2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Prof. Jonas Grigas. Internetas pažįsta jus geriau nei sutuoktinis(ė)


Apply Magic Sauce (https://applymagicsauce.com) programa pagal jūsų aktyvumą internete ar Facebooke paspaudus mygtuką “Make Prediction” pateikia jūsų psichogramą arba asmenybės profilį. Ši programa rodo, kaip lengva yra nuspėti jūsų asmenybę ir kištis į jūsų asmeninį gyvenmą.

2015 metais David Stillwell iš Kembridžo universiteto ir Michal Kosinski iš Stanfordo universiteto parodė, kad algoritmai gali įverinti svarbiausius asmenybės parametrus vien iš Facebooko paspaudimų „patinka“ (like). Turėdama 10 „patinka“, programa apibūdina asmenį taip pat, kaip ir bendradarbis, turėdama 70 „patinka“ programa apibūdina asmenį taip, kaip draugas, o turėdama 300 „patinka“ programa apbūdina asmenį geriau nei sutuoktinis(ė).

Ji nustato, ar asmuo, pavyzdžiui, kenčia nuo depresijos, vartoja narkotikus ir ko mokėsi mokykloje. Tuo naudojasi verslo bendrovės, jos perka Facebook naudotojų duomenis ir naudoja juos reklamai.

2018 metais programuotojai konferencjoje „nwHacks“ pademonstravo nuotaikos – laimės, liūdesio, pykčio ar nuostabos – nustatymą iš veido analizės išmaniojo telefono kamera. Pagal tai galima manipuliuoti asmeniui pateikiamu informacijos turiniu. Journal of Personality and Social Psychology (2018 vasaris) skelbia, kad Kosinskio programa net parodo asmens seksualinę orientaciją.

2016 metais kompiuterių mokslininkai iš Šveicarijos Federalinio Technologijos instituto Ciūriche parodė, kad derindama Facebook duomenis kartu profilio nuotrauka mašininio mokymosi programa ganėtinai tiksliai apibūdina asmenį. Izraelio bendrovė „Faception“ teigia, kad ji gali atpažinti, ar asmuo yra aukšto intelekto (IQ), pedofilas, ar potencialus teroristas. Tačiau net jei programa teisingai įvertins 99 proc. teroristų, 1 proc. neatpažintų gali atnešti didelę žalą.

Išmanieji telefonai gali siųsti ir perspėjimo signalus, kuriuos analizuoja kompiuterio programos. Pavyzdžiui, jie praneša, kai asmuo mažiau skambina, neišeina iš namų ar nemiegodamas dirba visą parą, ir programa gali automatiškai pranešti psichiatrui. Ligoniams tai reiškia, kad kažkas nuolat seka jų būklę. Tai ypač svarbu vienišiems žmonėms.

Žmonių automatinis psichologinis įvertinimas tampa skaitmeninio pasaulio dalimi. Ar jis bus panaudotas gėriui ar blogiui – pamatysime vėliau.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Valdas Sutkus. Vienišumo amžius

Šiuolaikinis gyvenimas kupinas paradoksų. Technologijos, kurios turėjo sujungti pasaulį, tapo vienišumo katalizatoriais. Namai, kurie visada buvo ne tik...

Musulmonų prievartautojų grupės – religinio karo dalyviai

Sarah Cain Didžioji Britanija vėl atsidūrė naujienų sūkuryje dėl nereagavimo į vaikų grupinio išprievartavimo skandalus. Tai yra krizės, kuri...

Prof. Gediminas Navaitis. Naujametinės viltys ir planai

Pasibaigė naujametinis šurmulys. Daugiau ar mažiau įgyvendinti reklamoje ir socialiniuose tinkluose siūlyti vaizdeliai, įpareigoję džiaugtis ir linksmintis. Pinigai...

Romualdas Ozolas. Kelio atgal nėra!

Pagerbdami Sausio 13-osios Laisvės gynėjų atminimą siūlome prisiminti vieno iš Sąjūdžio lyderių, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Romualdo Ozolo kalbą,...