Prof. Jonas. Grigas. Kaip išgyventi po atominio sprogimo?

Teroristinės valstybės pamišėliui specoperatoriui grasinant pasauliui atominėmis bombomis, atominio (branduolinio) sprogimo grėsmė tampa tikėtina. Atominis pavojus niekur neišnyko. Sprogus atominei bombai, minutės ir valandos po sprogimo yra labai svarbios išgyvenimui.

Kaip išgyventi po atominio sprogimo, pavyzdį parodė kiaulė! 1946 m. liepos 1 dieną Bikinio atole į pietvakarius nuo Havajų JAV atliko 100 mln. dolerių (šiandienos atitikmuo – 1,2 mlrd.) kainavusį mokslinį eksperimentą.

Kariškiai atgabeno 5 000 žiurkių, 204 ožkas, 200 kiaulių ir kitokių gyvūnų ir patalpino juos laivuose, siekdami ištirti atominės bombos sprogimo biologinį poveikį.

Bombos sprogimo galia buvo apie 2,3 mln. kilogramų TNT ekvivalento. Bomba sunaikino viską aplink ir sukėlė smūgio bangą, sklindančią 16 000 km/val. greičiu.

Daugelis gyvūnų žuvo nuo smūgio jėgos, o visi laivuose buvę gyvūnai nuskendo kartu su laivais. Išskyrus vieną kiaulę, užrakintą japonų kreiserio „Sagawa“ vado kajutėje.

Po sprogimo kreiseris buvo sutraiškytas, tačiau kiaulė kažkokiu būdu išsilaisvino ir pliumptelėjo į marias. Kitą rytą patrulinis laivas rado ją vis dar plaukiančią į krantą.

Nepaisant stebuklingo kiaulės išsigelbėjimo, veterinarai neabejojo, kad ji neišgyvens. Kiaulei nukrito svoris, nuslinko šeriai, sumažėjo kraujo kūnelių skaičius, pradėjo tinti skrandis ir smegenys, atrofuotis kepenys.

Tačiau per kelias savaites jos būklė stabilizavosi. Šeriai ataugo, kraujo kūnelių skaičius ėmė kilti, ji priaugo svorio, atsistatė kitos gyvybinės funkcijos ir ji vėl atrodė kaip normali kiaulė, rašo Sam Kean knygoje „Paskutinis Cezario atodūsis“.

Kiaulė parodė, kad labai stengiantis išgyventi galima ir po atominio sprogimo. Tiesa, kiaulė greit mirė.

Tad kuo pavojingos atominės bombos? Aukų skaičius priklauso nuo bombos dydžio, sprogimo vietos ir to, kiek žmonių yra prieš vėją nuo sprogimo, tačiau viena atominė bomba mieste gali akimirksniu pražudyti šimtus tūkstančių žmonių.

Atominis sprogimas gali padaryti didelę žalą įvairiais būdais. Akinanti šviesa, sprogimo bangos jėga, ląsteles žalojanti radiacija, ugnis ir karštis, galintys sužaloti ir sunaikinti, elektromagnetinis impulsas, galintis sunaikinti elektroniką, lyjantys radioaktyvūs lietūs.

Geriausias būdas sužinoti apie artėjančią atominę ataką būtų televizija arba radijas. Taip pat galite išgirsti garsių sirenų kauksmą.

Kai sprogsta atominė bomba, ji paskleidžia didžiulį šviesos blyksnį ir milžinišką oranžinį ugnies kamuolį. Reikia nedelsiant užsidengti akis, kad neapakintų šviesa.

1 megatonos bomba giedrą dieną gali apakinti žmones, esančius iki 21 km atstumu, o giedrą naktį – iki 85 km. Paeitame straipsnelyje rašiau, kiek megatonų galingumo bombas sprogdino JAV ir Rusija.

Sprogus bombai reikia slėptis už visko, kas gali pasiūlyti apsaugą, kristi ant žemės veidu žemyn ir pakišti rankas po kūnu, kad apsisaugotumėte nuo skraidančių daiktų ir degančio karščio. Uždengti ranka nosį ir burną. Laikyti burną atvirą, kad nesprogtų ausų būgneliai.

Jei esate transporto priemonėje, sustoti ir pasilikti joje.

Turėsite maždaug 15 minučių, kol radioaktyvūs krituliai pasieks žemę. Radiacija gali mirtinai pažeisti kūno ląsteles.

Radiacijos apšvitos tikimybė sumažėja 55 proc. po valandos nuo sprogimo ir 80 proc. po 24 valandų, todėl labai svarbu kuo greičiau rasti prieglobstį. Jei nesate šalia jokių prieglaudų, pasistengti per 10–15 minučių atsitraukti kuo toliau nuo sprogimo, kad išvengtumėte besileidžiančios radiacijos debesies.

Lauko erdvės ir transporto priemonės nėra pakankama pastogė. Vietoj to eiti į mūrinius ar betoninius pastatus, o geriausia – į rūsį.

Jei aplink nėra tvirtų pastatų, vis tiek stengtis patekti į patalpą ir toliau nuo langų.

Daugiaaukščiame pastate, stengtis likti jo centre, ypač jei jame yra langai, ir vengti viršutinio ir apatinio aukštų.

Smūgio bangos gali išdaužti langus iki dešimčių kilometrų atstumu nuo sprogimo, todėl svarbu laikytis atokiau nuo langų.

Nors mobilieji telefonai, televizija ir internetas gali išsijungti, svarbu sekti oficialią informaciją, pvz., kada saugu išeiti ir kur eiti.

Nors negalime gyventi ruošiantis artėjančiai pražūčiai, galite paruošti avarinio aprūpinimo rinkinį su vandens buteliais, supakuotais maisto produktais, vaistais, baterija maitinamu radijo aparatu, žibintuvėliu ir drabužiais.

Nors ir sunku tai pripažinti, bet tikimybė išgyventi netoliese įvykus atominiam sprogimui yra maža. Aukščiau minėti sprogimo faktoriai gyvų ir sveikų nepalieka. Tačiau tikiu, kad kolektyvinė žmonijos išmintis neleis autoritarinių šalių bepročiams sunaikinti mūsų civilizaciją atominėmis bombomis.

Autorius yra akademikas, profesorius fizinių mokslų daktaras, tikrasis LMA narys

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Reklama

Susiję straipsniai

Ramanauskas: VYTAUTAS SINICA vieša versija

https://www.youtube.com/watch?v=qrru9p5oKzk

Seime – konferencija (tiesioginė transliacija) „Istorinės atminties politika: reikia nacionalinio susitarimo“

Rugsėjo 16 d. 12 val. Lietuvos Respublikos Seimo Konstitucijos salėje, vyks konferenciją „Istorinės atminties politika: reikia nacionalinio susitarimo“. Pasak konferencijos...

Bernaras Ivanovas (diskusija). Kubilius.

https://www.youtube.com/watch?v=GD72MImKw4g

Nacionalinis susivienijimas valdžiai: grąžinkite Sporto rūmus Tautai!

Rugpjūčio 23 d., Nacionalinio susivienijimo pakviesti, vilniečiai ir sostinės svečiai rinkosi prie tvoromis apstatytų, pamažu griūvančių Sporto rūmų,...