2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Prof. Jonas Grigas. Facebook prisirišo ir mane. O kas bus su tauta?

Internetas tampa mūsų atminties standžiuoju disku
Tūkstantmečiais žmonės pasikliovė vieni kitais. Dabar pasikliaujame „padange“ – internetu, ‒ jis keičia supančio pasaulio suvokimą.

Atmintis yra socialinis reiškinys. Vienas žmogus žino, kaip pagaminti skanų patiekalą arba vieną ar kitą daiktą, kitas žino, kaip sutaisyti mašiną. Protavimas yra žmogaus prigimties ašis. Bet internetas viską keičia. Bendravimas, mainai ir sienas įveikiantis dalijimasis žiniomis ir kultūra sujungia mūsų likimus. Internetas padeda mums kurti pasaulinį parką, kuriuo kiekvienas galime mėgautis. Dabar žmonės pirmiau kreipiasi į internetą nei į draugą. Žmogaus asmeninė atmintis ir informacija internete pradeda susilieti.

Bet pasaulis, kuriame žmonės keitėsi informacija tiesiogiai bendraudami vieni su kitais, daugiau neegzistuoja. Atsiradus internetui, žmogaus protas iš idėjų jėgainės pavirto idėjų lenktynininku. Internetą pradėjome laikyti žmogaus atminties tvarkymo partneriu. Sudarytas iš milijonų tarpusavyje sujungtų kompiuterių ir duomenų bazių, internetas yra neišmatuojamos galios mašina, kurios programinė įranga veikia „debesyse“, kaip sakoma Silicio slėnyje.

Mes užkrauname atmintį „debesiui“ tarsi šeimos nariui ar draugui. Internetas žino daugiau ir gali pateikti informaciją greičiau. Kuo daugiau informacijos galime pasiekti ir greičiau pajėgiame išgryninti jos esmę, tuo produktyvesniais mąstytojais tampame.

Internetas ne tik keičia kitų, kaip išorinio informacijos šaltinio, vietą, bet ir mūsų pačių pažinimo gebėjimus. Internetas ne tik panaikina poreikį turėti partnerį, su kuriuo norėtume pasidalinti informacija – jis kenkia norui svarbius faktus įrašyti į mūsų biologinį atminties banką.

Kai skaičiavimo ir duomenų perdavimo pasiekimai ištrina linijas tarp proto ir mašinos, mes galime viršyti biologijos primestas atminties, mąstymo ir pažinimo ribas. Bet tai nereiškia, kad iškyla pavojus prarasti savąjį tapatumą. Mes tik susivienijame su galingiausiu informacijos šaltiniu, kokį pasaulis yra matęs. Tik tas galingas informacijos šaltinis tampa ne tik informacinio karo priemone, bet ir kelia grėsmę mūsų kultūros gilumui ir išskirtinumui. Nes kultūra yra daugiau nei pasaulio informacijos suma. Kultūra laikoma kiekvienos žmonių kartos galvose. Perkelkime atmintį į internetą ir kultūros nebeliks.

Gerai būtų kad klysčiau, bet priklausomybė nuo interneto yra didžiausias 21-jo amžiaus iššūkis. Jis pakeis mūsų civilizaciją, bet gali ją ir sunaikinti. Internetas pavojingas ne tik tuo, kad jis blokuoja mūsų mąstymą: bevieliai įrenginiai (kompiuteriai, mobilieji telefonai ir kt.) skleidžia galingus elektromagnetinius signalus, kurie veikia mūsų organizmo ląsteles ir sukelia daugybę ligų, įskaitant vėžį.

Kodėl – rašiau knygoje „Kiek trunka sekundė“ (2011, 2012 ,2013), o taip pat internetiniame puslapyje www.esmogas.lt?

Štai kodėl kiekvieną dieną Lietuvoje diagnozuojama 50 vėžinių susirgimų. O kiek dar nediagnozuojama, nors žmonės jį nešioja.

Paimkime tik vienos šalies pavyzdį ir pažiūrėkime, kaip esame įnikę į internetą , į jo socialinius tinklus. Facebook labiausiai tinka vyresniems žmonėms. 2018 metais 2,2 milijonų paauglių nuo 12 iki 17 metų ir 4,5 milijonų jaunuolių nuo18 iki 24 metų Jungtinėje Karalystėje nuolat naudoja Facebook, bet 700 000 mažiau, nei naudojo 2017 metais.

Antplūdis yra 55 ir vyresnių žmonių į Facebook. „Facebook buvo paauglių problema,“– sako JK vyriausiasis eMarketer analitikas Bill Fisher. Bet dabar yra ženklų, rodančių, kad jaunimas renkasi naujesnius socialinius tinklus, kaip Snapchat.

Apie 500 000 naujų 55 metų ir vyresnių Facebook lankytojų prisijungė šiais metais. Bus apie 6,4 milijonų nuo 55 iki 65 metų nuolatinių Facebook naudotojų šiais metais.

Naudojantis Facebook vaizdo ir foto patirtimi jie nori būti matomi socialiniame gyvenime ir bendrauti su draugais, vaikais ir vaikaičiais.

Zuckerbergas tvirtina, kad praleistas laikas Facebook yra gerai praleistas laikas. Praeitą mėnesį Facebook gavo 4,3 milijardus dolerių pajamų už 2017 metų paskutinį ketvirtį.

Visumoje Facebook lieka populiariausias socialinis tinklas JK, kuriuo naudojasi apie 32,6 milijonų žmonių.

Instagram naudotojų skaičius matomai išaugs 2018 metais nuo 15,7 milijono iki 18,4 milijono. Dar yra Snapchat, kuris tikėtinai išaugs nuo 14,8 milijono iki 16,2 milijono, o Twitter augs nuo 12,4 milijono iki 12.6 milijono.

Gyvai bendrauti tarpusavyje žmonėms lieka vis mažiau galimybių. Štai todėl perkėlus atmintį į internetą , kultūros gali ir nebelikti.

Facebook prisirišo ir mane. O kas bus su tauta?

 

Autorius yra fizikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras, tikrasis LMA narys

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vladimiras Laučius. Išlaidos gynybai: ar šuolis pateisins lūkesčius?

Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai iki 4,5 proc. BVP. Suprantama, jog toks augimas...

Apie neprašytas aukas, užnuodytus šaltinius ir mokytojų prestižą

  Stasė Bučiuvienė, MB „Senų knygų namai“ steigėja Šiemet Lietuvos mokyklos trisdešimt trečią kartą minės Sausio13-ąją. Kaip ir kasmet, klasių...

Dainius Razauskas. Šiapus fantastikos: „Gerovės visuomenė“ pagal H. Dž. Velsą

Šiemet sukanka 130 metų nuo mokslinės fantastikos patriarcho Herberto Džordžo Velso (Herbert George Wells, 1866–1946) antiutopijos „Laiko mašina“ pasirodymo (1895)....

Ką nuslėpė nuo Lietuvos? Saulius Poderis

Lietuvos valstybės paveldas ir ką slepia arkivyskupas? Vilniaus arkikatedros požemiuose atrasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijomis....