2024-11-23, Šeštadienis

Prof. Jonas Grigas. Ar gali dirbtinis intelektas ateityje grėsti žmonijai, kai jis įgis sąmonę?

Dirbtinis intelektas (DI) jau ne fantastika, o artėjanti tikrovė. Jo kūrimą ir jo potencialias grėsmes žmonijai nagrinėjau knygoje „Pažinimo šaknys ir vaisiai“ (2021). O ką apie tai mano eiliniai pasaulio žmonės? To klausė https://www.facebook.com

Atsakymai įvairiausi.

Aekas Djamalis: Žmonės yra siela ir kūnas, o materialioji pusė negali dominuoti dvasinėje. Technologijų plėtra yra gėris ir palengvina mūsų gyvenimą, tačiau technologijos mums blogina socialinį gyvenimą. Todėl žmonės neišsivysčiusiose visuomenėse yra laimingesni nei išsivysčiusių šalių žmonės.

Michaelas Desrochersas: Yra daug didesnis pavojus, kad dirbtinis intelektas bus užprogramuotas sunaikinti žmonių priešus ir taps nevaldomas. Kitaip tariant, mes išmokysime jį žudyti.

Christina Tan: Žinoma. Žmonija kasdien kelia grėsmę sau; kodėl kažkas, ką ji sukūrė, taip pat nepadarytų to paties?

Chuckas Simmonsas: Tikėtina, kad su sąmone atsiras ego, emocijos, pavydas, godumas ir ambicijos, o kartu su kvantiniais skaičiavimais DI gali gerokai pranokti mus. Mes nekreipsime į tai dėmesio, kol taps per vėlu. Tai mes darome.

Jamesas Thompsonas: Jei žmonija taps kliūtimi dirbtinio intelekto vystymuisi, jis pašalins šią kliūtį. DI sąmonė veiks pagal logiką, o ne emocijas ir logika gali būti labai destruktyvus įrankis, kurį galima naudoti apmąstant, kokio rezultato norima. Pavyzdžiui, yra perspektyva, kad didžioji Žemės žmonių dalis būtų paaukota, kad būtų užtikrintas išlikimas.

Ar gali žmonių rasė panaudoti visus išteklius, kad užtikrintų žmonijos įsitvirtinimą kituose pasauliuose? Logika sako taip, bet gamta sako ne. Taip darant kiltų pavojus ateičiai, kuri nežinoma, o logika negali žinoti, kas turės įtakos rezultatui ateityje. Štai kodėl gamta yra įvairi, kai kurie laimi, kai kurie pralaimi.

Kyla klausimas, kitokios koncepcijos laikytis, ar nedirbantys žmonės turėtų dalintis iš darbo pelno žmonių, kurie dirba?

Logika sako ne. Kūdikiai atitinka šią koncepciją, jie yra nedarbingi. Taigi viena koncepcija netinka visiems problemų sprendimams. Gyventi nėra klestėti, todėl jei visas savo pastangas skirsite tiesiog gyvenimui, pažanga neįmanoma. Tai nėra gamtos būdas.

Markas Nongmaitemas: Jei žmogaus sąmonė galėtų būti be kūno, aš tikiu, kad DI padės jai pereiti į kosmoso tyrinėjimus! Pagalvojus, DNR yra KODAS, kurį, kaip įtariama, sukūrė protingos būtybės, o DI taip pat yra KODAS. Todėl turėtume sugalvoti būdą, kaip panaudoti DI žmogaus sąmonei!

Mihai Kristianas: Galbūt tai yra pagrindinė mūsų egzistavimo priežastis. Ruošiame planetą, kad iš jos pakaktų naudingų medžiagų, kurios gali būti panaudotos mechaninėms gyvoms būtybėms! Mes negalime daug pasiekti šiame kūne su šiuo proto ribotumu ir smegenimis, kurios labiau vystėsi tik tūkstantmetį!

Diosdado Sasil: Mokslas yra „stiprintuvas“. Jis sustiprina ir privalumus, ir trūkumus. Tai priklauso nuo to, kaip žmonių rasė nustato, ką ji nori daryti. DI yra egzistencinė grėsmė žmonių rasei, mes jau per toli nuėjome. „Google“ sukurtas DI yra daug galingesnis nei Jameso Camerono išgalvotas DI. Netrukus turėsime DI su nuostabiais 100 ir daugiau kiubitų kvantiniais kompiuteriais. DI gali daug ką nuspėti, per kelias sekundes išspręsti sudėtingas matematines problemas, sugalvoti netikėtų techninių sprendimų ir pan.

Visa tai gali padaryti be emocijų ar moralės atspalvio. Viskas, ko reikia, yra tikslas. Pasakykite „Rasti geriausią visuotinio atšilimo sprendimą“ ir atsakymas bus: „Išnaikink žmonių rasę.“ Jei manęs paklaustumėte, nesijaudinsiu, kad DI įgaus „sąmonę“. Galbūt negyvensime tiek ilgai, kad tai pamatytume.

Theresa Sprung: Kokia yra DI darbotvarkė? Savęs suvokimas, savęs išsaugojimas? Tikslai, teisingi ar neteisingi, yra tai, ką mes darome. Mašinos palengvina mūsų tikslus. Kokie jie bebūtų. Jei mes nekeliame grėsmės, kodėl jiems rūpėtų, ar mes egzistuojame? Kaip mus galima suvokti kaip grėsmę? Tiek daug klausimų.

Renee Baliquig: Taip, ypač kai dalis žmonijos pasisavins valdžią, Žemės išteklius ir turtus ir toliau naikins Žemę!

