2025-01-09, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Prof. Jonas Grigas. Keistas pasaulis

Prof. Jonas Grigas

Mūsų pasaulis yra keistas, bet dar keistesnis yra kvantinis mikropasaulis, kurį atskleidžia kvantinė fizika. Prieš 100 metų mokslo pionieriai Maksas Plankas ir Nilsas Boras metė iššūkį klasikinei fizikai ir pakeitė mūsų supratimą apie pasaulį.

Kvantinė fizika panaši į mokslinę fantastiką. Ji atskleidžia keistą ir žavų pasaulį, kuriame nebegalioja klasikinės fizikos dėsniai. Kai ją mokiausi, svarbiausia buvo išmokti spręsti Šrėdingerio lygtį, bet kas slypi už sudėtingų formulių ir ką jos atskleidžia, sužinojau daug vėliau. O jos atskleidžia, kad:

Dalelės (atomai, elektronai ir kt.), iš kurių ir mes sudaryti, vienu metu gali egzistuoti keliose būsenose, gali būti skirtingose vietose arba turėti skirtingą energiją. Tai superpozicijos reiškinys.

Kvantiniame pasaulyje dalelės gali būti ir bangos, ir dalelės.

Kvantiniam pasauliui būdingas dalelių susietumas, kai vienos dalelės būsena akimirksniu paveikia kitos būseną, nesvarbu, kaip toli jos viena nuo kitos.

Neįmanoma vienu metu žinoti dalelės padėties ir jos greičio (Heisenbergo neapibrėžtumo principas). Kvantinės sistemos keičiasi priklausomai nuo to, kokius matavimus jose atliekame.

Puslaidininkiuose, branduolių sintezėje ir kitur pasireiškia dalelių tuneliavimas, kai dalelės praeina per energijos barjerus.

Kvantiniame pasaulyje pasireiškia teleportacija – dalelių persikėlimas iš vienos vietos į kitą nejudant fizine erdve (įrodyta 1990 m.). Siunčiant informaciją apie vieną dalelę kitai, antroji dalelė įgauna visas pirmosios savybes nors ir kitoje Visatos dalyje. Ji tapo atsirandančio kvantinio interneto technologija. Japonų fizikas Masahiro Hotta kuria energijos teleportacijos teorinius pagrindus.

Kosminė erdvė nėra tuščia. Virtualios dalelės nuolat atsiranda ir išnyksta dėl vakuumo virpesių.

Matavimų rezultatai yra tikimybiniai, apibūdinami dalelės bangine funkcija.

Juodosios bedugnės dėl kvantinių efektų skleidžia daleles, dėl kurių jos išgaruoja.

Hipotetinės dalelės – tamsieji fotonai, kurie sąveikauja tik su tamsiąja Visatos medžiaga ir tachyonai, kurie gali sklisti greičiau už šviesą – primena fantazijų ir magijos pasaulį.

Kvantinės fizikos dėsniai taikomi kuriant saugius kvantinės kriptografijos ryšio kanalus, kai bet koks pasiklausymo bandymas atskleistų įsibrovimą.

Kvantinė lauko teorija sujungia kvantinę fiziką su specialiąja reliatyvumo teorija ir apibūdina laukų elgesį ir jų sąveiką su dalelėmis.

Kvantinė fizika padeda paaiškinti fotosintezę augaluose.

Kvantinė fizika kol kas nesuderinama su bendrąja reliatyvumo teorija. Fizikai kuria kvantinės gravitacijos teoriją, kuri jas suvienytų.

Kvantinės fizikos dėsnius taiko kvantiniai kompiuteriai. Jie kiubitams naudoja fotonus arba elektronus. Kiubitams būdingi superpozicijos ir susietumo reiškiniai. Superpozicija leidžia kvantinio kompiuterio kiubitams būti kelių būsenų (0, 1 arba abiejų), todėl galimų būsenų skaičius auga eksponentiškai didėjant kiubitų skaičiui, eksponentiškai augant ir skaičiavimo galiai. Tik reikia kiubitus susieti. Kiubitų susietumas leidžia jiems sąveikauti, nepaisant jų atstumo vienas nuo kito. Siekiant išvengti triukšmų, kvantiniai kompiuteriai dirba minus 273 laipsnių temperatūroje. Kad jie veiktų aukštesnėse temperatūrose, kiubitams siekiama panaudoti deimantus.

