2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Prof. Jonas Grigas. Atsinaujinanti energija

Atsinaujinančios energijos kilimas

Pastaraisiais metais atsinaujinanti energija tapo karšta tema Lietuvoje ir pasaulyje. Lietuva daug investuoja į ją. Susidomėjimą lėmė būtinybė kovoti su klimato kaita ir sumažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Atsinaujinantys energijos šaltiniai, tokie kaip Saulės, vėjo ir vandens energija, yra raktas į tvarią ateitį. Atsinaujinanti energija gaunama iš natūralių procesų, kurie nuolat papildomi. Skirtingai nuo iškastinio kuro, kuriam susiformuoti reikia milijonų metų, atsinaujinantys ištekliai papildomi per žmogaus gyvenimą. Tai daro juos patraukliu tvarios energijos gamybos pasirinkimu.

Mitai apie atsinaujinančią energiją

Atsinaujinančią energiją gaubia mitai ir klaidingi supratimai. Vienas mitas yra tai, kad atsinaujinanti energija negali patenkinti visų mūsų energijos poreikių. Nors tiesa, kad atsinaujinanti energija turi apribojimų, technologijų pažanga nuolat didina jos efektyvumą ir pajėgumą. Kitas mitas yra tai, kad atsinaujinanti energija yra per brangi. Iš tikrųjų atsinaujinančių energijos šaltinių technologijų kaina nuolat mažėja, todėl jos tampa konkurencingesnės tradicinių energijos šaltinių atžvilgiu. Kai kurie mano, kad atsinaujinanti energija yra nepatikima, nes priklauso nuo oro sąlygų. Tačiau energijos kaupimo sprendimai ir tinklo valdymas sprendžia šias problemas ir užtikrina nuolatinį energijos tiekimą.

Saulės energija

Saulės energija yra bene labiausiai žinoma atsinaujinančios energijos forma, kuri naudoja Saulės šviesą elektros gamybai. Saulės baterijos iš fotovoltinių elementų Saulės šviesą paverčia tiesiogiai elektra. Vienas didžiausių Saulės energijos privalumų – jos gausa. Saulė per valandą suteikia daugiau energijos nei visas pasaulis suvartoja per metus. Nepaisant jos potencialo, kai kurie teigia, kad Saulės energija yra neveiksminga debesuotuose regionuose. Tačiau Saulės baterijos mažesniu efektyvumu gamina elektrą ir debesuotomis dienomis. Be to, mažėja Saulės energijos įrenginių kaina, todėl tai yra perspektyvus pasirinkimas namams ir įmonėms.

Vėjo energija

Vėjo energija yra dar viena atsinaujinančios energijos rūšis elektrai gaminti. Vėjo turbinos vėjo kinetinę energiją paverčia elektros energija. Paplitusi klaidinga nuomonė, kad vėjo energija yra triukšminga ir žalinga laukinei gamtai. Šiuolaikiniai dizainai žymiai sumažino triukšmo lygį. Stengiamasi sumažinti poveikį laukinei gamtai naudojant radarų technologijas paukščiams atgrasyti. Vėjo energija yra švari, tvari alternatyva, padedanti sumažinti anglies dvideginio išmetimą.

Hidroenergija

Hidroenergija yra viena seniausių ir labiausiai nusistovėjusių atsinaujinančios energijos formų. Hidroelektrinės naudoja užtvankas vandeniui laikyti rezervuare, išleidžiant jį turbinoms sukti ir elektros energijai gaminti. Nors hidroenergija yra patikimas ir efektyvus energijos šaltinis, užtvankos daro poveikį aplinkai. Tačiau technologijų pažanga sprendžia šias problemas, todėl hidroenergija yra esminė atsinaujinančios energijos sudedamoji dalis, bet ne Lietuvoje..

Geoterminė energija

Ši energijos forma gaunama iš šilumos, sukauptos po Žemės paviršiumi, kurią galima pasiekti per geotermines jėgaines. Geoterminė energija yra nuolatinis ir patikimas energijos šaltinis, nes ji nepriklauso nuo oro sąlygų. Nors kai kuriose vietovėse, pavyzdžiui, Islandijoje ir kai kuriose JAV dalyse, yra daug geoterminių išteklių, geoterminės energijos potencialas egzistuoja visame pasaulyje. Gręžimo ir žvalgymo naujovės plečia jo pasiekiamumą.

Vandenyno energija

Vandenyno energija panaudoja jūros galią. Tai apima potvynio energiją, bangų energiją ir vandenyno šiluminės energijos konversiją. Vandenyno platybės suteikia didelę galimybę atsinaujinančios energijos gamybai. Tačiau ši technologija tik pradeda formuotis, daugelis projektų yra eksperimentinėje stadijoje. Nors iššūkių tebėra, vykstantys moksliniai tyrimai ir investicijos atveria kelią vandenynų energijai kai kuriose šalyse tapti pagrindiniu atsinaujinančios energijos kraštovaizdžio dalyviu.

Atsinaujinančios energijos ateitis

Atsinaujinančios energijos ateitis yra šviesi, o horizonte yra nuolatinė pažanga ir naujovės. Pasauliui siekiant pereiti nuo iškastinio kuro, atsinaujinanti energija atliks lemiamą vaidmenį patenkinant pasaulinius energijos poreikius. Vyriausybės ir organizacijos visame pasaulyje investuoja į atsinaujinančios energijos technologijas, siekdamos sumažinti anglies dvideginio išmetimą ir kovoti su klimato kaita. Atsinaujinanti energija yra perspektyvus ir tvarus ateities sprendimas. Dėl nuolatinės paramos ir investicijų atsinaujinanti energija gali sukurti švaresnį ir tvaresnį pasaulį.

Tačiau reikia pastebėti, kad atsinaujinančios energijos samprata žavi, bet nėra „švari“ energija, nėra „be poveikio aplinkai“ sinonimas. Šių technologijų gamybos, transportavimo ir priežiūros procesas sukelia pasekmes aplinkai.

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Grenlandijos lyderis nori nepriklausomybės nuo Danijos, o D. Trampas pakibęs virš Arkties salos

„Dabar atėjo laikas žengti kitą žingsnį mūsų šaliai“, – sako Grenlandijos ministras pirmininkas Múte Egede, užsimindamas apie 2025...

Linas Karpavičius. Putino valdžia eina komunistinės Kinijos keliu ir nori visuomenę pajungti visiškai valdžios kontrolei

Nuo 2025 m. liepos 1 d. Rusijos bankas pradės masinį skaitmeninio rublio įvedimą. 2021 m. gruodį centrinis bankas sukūrė...

Kiek laiko praėjo nuo euforijos nauja valdžia iki iliuzijų sklaidymosi pradžios?

Valdas Vižinis Na ką ? Kiek laiko praėjo nuo euforijos nauja valdžia iki iliuzijų sklaidymosi pradžios? Koktaus blaivėjimo? O juk...

Vokietijoje – pesimistinės nuotaikos dėl užimtumo

Vokietijos pramonės įmonių vadovai pranašauja užimtumo daugumoje sektorių sumažėjimą 2025-aisiais, rodo Kelno ekonominių tyrimų instituto IW paskelbti naujausių...