Ar yra nuo mūsų nepriklausoma fizinė tikrovė? Ar objektyvi tikrovė apskritai egzistuoja? O gal viską, įskaitant laiką ir erdvę, sukuria stebinčiųjų suvokimas? Toks novatoriškas klausimas keliamas straipsnyje žurnale „Journal of Cosmology and Astroparticle Physics.“
Straipsnio autorius Robertas Lanza, kamieninių ląstelių ir regeneracinės medicinos ekspertas, remiasi biocentrizmu, teigiančiu, kad sąmonė yra visatos egzistavimo varomoji jėga. Jis tiki, kad fizinis pasaulis, kurį mes suvokiame, nėra nepriklausomas nuo mūsų, o veikiau sukurtas mūsų protų. Jo požiūriu erdvė ir laikas yra „informacijos sūkurio“ mūsų galvoje, kurį mūsų protas supina į vientisą patirtį, šalutinis produktas.
Pasak Lanzos ir jo kolegų, stebėtojai gali smarkiai paveikti stebimų dydžių elgseną tiek mikropasaulyje, tiek erdvėlaikyje. Pasaulis neegzistuoja savaime už mūsų pažinimo ribų. „Stebėtojai apibrėžia fizinės tikrovės struktūrą“, – mano jis.
Kaip stebėtojai gali sukurti tikrovę?
Lanza teigia, kad stebėtojų tinklas yra būtinas tikrovės struktūrai. Stebėtojai – jūs, aš ir bet kas kitas – gyvename kvantinėje gravitacinėje visatoje ir, keisdamiesi informacija apie erdvėlaikio savybes, sukuriame „pasauliniu mastu suderintą pažintinį tikrovės modelį.“
„Kai ką nors išmatuojame, – rašo Lanza, – tikimybės banga išmatuoti fizinio dydžio vertę tampa lokalizuota arba ji tiesiog sugriūna. Taip tikrovė tampa tikra. Jei nuolat matuosite, rezultatas bus toks pat. Matavimai daro įtaką vieni kitiems – tikrovė sustingsta. Sutarimas apie tikrovės struktūrą apibrėžia pačią jos formą ir formuoja kvantines putas“, – aiškina Lanza.
Kvantine prasme stebėtojas daro įtaką tikrovei per dekoherenciją, kuri sudaro pagrindą tikimybės bangoms, „daugiausia lokalizuotoms kognityvinio modelio, kurį stebėtojas kuria savo mintyse per visą savo gyvenimą“, – pridūrė jis ir sako: „Stebėtojas yra pirmoji priežastis, gyvybinė jėga, kuri žlugdo ne tik dabartį, bet ir erdvėlaikinius įvykius, vadinamus praeitimi. Stephenas Hawkingas taip pat sakė: „Praeitis, kaip ir ateitis, yra neapibrėžti ir egzistuoja tik kaip galimybių spektras.“
Ar visata gali būti simuliacija?
Ar dirbtina protinga būtybė be sąmonės gali suprasti mūsų pasaulį? Lanza mano, kad sąmoninga gyva būtybė, turinti atminties gebėjimą, yra būtina, kad suprastų laiko rodyklę. „Besmegenis stebėtojas nepatiria laiko“, – rašo Lanza. Jis mano, jog sąmoningas stebėtojas sugriauna kvantines bangas.
Robertas Lanza tarsi išsprendžia kvantinės fizikos ir bendrosios reliatyvumo teorijos nesuderinamumą, kuris buvo kliūtis Albertui Einšteinui. Tariamas šių dviejų mūsų fizinio pasaulio paaiškinimų nesuderinamumas – kai kvantinė fizika žiūri į molekulinį ir subatominį pasaulius, o bendrasis reliatyvumas – į sąveiką tarp masyvių kosminių struktūrų, tokių kaip galaktikų ir juodųjų bedugnių, išnyksta, kai atsižvelgiama į stebėtojų savybes.
Nors visa tai atrodo keista ir spekuliatyvu, šios idėjos yra išbandomos Monte Karlo modeliavimu galingais JAV Masačiusetso technologijos instituto (MIT) kompiuteriais, o gal bus išbandytos ir eksperimentiškai.
Zukerbergas (ar visgi Cukerberbergas?) aiškino, kad užmirštume i-netą, koks jis dabar yra, ir ruoštumės papildytosios tikrovės i-netui.
Ar tik neruošia mūsų savo planuojamam žmogaus sąmonės perversmui, kaip kažkada Jėzus tai padarė?
……………………….
Beje, ši pavardė – dar vienas įrodymas, jog rašytinis originalas tik valstybėje, kurioje šios pavardės gimė, rodo tikrąjį pavardės skambesį. Nes kiekvienas valstybė lot. abėcėlės pagrindo raides sau pritaikė, savo garsus jomis žymi – kitų nemėgdžiodama. Todėl bet kurios pasaulio tautos A, B, C, … … … Z raidės kitoms tautoms, kitose valstybėse visai kitaip skamba.
Kai kurie fizikai nepritaria Didžiojo sprogimo, kaip Visatos pradžios idėjai. Vietoj to, jie mano , kad prieš viskam atsirandant buvo Begalinė Erdvė, kurią užėmė amžina, ne lokali, visagalė UNIVERSALI SĄMONĖ su visais savo vibruojančiais begaliniais kvantinės energijos informacijos laukais. Tada pirmuoju laiko momentu ir tam tikrame Kosmoso taške dėl gravitacinės jėgos, atsirado pirmoji materijos dalelė, o po to – daugiau dalelių per begalinius laukus, kol jos susiliejo ir galiausiai suformavo pirmąją žvaigždę, o daugiau žvaigždžių formavo galaktikas, galaktikų spiečius, kol jie sukūrė Visatą. Tačiau pasibaigus šiems kosminiams evoliuciniams įvykiams, atsirado SĄMONINGOS BŪTYBĖS, kitaip Visatos buvimo niekas negalėtų paliūditi. Visata prasidėjo nuo Sąmonės ir baigsis Sąmone.
Ar prieš gimstant Visatai buvo Kūrėjas, vadinamas Amžina Kosmine Sąmone, nežinome.