„D-Wave“ atstovai pranešė sukūrę kvantinį 4 400 kiubitų procesorių „Monster“, 25 000 kartų greitesnį už jo pirmtaką „Advantage2“, skirtą dirbtinam intelektui, medžiagų mokslui ir optimizavimo užduotims. Tačiau nešiojamų kvantinių kompiuterių perspektyva dar labai tolima.

Kvantinė fizika meta iššūkį mūsų supratimui apie pasaulį. Minėtos kvantinio pasaulio keistenybės rodo, kad Visata nepaiso mūsų intuicijos. Ar nekeista, kad glaudžiai susijusius mūsų vidinį mikropasaulį ir makropasaulį valdo skirtingi fizikos dėsniai? Iš kvantinės fizikos sektų, kad ir mirtis gali būti tik iliuzija, nes kaip pasąmonėje esančios formos gali atsirasti fizinėje tikrovėje, taip ir sąmonė gali egzistuoti skirtingomis būsenomis net ir po fizinės mirties.

Apie kvantinį pasaulį teko diskutuoti daugelyje pasaulio universitetų. Nuotraukoje po diskusijų Tokijo mokslo universitete.

4 KOMENTARAI

  1. Prof. Jonui Grigui.

    Atleiskite, bet negaliu ištverti neišsakęs savo (gana nemalonių) pastabų.

    1. ,,Keistas pasaulis.”

    Ausims ir smegenims su nusistovėjusiu (oficialiai aprobuotu*) suvokimu tai pilnai tinka santikiu 1:1, bet…

    2. ,,Mūsų pasaulis yra keistas, bet dar keistesnis yra kvantinis mikropasaulis, kurį atskleidžia kvantinė fizika.”

    …jeigu išeisim iš kitų primesto, o vėliau ir savo pačių pratęsto smegenų ,,kriušimo” – (primesto) šabloninio mąstymo (!), suprasime, kad nėra jokio ,,mūsų” ir jokio ,,kvantinio” (tarsi kito ir/ar kitokio) pasaulio. Yra vientisa ,,terpė”. Tas, neva ‘kvantinis’, yra to paties pasaulio tik mažesnės dalelės. (Namas pastatytas iš plytų, bet mes gilinamės net ne į smėlio grūdelius iš kurių padarytos tos plytos, o į ,,chemines grandines” ir net atskirus ,,cheminius elementus.)
    Kodėl pateikiami terminai nėra atsakingai apibudinami ir taikomi?
    Kodėl ‘netikslūs’ terminai mus klaidina, sunkina susikalbėjimą, ir svarbiausia – nuveda klystkeliais! Politikoje sakytume, kam tai naudinga, o šiuo atveju tas ,,naudingumas” yra kylantis iš bendro Pasaulio, Visatos, Visumos fraktališkumo.
    Dėmesio.
    Pasaulis (evoliucija, Dievas kaip Pirmapradė Būtis) sukuria homo sapiens’ą ir tuo pačiu jį nukreipia loginio pažinimo klystkeliais !!!
    Va, čia, tai tikrai keista! (Keista evoliucinė destrukcija.)
    Per nelyg išsiplėčiau…

    3. ,,Prieš 100 metų mokslo pionieriai Maksas Plankas ir Nilsas Boras metė iššūkį klasikinei fizikai ir pakeitė mūsų supratimą apie pasaulį.”

    Taip, tai mokslo pionieriai… STOP !!!
    Mokslo ar mokslinio pažinimo?
    Šiandien ‘MOKSLAS’ skamba ir daugumai priimtinas kaip Dievas, ar dievo pakaitalas – savyje nepažini abstrakcija… O štai mokslinis pažinimas – konkretu.
    Suprantama, kad mokslas apima ne tik fundamentinius tyrimus, bet ir praktinius taikymus…, bet derėtų (jau laikas) sąvokas ‘mokslas’ ir ‘mokslinis pažinimas’ naudoti atsakingiau, o tai skaitai mokslo* žmogaus tekstą ir nesupranti, kodėl rašydamas apie terminus įvadija ‘terminologiją’, o dėstydamas ‘terminologiją’ tvirtina ‘terminija’…
    Artėja DU TŪKSTANČIAI… (2025 metai), o visokio plauko oratoriai (hmmm?) vis mus ‘influencina’ DU TŪKSTANTIS… (Ketvirtį amžiaus vis niekaip, matomai piktybiškai, ar iš prigimtinio durnumo, neišmokstame net pirmos klasės pamokos. Kalbininkai politkorektiškai tyli… Prof. Radžvilui niekas nepasufleruoja, kad jau ,,du tūkstančiai…”.)

