2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Prof. Jonas Grigas. Kiek žvaigždžių yra danguje?


Prieš maždaug 40 metų vienoje knygoje radau, kad Paukščių tako galaktikoje yra apie 3 milijonus žvaigždžių. Net supykau, nes negalėjau patikėti, kad kas nors jas suskaičiavo.

Tobulėjant teleskopams, paleidus į kosmosą Hablo teleskopą, žvaigždžių skaičius galaktikoje didėjo iki šimtų milijonų, o neseniai buvo skelbiama, kad jų galbūt yra net 200 milijardų. Kai pažvelgiame tamsią naktį į dangų, plika akimi galime matyti tūkstančius žvaigždžių. Bet tai tik ryškiausios ir artimiausios Žemei žvaigždės.

Tad kiek žvaigždžių iš tikro yra danguje, t. y. mūsų galaktikoje?

Deja, negalime tiesiog žiūrėdami pro teleskopus žvaigždžių suskaičiuoti, kadangi galaktika yra ne tik pilna žvaigždžių, bet ir dulkių ir dujų debesų, kurie užtemdo tolimas žvaigždes.

Todėl bandoma įvertinti galaktikos masę.

Žurnale „Popular Science“ š. m. spalio mėnesio numeryje rašoma, kad Arizonos universiteto astronomai paskaičiavo, kad Paukščių tako galaktika sveria apie 960 milijardų daugiau nei Saulė.

Tai yra žvaigždžių, dulkių, dujų ir tamsiosios medžiagos masė. Tamsioji medžiaga yra paslaptinga ir mokslininkai dar nežino, kas ji yra. Ji pasireiškia tik per gravitaciją, kuri veikia apie galaktikos centrą besisukančias žvaigždes.

Manoma, kad tamsioji medžiaga sudaro apie 90 proc. galaktikos medžiagos. Atėmus tamsiąją medžiagą, dulkes ir dujas, gautume žvaigždžių masę, kuri būtų ekvivalentiška nuo 30 iki 50 milijardų Saulių masei.

Tačiau žvaigždžių skaičius yra daug didesnis už šiuos skaičius, nes žvaigždės gali būti nuo 8 proc. Saulės masės iki 20 kartų didesnės už Saulę.

Žinodami, kiek masės yra galaktikoje, kokios yra masyviausios ir lengviausios žvaigždės, galima grubiai įvertinti, kiek yra žvaigždžių galaktikoje. Jų gali būti nuo 200 milijardų iki 1 trilijono. Bet tai tik spėlionė.

Tačiau kai žiūrime į nakties dangų ir suprantame, kad jame yra šimtai milijardų žvaigždžių, kurių mes nematome ir koks gilus kosmosas turi būti, kad jas sutalpintų (ir milijardus kitų galaktikų toliau su šimtais milijardų žvaigždžių!), pradedame suprasti visatos mąstą ir jos didybę.

1 KOMENTARAS

  1. Gal tūlui žvaigždžių skaičius danguje ir nesvarbus,bet pamąstyti apie visatos didybę būtų naudinga ir jam.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Darius Kuolys. Kaip LRT cenzūruoja „The New York Times“ 

  Šiandien LRT portalas lietuviams atpasakoja vakar dienraštyje „The New York Times“ paskelbtą straipsnį apie Rusijos žvalgybos rengtas diversijas...

Valdas Sutkus. Vienišumo amžius

Šiuolaikinis gyvenimas kupinas paradoksų. Technologijos, kurios turėjo sujungti pasaulį, tapo vienišumo katalizatoriais. Namai, kurie visada buvo ne tik...

Musulmonų prievartautojų grupės – religinio karo dalyviai

Sarah Cain Didžioji Britanija vėl atsidūrė naujienų sūkuryje dėl nereagavimo į vaikų grupinio išprievartavimo skandalus. Tai yra krizės, kuri...

Prof. Gediminas Navaitis. Naujametinės viltys ir planai

Pasibaigė naujametinis šurmulys. Daugiau ar mažiau įgyvendinti reklamoje ir socialiniuose tinkluose siūlyti vaizdeliai, įpareigoję džiaugtis ir linksmintis. Pinigai...