems atsigauti po nesėkmių ir tęsti savęs atradimo bei pasiekimų kelionę.

8 KOMENTARAI

  1. tiesos.lt buvo puiki svetainė – netrynė komentarų, nors jie buvo labai įvairūs.
    (na todėl pačią tiesos.lt pizdūkėliai ištrynė 🙂 )

  2. o pusdurniai būna komunistais ar šiaip ateistais
    velnias juos apdovanoja „profesorių” titulais

  3. Taip pat abejoja. Bei žino, kad mąstymas būna tik kritinis. Stoikai pridėtų – būtinai turi turėti humoro jausmą

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Politologas Algis Krupavičius: Rinkimų rezultatai nekliūna, kai laimi „tie“

Vidmantas Misevičius Besibaigiantys metai pasižymėjo rinkimų gausa. Apie tai, ką jie parodė ir kokios bendros tendencijos išryškėjo, „Respublika“ diskutavo...

Česlovas Iškauskas. Litvinizmas ir polonizmas – du susisiekiantys indai?

Lietuva amžių amžiais kentėjo nuo visokių -izmų. Jos baltiškąją savastį ėdė ir griovė tokie reiškiniai kaip slavizmas, carizmas,...

Jonas Jasaitis. Gyvenimo prasmės suvokimo gairės

Vertinant pastarojo meto viešąją erdvę, iškyla klausimas, ar šių dienų žmogus suvokia žmogiškumo esmę – žmogaus misiją pasaulyje....

Žalioji mirtis Europoje. Šarūnas Andriukaitis Sutkus

Pokalbis su rizikos analitiku Šarūnu Andriukaičiu Sutkum. https://www.youtube.com/watch?v=xo9XSDh30mk