    Maksas Plankas ir Nilsas Boras. Apeinant ,,šiandieninį” prakeiktą politkorektiškumą, man įdomios jų tautinės kilmės ir tapatybės, čia tarp kitko.
    Girdint apie tokius mokslo pirmeivius (pionierius), man vis kyla klausimas, kodėl niekas dar nesusiprotėjo nusakyti KELINTIS KARTOS TIE AR KITI MOKSLO PIRMEIVIAI?
    Viduramžių paveikslėlis, kur žingeidus žmogus ant plokščios žemės dairosi anapus dangaus skliauto, man yra labai paveikus, o jums?
    O budistų vienuolis Itegelovas su dar nepasibaigusiu ,,moksliniu eksperimentu” ar negriauna dabartinius ,,mokslo kontūrus”?

    4. ,,Kvantinė fizika.”

    Būtent KVANTINĖ FIZIKA, o ne kvantinė mechanika.
    Kodėl pradėjo brukti susiaurintą terminą?

    5. ,,Kvantinė fizika panaši į mokslinę fantastiką. Ji atskleidžia keistą ir žavų pasaulį, kuriame nebegalioja klasikinės fizikos dėsniai.”

    Aha, ,,ten” kitokia ir mums nepažini logika !!! Bla – bla – bla…
    O kaip su laboratorinėmis priemonėmis (!!!) vaizduojančiomis ir mums leidžiančiomis akivaizdžiau suvokti tą kvantinį pasaulį, a? Ar čia savanoriškas mokslininkų smegenų ,,aklumas”? Juk tos laboratorinės priemonės akivaizdžiai byloja apie Visumos FRAKTALIŠKUMĄ, argi ne?!
    Pasakiau daug… kadangi visokie mokslo ,,guzai” manęs į savo laboratorijas neįsileidžia… nesikalba…, tai nematau reikalo daugiau plėstis.
    Amigos, savo geležinius kaliošus patys trinkite, adjos.
    Ir kaip čia neprisiminti Einšteino mintį apie begalinį kvailių skaičių…
    Eikime prie sekančios minties.

    6. ,,Kai ją mokiausi, svarbiausia buvo išmokti spręsti Šrėdingerio lygtį, bet kas slypi už sudėtingų formulių ir ką jos atskleidžia, sužinojau daug vėliau. O jos atskleidžia, kad:

    Dalelės (atomai, elektronai ir kt.), iš kurių ir mes sudaryti, vienu metu gali egzistuoti keliose būsenose, gali būti skirtingose vietose arba turėti skirtingą energiją. Tai superpozicijos reiškinys.

    Kvantiniame pasaulyje dalelės gali būti ir bangos, ir dalelės.

    Kvantiniam pasauliui būdingas dalelių susietumas, kai vienos dalelės būsena akimirksniu paveikia kitos būseną, nesvarbu, kaip toli jos viena nuo kitos.

    Neįmanoma vienu metu žinoti dalelės padėties ir jos greičio (Heisenbergo neapibrėžtumo principas). Kvantinės sistemos keičiasi priklausomai nuo to, kokius matavimus jose atliekame.

    Puslaidininkiuose, branduolių sintezėje ir kitur pasireiškia dalelių tuneliavimas, kai dalelės praeina per energijos barjerus.”

    Nereikia net kvantinės fizikos…
    Vid. mokyklos suole iš chemijos sužinome, kad cheminiai elementai vieni nuo kitų skiriasi TŲ PAČIŲ SUDĖTINIŲ DALELIŲ SKAIČIUMI.
    Kodėl skirtingas tų pačių daleliu skaičius sheminiams elementams suteikia labai skirtingas savybes? (Už šitą klausimą chemijos mokytojos buvau smarkiai pašieptas prieš visą klasę… daugiau chemijos nesimokiau…)

    7. ,,Kvantiniame pasaulyje pasireiškia teleportacija – dalelių persikėlimas iš vienos vietos į kitą nejudant fizine erdve (įrodyta 1990 m.). Siunčiant informaciją apie vieną dalelę kitai, antroji dalelė įgauna visas pirmosios savybes nors ir kitoje Visatos dalyje. Ji tapo atsirandančio kvantinio interneto technologija. Japonų fizikas Masahiro Hotta kuria energijos teleportacijos teorinius pagrindus.”