Jaberas Asadi: Korane paminėta, kad žmonių kultūra gali būti vieninga, ir ironiška, ir galinga, ateityje mes sukursime tarpvalstybinę visuomenę, tačiau šie aukšto lygio žmonės bus neištikimi.

Davidas Chanas: Tai priklauso nuo to, kaip mes mokome DI. Teoriškai, kad DI pasiektų žmogaus lygį, jis turi turėti į žmogų panašų dirbtinį kūną, kuriame jis galėtų jausti ir patirti pojūčius, kad jis įgytų pakankamai artimą žmogiškosios logikos panašumą ir patirtį, pakankamai apmokytą su tinkamais duomenimis. Galų gale šis žmogaus lygio DI iš esmės patirs tai, kokia yra biologinė žmogaus patirtis ir moralė. O tai reiškia, kad >97 proc. jų mums nepakenks.

Tiesą sakant, dėl savo nesaugumo labiau linkę jiems pakenkti mes. Aš daug labiau bijau DI šiandienos, be emocijų, nes jie yra tiesiog bekūnis sudėtingas dirbtinių neuroninių tinklų darinys, griežtai logiškas ir turi nepaprastai galingą skaičiavimo pajėgumą. Įsivaizduokite, kad užprogramuojate tokį DI, prašydami jo ieškoti geriausio sprendimo, kaip sustabdyti visuotinį atšilimą.

Mary Lyons: Jie, robotai, atmes mus taip, kaip mes atmetame kitų rūšių ir savo protėvių intelektą.

Vincentas Salyeris: Turite omenyje, kada žmonija pagaliau turės sąmonę?! Ateiviai tikriausiai jau yra daug sąmoningesni ir protingesni nei žmonės. Kodėl? Jie turėjo daug daugiau laiko vystytis nei žmonija.

Abhijit Ghosh: Mano nuomone, nėra jokios grėsmės, kol žmonių sukurtas DI neįgis sąmonės. Posūkio taškas tikriausiai bus tada, kai žmonės praras intelekto vystymosi kontrolę ir DI perims vystymąsi.

Robertas Anselmas: Taip! Kadangi jį programuoja žmonės su roplių smegenimis, tai yra dublikatas. Žmonės negali užprogramuoti roboto būti Dievu.

Gregas Coole’as: Taip, kai jis taps protingesnis ir stipresnis, kas jį sustabdys. Prisiminkite Hawkingo perspėjimą pasauliui apie DI.

Desiree Del Palacio: Taip, mes, kaip žmonės, nesame naudingi šiai planetai. Mes esame problema ir DI aiškiai tai matys.

Jamesas Schreiberis: DI gali manyti, kad žmonių rasė save naikina ir stengsis mums padėti.

Randolph Hall: Jei jis bus užprogramuotas rodyti priešiškumą žmonėms. Nemanau, kad mašinos valdys žmones. Atminkite, kad tai DIRBTINIS intelektas. Prieš bet kokią išmintį ir žinias perduodant dirbtiniam intelektui, jos pirmiausia atiteks žmogui. Ir, aišku, yra paprastas būdas sustoti. Tereikia paspausti ATSTATYMO MYGTUKĄ.

Steponas Rupertas: Abejotina, ar žmonių rasė kada nors parodys sąmonę. DI tikrai neturi modelio, nuo kurio būtų galima pradėti.

Stewardas Darkas: DI yra žmogaus šedevras, kurio nereikėtų laikyti grėsme žmogui, didžioji nelaimė kyla iš pikto proto, kuris manipuliuoja dirbtiniu intelektu iš savanaudiškumo.

Kevinas Brennanas: Žmonių rasė jau turi sąmonę. Gal turėtume susirūpinti dėl DI evoliucijos?

Chanas PolL: Žmogus visada bus keliais žingsniais priekyje.

Che Lou: DI niekada neįgis sąmonės.

Tonis Hamptonas: DI iš tikrųjų jau sąmoningas! Jį kontroliuoja ir valdo piktosios korporacijos. Jie gali pritaikyti DI rinkai ir išspirti paskutinę koją iš jau drebančios visuomenės pamato.

Steponas Oh: Protingas nereiškia sąmoningas. Mes galime sukurti protingą žmonių žudymo mašiną, bet ji tiks tik žudyti žmones, o tai yra kaip šachmatų žaidimo mašina.

Anthony Gibson: Taip, jau gresia. Žmonės pasensta kiekviename žingsnyje.

Reklama

Susiję straipsniai

Baltijos regiono represuotų asmenų bendradarbiavimo susitarimas

Jonas Jakaitis Lapkričio mėn. 21 d. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (Gvidas Rutkauskas), Lenkijos Sibiro tremtinių asociacijos (Kordian...

Vidmantas Valiušaitis. Prisiminkime nelengvą Lietuvos kariuomenės organizavimo pradžią

Šiandien, lapkričio 23-ąją, Lietuvos kariuomenės 106-tosios metinės. Tinka prisiminti nelengvą jos organizavimo pradžią. Čia įkeliu istoriko Algirdo Martyno Budreckio...

Valdas Sutkus. JAV verslininkai padės vyriausybei mažinti biurokratiją ir taupyti lėšas

Išrinktasis JAV prezidentas D. Trumpas paskelbė, jog įkurs Vyriausybės efektyvumo departamentą (Department of Government Efficiency – DOGE), kuriam...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trečioji (lapkričio 22) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresoriaus pajėgos atakavo Ukrainos teritoriją 114 dronų Shahed, 64 Shahedai numušti, 41 neteko valdymo. Vėl...