2025-01-13, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Prof. Jonas Grigas. Eksperimentai, pakeitę požiūrį į pasaulį

Prof. Jonas Grigas

Apžvelkime kai kuriuos didžiausius fizikos eksperimentus, kurie pakeitė požiūrį į pasaulį ir leido žmonijai žengti milžiniškus šuolius technologijų srityje.

Heliocentrizmo paneigimas

Klaudijaus Ptolemėjaus įsitikinimas, kad Žemė yra Visatos centras, dominavo pasaulyje daugiau nei tūkstantmetį. Mikalojus Kopernikas suprato, kad Žemė sukasi aplink Saulę, o Galilėjus 1610 m. tai įrodė. Bažnyčia už tai jį nuteisė.

Baltos šviesos suskaidymas į spalvas

1672 m. Izaokas Niutonas prizme suskaidė šviesą į sudėtines spalvas ir įrodė, kad balta šviesa yra visų vaivorykštės spalvų mišinys.

Gravitacijos atradimas

Pasak legendos, nukritęs obuolys leido Niutonui suprasti, kad ta pati jėga, kuri traukia obuolį į žemę, išlaiko Mėnulį orbitoje aplink Žemę ir planetas apie Saulę. Šis supratimas leido Niutonui 1687 m. sukurti gravitacijos teoriją.

Fuko švytuoklė

Prancūzų fizikas Žanas Fuko 1851 m. švytuokle, pakabinta laidu prie lubų, įrodė Žemės sukimąsi.

Eterio paneigimas

XIX a. fizikai manė, kad elektromagnetinės bangos sklinda per visur esančią terpę – eterį. Albertas Michelsonas ir Edvardas Morlis įrodė, kad eteris neegzistuoja. Tik Lietuvos LRT jį toliau dalija.

Energijos pastovumas

Džeimsas Džoulis įrodė, kad energijos negalima sukurti ar sunaikinti, o tik pakeisti iš vienos formos į kitą.

Masės pastovumas

1789 m. prancūzų chemikas Antuanas Lavuazjė įrodė, kad medžiaga Visatoje negali būti sukurta ar sunaikinta, tik pertvarkoma.

Faradėjaus indukcija

1831 m. Maiklas Faradėjus atrado elektromagnetinės indukcijos dėsnį. Magnetui judant cilindro viduje esančioje ritėje, joje atsiranda elektros srovė – tai įrodė, kad elektriniai ir magnetiniai laukai yra neatsiejamai susiję ir atvėrė kelią elektros generatoriams ir įrenginiams.

Elektrono atradimas

1897 m. fizikas J. J. Tomsonas stiklo vamzdžio viduje sukūręs vakuumą, per jį leisdamas elektros srovę ir magnetiniu lauku valdydamas jos kryptį suprato, kad elektros srovę kuria 1838 kartus mažesni už protono masę elektronai.

Rentgeno spindulių atradimas

1895 m. vokiečių fizikas Vilhelmas Rentgenas pastebėjo, kad katodiniai spinduliai prasiskverbia per labai storus objektus, palikdami šešėlį ant švino ekrano. Jis suprato šių spindulių medicininį potencialą skeletų ir organų vaizdavimui. Atradimas leidžia gydytojams matyti navikus ir lūžusius kaulus.

Radioaktyvumo atradimas

1897 m. Marija Kiuri kartu su vyru Pjeru išsiaiškino, kad torio ir urano skleidžiama spinduliuotė atskleidžia radioaktyvumo prigimtį. Kuri už savo atradimus du kartus gavo Nobelio premiją.

Visatos plėtimasis

1929 m. tirdamas iš galaktikų sklindančią šviesą Edvinas Hablas nustatė, kad jos tolsta nuo Žemės ir viena nuo kitos. Kuo toliau galaktika yra, tuo greičiau ji tolsta. Hablo stebėjimas tapo Didžiojo sprogimo hipotezės įrodymu.

Atomo struktūros atradimas

XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje buvo padalintas ir suskaidytas atomas. Džeimsas Čadvikas 1932 m. atrado neutroną, o Hansas Geigeris ir Ernestas Marsdenas atskleidė, kad atomai susideda iš teigiamai įelektrinto branduolio, aplink kurį skrieja elektronai.

Branduolių grandininė reakcija

Enrikas Fermis 1942 m. Čikagos universitete pademonstravo valdomą branduolio dalijimosi reakciją. Jis paleido neutronus į uraną-235, kuris suskilęs grandininės reakcijos metu išlaisvino daugiau neutronų. Šis eksperimentas atvėrė kelią branduolinių reaktorių kūrimui. J. Robertas Openheimeris reiškinį panaudojo pirmųjų atominių bombų kūrimui.

Kvantinis susietumas

1964 m. fizikas Džonas Belas įrodė, kad egzistuoja keistas ryšys tarp dviejų toli nutolusių dalelių – kvantinis susietumas. Nepaisant intuicijos, tai, kas vyksta vienoje Visatos dalyje, gali akimirksniu paveikti tai, kas vyksta kitoje.

Gravitacinių bangų aptikimas

Kosminio interferometro L formos detektoriaus, turinčio dvi 4 km ilgio svirtis, kuriose sklinda du identiški lazerio spinduliai, gravitacinė banga vieną suspaudžia, o kitą išplečia. 2015 m. taip aptiktos gravitacinės bangos atvėrė naują langą į kosmosą.

Juodųjų bedugnių atradimas

1915 m. Karlo Šwarzsšildo reliatyvumo lygčių sprendimai numatė, kad masė gali būti taip suspausta, kad ji subyrės į juodąją bedugnę, iš kurios negalėtų ištrūkti net šviesa. 2019 m. teleskopas „Event Horizon“ užfiksavo pirmąją juodąją bedugnę.

Branduolių sintezė

2022 m. JAV mokslininkai Lavrence Livermore laboratorijoje Kalifornijoje parodė, kad termobranduolinio reaktoriaus naudingumo koeficientas didesnis už vienetą, kad beveik neribotos švarios energijos šaltinis yra pasiekiamas.

Pagal „Live Science“.

1 KOMENTARAS

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt penktoji (sausio 13) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Pasirodė informacija, kad įvertinęs situaciją 155-oje brigadoje, Ukrainos prezidentas V. Zelenskyi uždraudė kurti naujus vienetus...

Rasa Čepaitienė: Nesame verti tos tąnakt suspindusios aukščiausios lietuviškos dvasios apraiškos

Dulce et decorum est pro Patria mori Skaudu kažką rašyti šiandien. Ne tik dėl tada įvykusios tragedijos, taip ir...

NATO stiprina savo buvimą Baltijos šalyse ir siunčia karo laivus saugoti povandeninių kabelių

MILANAS. Po to, kai praėjusį mėnesį NATO paskelbė, kad sustiprins savo karinių jūrų pajėgų buvimą Baltijos jūroje, Suomijos...