    O, teleportacija…
    Ooo, įrodyta 1990 m.
    O kur chrono miražai, yra toks reiškinis (stambesniu mastu)..?
    Kristus praėjo pro uždaras duris… tai religinis marazmas, tarkim. Bet tokiam ,,marazmui” sufantazuoti to meto fantastų galvos realiai buvo bejėgės neturint kažkokio ,,prototipo”…
    O kur dar senovės (arabų) pasakos apie žmogaus gebėjimą pasiversti nematomu… nematoma kepuraitė… tik jau nepradėkite visko nurašyti žmogiškai fantazijai…
    Apie senovės (Egipto…) žynius… (Hermi Trism…) ,,paskalų” neplatinsiu…
    Žmogui persodintas vidaus organas perneša ir donoro savybes, pomėgius…
    Kraujas yra TIK* raudonas skystis… kraujo plazma… kraujo perpylimai (kodėl nedapylimai?!)…
    Kaip gydytojai užsikrečia gydomų ligonių ligomis su sergančiuoju komunikuodami ,,per stiklą*”, kai slaugės per ,,tiesioginį” kontaktą neužsikrečia?
    ,,Ji tapo atsirandančio kvantinio interneto technologija.” Kinai paleido kvantinio sekimo (šnipinėjimo) sistemą (pranešė LRT !!!), toliau VISIŠKA tyla. Net kare Ukrainoje kontekste… apie tai nieko nesigirdi? O karybos ekspertai daug kalba…

    8. ,,Kosminė erdvė nėra tuščia. Virtualios dalelės nuolat atsiranda ir išnyksta dėl vakuumo virpesių.”

    Laikas pakalbėti apie … Eterį.
    Ar suniekintas, paneigtas eteris bus ,,reabilituotas”?

    9. ,,Matavimų rezultatai yra tikimybiniai, apibūdinami dalelės bangine funkcija.

    Juodosios bedugnės dėl kvantinių efektų skleidžia daleles, dėl kurių jos išgaruoja.

    Hipotetinės dalelės – tamsieji fotonai, kurie sąveikauja tik su tamsiąja Visatos medžiaga ir tachyonai, kurie gali sklisti greičiau už šviesą – primena fantazijų ir magijos pasaulį.”

    Nuvainikuotas šviesos greitis…
    Čia, susireikšminę mokslo guzai mano atviravimo nenusipelnė. Taškas.

    10. ,,Kvantinės fizikos dėsniai taikomi kuriant saugius kvantinės kriptografijos ryšio kanalus, kai bet koks pasiklausymo bandymas atskleistų įsibrovimą.”

    Ar antagonistinis dualizmas Visumos fraktališkume jau nebegalioja?
    Erdvė ir laikas yra tik savybės dėl ,,cheminių komponentų SKAIČIAUS?
    Laikas ciklinis ar linijinis…
    Jau senovės išminčiai šalia (kasdienio – buitinio) laiko sąvokos naudojo ir ‘laikų pradžią’… ko dabartiniai dar nepasiekė.

    11. ,,Kvantinė lauko teorija sujungia kvantinę fiziką su specialiąja reliatyvumo teorija ir apibūdina laukų elgesį ir jų sąveiką su dalelėmis.”

    Atsiprašau už priekabumą, ‘lauko teorija’ ar ‘kvantiNIO lauko teorija’?
    Jeigu ne ,,šiandien”, tai ,,rytoj” nesilaikydami tikslumo klaidžiosime teorijų džiunglėse… o ,,poryt” prireiks 1960* m. revizionizmo, kai du trečdaliai tuometinių fizikos ,,tiesų” buvo pašalintos kaip dubliuojančios…

    12. ,,Kvantinė fizika padeda paaiškinti fotosintezę augaluose.”

    Ir lietaus lašų susidarymą…
    Ir vis tas fraktališkumas apie kurį atkakliai tylima.

    13. ,,Kvantinė fizika kol kas nesuderinama su bendrąja reliatyvumo teorija. Fizikai kuria kvantinės gravitacijos teoriją, kuri jas suvienytų.”

    Įmagnetintą strypą perlaužus pusiau turėsime du magnetus. O jeigu atvirkščiai, ir dar ,,šiaurę” – ,,pietus” pakeitus binariniais skaičiais ,,0″ ir ,,1″, … koks bus ,,bendras vardiklis”…
    (Čia, truputį aukštodios filosofijos pagal Stiklo Valytuvą.)

