2025-01-16, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Prof. Jonas Grigas. Facebook nauda ir žala


Šiandien kai kam sunku įsivaizduoti gyvenimą be Facebook (Veidaknygės), bet prieš 15 metų jo nebuvo. Marko Zuckerbergo bendrovė pasaulyje turi milijardus vartotojų ir yra socialinių tinklų lyderė. Tačiau socialiniai tinklai aplamai ir Facebook konkrečiai mums daro teigiamą ir neigiamą poveikį.

Facebook kasdien naudojasi daugiau nei milijardas žmonių, jis atima didelę dalį žmonių laiko. Facebook leidžia bendrauti su išsisklaidžiusiais artimaisiais ir draugais. Facebook leidžia išlieti jausmus, saviraišką ir pomėgius. Facebook suteikia žmonėms galimybę bendrauti ir sužinoti apie kitas šalis ir kultūras, užmegzti naujus ryšius ir draugystę. Kuklesni ar labiau intravertiški (kurie pirmiausiai gilinasi į save ir savo vidinį pasaulį) žmonės Facebook‘e lengviau susiranda draugų nei tiesiogiai bendraujant. Facebook yra patogi priemonė reklamuoti savo verslą. Facebook padeda ieškant dingusių arba pagrobtų žmonių.

Tačiau socialiniai tinklai ir išmanieji telefonai daro ir neigiamą poveikį – jie labai greitai platina paskalas, jie yra puiki vieta kibernetiniams chuliganams pakenkti kitiems, negaunant iš aukos fizinio atsako. Visiški pašaliečiai Facebook‘e gali lengvai gauti asmeninės informacijos apie kitus, net jų nepažinodami.

Egzistuoja priežastinis ryšys tarp socialinių tinklų naudojimo ir narcisizmo (asmens charakterio savybė, kuriai būdingas savęs pervertinimas ir didelis noras, kad juo būtų žavimasi). Facebook gali tapti labai įprantamu ir užkrečiamu, kai žmonės negali ilgai ištverti, nepažiūrėję jame žinučių.

Dabar daugiau nei pusė ryšių tarp žmonių yra nežodiniai. Bendravimas virtualioje erdvėje palieka laisvės nesusipratimams ir kitiems bendravimo sunkumams. Lyginimas savęs su kitais socialiniuose tinkluose gali kenkti savigarbai.

Nuolatinis naudojimasis Facebook‘u gali izoliuoti žmones užuot išėjus jiems iš namų ir bendraujant realiame pasaulyje. Kai kurie žmonės taip įnikę į savo telefonus ir virtualųjį socialinį pasaulį, kad jiems jau sunku suvokti dabartį.

Socialiniai tinklai nutraukė daugelį romantinių ryšių. Kai kurie žmonės pavydi, kai kiti mėgsta arba komentuoja, pavyzdžiui, jų draugų nuotraukas arba komentarus.
Naudojimasis Facebook‘u ir internetu mokyklose rimtai sumažina mokinių dėmesį ir mokslo rezultatus.

Dažnai žmonės socialiniuose tinkluose nuslepia dalį tiesos apie savo asmenybę, todėl nežinia, su kuo bendraujame.

Nuolat naudojantis Facebook‘u sunku susitelkti į svarbesnius tikslus, todėl gali mažėti kai kurių žmonių darbo produktyvumas ir jie gali nepaisyti kasdienio gyvenimo pareigų. Vis daugiau darbdavių socialiniuose tinkluose tikrina kandidatus į darbą, prieš juos priimant į darbą.

Praleidimas daug laiko prieš ekraną sukelia sveikatos problemų, tokių kaip nutukimas, diabetas ir kt.

Socialiniuose tinkluose atskleista informacija gali turėti pasekmių mūsų asmens privatumui ir saugumui. Todėl nepriimkime kvietimo draugauti iš asmenų, kurių nepažįstame. Nusikaltėliai dažnai naudoja netikrus profilius. Nepateikime pernelyg daug informacijos apie save.

Blogiausia, kad žiemos sąlygomis, kai niekur nesinori išeiti ir pasigauti gripą, Facebook‘as ir mane prisirišo.

1 KOMENTARAS

  1. Ačiū prof. Jonui Grigui už puikų straipsnį. Dieve, kaip būtų puiku, kad jį gerai įsiskaitytų ir juo vadovautųsi tiek suaugę, o ypač vaikai ir jaunimas.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Romaldas Abugelis. Neužmirštuolių fone – užmirštos šeimos

Sausio 14 d. Seimo darbotvarkėje buvo numatytas nutarimo „Dėl Nacionalinės šeimos tarybos sudėties patvirtinimo“ projekto priėmimas. Seimo teisės...

Jonas Jasaitis. Vėjarodės. Ar galima susitarti? Kuo pasitikėti?

„Pozicijos“ skaitytojams pateikiame ištraukas iš spaudai rengiamos publicistikos rinktinės „Piliečio pozicija“, II dalies. Šios apžvalgos buvo paskelbtos prieš...

Darius Kuolys. Kaip LRT cenzūruoja „The New York Times“ 

  Šiandien LRT portalas lietuviams atpasakoja vakar dienraštyje „The New York Times“ paskelbtą straipsnį apie Rusijos žvalgybos rengtas diversijas...

Valdas Sutkus. Vienišumo amžius

Šiuolaikinis gyvenimas kupinas paradoksų. Technologijos, kurios turėjo sujungti pasaulį, tapo vienišumo katalizatoriais. Namai, kurie visada buvo ne tik...