    14. ,,Kvantinės fizikos dėsnius taiko kvantiniai kompiuteriai. Jie kiubitams naudoja fotonus arba elektronus. Kiubitams būdingi superpozicijos ir susietumo reiškiniai. Superpozicija leidžia kvantinio kompiuterio kiubitams būti kelių būsenų (0, 1 arba abiejų), todėl galimų būsenų skaičius auga eksponentiškai didėjant kiubitų skaičiui, eksponentiškai augant ir skaičiavimo galiai. Tik reikia kiubitus susieti. Kiubitų susietumas leidžia jiems sąveikauti, nepaisant jų atstumo vienas nuo kito. Siekiant išvengti triukšmų, kvantiniai kompiuteriai dirba minus 273 laipsnių temperatūroje. Kad jie veiktų aukštesnėse temperatūrose, kiubitams siekiama panaudoti deimantus.”

    Taiko kvantiniuose* kompiuteriouse*…
    O – hoo – ho… ,,Trukšmai kvantiniuose kompiuteriuose” ir ,,minus 273 laipsnių”.

    Rebusas… kvantinis…
    Gal ne to lygio kvantika, a? Gal maišote skirtingo lygio ‘kvantikas’, o paskui stebitės… savo pačių klaidžiojimais…
    Kaip ir ,,antimedžiaga”… jokios ,,anti (!!!)”, tai ta pati medžiaga (sąlyginai) tik KLAIDINANČIAI įvardinta. Taškas !!!
    Jeigu ji būtų TIKRA ,,anti…” tai Visatoje (ne Visumoje !!!) dėl anihiliacijos proceso bebūtų tik šiluma – o tai vistiek materija…
    Pypt – pypt – pyyyyyyypt…
    Meluoja politikai… mokslininkai… galiu suprasti nors ir nepateisinu (dažniausiai)… bet ,,kabinti makaronus” patiems sau su ta ,,anti”… eikit jūs… peklon…

    15. ,, „D-Wave“ atstovai pranešė sukūrę kvantinį 4 400 kiubitų procesorių „Monster“, 25 000 kartų greitesnį už jo pirmtaką „Advantage2“, skirtą dirbtinam intelektui, medžiagų mokslui ir optimizavimo užduotims. Tačiau nešiojamų kvantinių kompiuterių perspektyva dar labai tolima.”

    ,,Monster”.
    Kaip pavadins, kai sukurs tikrą monstrą, nevaldomą ir nebesuvaldomą… Armagedon…

    16. ,,Kvantinė fizika meta iššūkį mūsų supratimui apie pasaulį. Minėtos kvantinio pasaulio keistenybės rodo, kad Visata nepaiso mūsų intuicijos. Ar nekeista, kad glaudžiai susijusius mūsų vidinį mikropasaulį ir makropasaulį valdo skirtingi fizikos dėsniai? Iš kvantinės fizikos sektų, kad ir mirtis gali būti tik iliuzija, nes kaip pasąmonėje esančios formos gali atsirasti fizinėje tikrovėje, taip ir sąmonė gali egzistuoti skirtingomis būsenomis net ir po fizinės mirties.”

    — Intuicija…
    — Materija paklūsta dėsniams. O kam paklūsta dėsniai ,a? Kokia dėsnių kilmė?
    Holografija – trimatis pasaulis plokštumoje…
    — Sąmonė… mirtis… Įžvelgiu sąsajas su ankstesniu mano komentaru. Malonu sulaukti atgarsį… Ačiū.

    17. ,,Apie kvantinį pasaulį teko diskutuoti daugelyje pasaulio universitetų. Nuotraukoje po diskusijų Tokijo mokslo universitete.”

    Diskusijos pasaulyje, bet ne Lietuvoje su lazerių ‘šviesomis’… ,,Tigro šuolio” dar teks palaukti.

    Kadangi, vanduo po stovinčiu akmeniu neteka, aš esu didelėje kelionėje prasidėjusioje nuo mažo žingsnelio.

    Pabudęs daigas yra nebesulaikomas.

    ———–
    Malonu bendrauti su artima siela.

    • Yra įdomių pastebėjimų, bet negaliu diskutuoti su anonimu. Aš rašau ne anonimiškai, nesislapsydamas.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...

Vladimiras Laučius. Išlaidos gynybai: ar šuolis pateisins lūkesčius?

Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai iki 4,5 proc. BVP. Suprantama, jog toks augimas...

Edvardas Čiuldė. Švytėjimas

2017 m. kovo 1 d. Įpusėjęs spindulinio gydimo kursą nusprendžiau mokytis angų kalbos daug rimčiau nei visais kitais kartais,...

Apie neprašytas aukas, užnuodytus šaltinius ir mokytojų prestižą

  Stasė Bučiuvienė, MB „Senų knygų namai“ steigėja Šiemet Lietuvos mokyklos trisdešimt trečią kartą minės Sausio13-ąją. Kaip ir kasmet, klasių...