2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Prof. Jonas Grigas. Ko nedaro protingi žmonės?

VU kieme bendraujame su japonų profesoriais

Anksčiau (2024-10-17) rašiau, ką daro protingi žmonės. Dabar pažiūrėkime, ko jie nedaro? Protą apibūdina sugebėjimas mokytis ir išmokti, susivokti naujose situacijose, atskleisti reiškinių ryšius. Jis apima įvairius žmogaus intelekto, sąmonės bei pasąmonės pažinimo vyksmo aspektus, kylančius smegenyse, gebėjimą vengti elgesio, kuris gali pakenkti jums ir aplinkiniams. Štai kodėl protingi žmonės:

Nepasiduoda niūrioms mintims

Protingi žmonės atkakliai siekia savo tikslų. Jie neleidžia nesėkmėms jų atgrasyti. Vietoj to, jie laiko jas mokymosi galimybėmis ir naudojasi jomis siekdami paskatinti savo ryžtą. Jie supranta, kad sėkmė reikalauja sunkaus darbo, atsidavimo ir sugebėjimo įveikti kliūtis. Jie nepasiduoda niūrioms mintims, net kai būna sunku.

Nelaiko pykčio

Pyktis yra savęs sabotažo veiksmas. Protingi žmonės supranta, kad atleidimas reiškia ne toleravimą kito žmogaus poelgių, o išsivadavimą nuo negatyvo naštos. Jie stengiasi judėti toliau. Taip jie gali sutelkti savo energiją į pozityvesnius užsiėmimus.

Nelygina savęs su kitais

Kiekvienas eina savo keliu, o savęs lyginimas su kitais yra nelaimės receptas. Protingi žmonės žino savo stipriąsias ir silpnąsias puses ir sutelkia dėmesį į savo pažangą, o ne į palyginimo žaidimą. Jie supranta, kad svajonių išsipildymas kyla iš vidaus, o ne iš išorinio patvirtinimo.

Nevengia sunkių pokalbių

Protingi žmonės supranta, kad vengiant sudėtingų pokalbių problemos neišnyksta. Tai jas tik pablogina. Jie pasirenka iššūkius atvirai ir sąžiningai bendrauti su žmonėmis. Jie supranta, kad sveikas bendravimas yra raktas į konfliktų sprendimą ir stipresnių santykių kūrimą.

Nepriima dalykų asmeniškai

Protingi žmonės supranta, kad ne viskas priklauso nuo jų. Jie neleidžia kitų žmonių nuomonėms ar veiksmams apibrėžti jų savivertę. Jie sutelkia dėmesį į savo tikslus ir vertybes ir neleidžia išoriniam negatyvui paveikti jų vidinę ramybę. Jie supranta, kad kiekvienas turi problemų ir kad svarbu parodyti užuojautą ir supratimą.

Nesigilina į praeitį

Protingi žmonės supranta, kad praeitis yra tik praeitis. Nors svarbu mokytis iš praeities patirties, nuolatinis jos svarstymas yra laiko švaistymas. Jis neleidžia judėti į priekį ir sutelkti dėmesį į dabartį. Jie naudojasi praeitimi kaip žingsniu į geresnės ateities kūrimą.

Neapkalba žmonių už nugaros

Apkalbos yra toksiškas įprotis, kenkiantis santykiams. Turėjau sodyboje kaimynę, kuri visų neapkalbėjusi nepalikdavo manęs. Protingi žmonės supranta, kad skleisti gandus ar blogai kalbėti apie žmones už jų nugaros yra nepagarba ir laiko bei energijos švaistymas. Jie sutelkia dėmesį į tai, kad žmonės jaustųsi geriau.

Neieško kitų patvirtinimo

Natūralus noras būti vertinamam, bet pasikliauti išoriniu savivertės patvirtinimu yra slidus kelias. Protingi žmonės supranta, kad tikras pasitikėjimas kyla iš vidaus. Jie pasitiki savo sprendimais ir jiems nereikia niekieno pritarimo, kad jaustųsi gerai.

Nešvaisto laiko negatyvui

Gyvenimas per trumpas, kad būtum apsuptas negatyvo. Protingi žmonės apsupa save teigiamais žmonėmis ir patirtimi. Jie nešvaisto laiko veiklai ar santykiams, kurie eikvoja jų energiją. Vietoj to, jie sutelkia dėmesį į dalykus, kurie teikia džiaugsmą ir pasitenkinimą.

Nesipriešina pokyčiams

Pasaulis nuolat keičiasi, svarbu suprasti šią kaitą ir ją priimti, o ne priešintis. Pokyčiai gali suteikti naujų galimybių ir patirties. Reikia gebėti koreguoti savo planus ar strategijas, matyti pokyčius kaip galimybę augti, o ne ko reikia bijoti. Žmogaus protą rodo jo gebėjimas prisitaikyti prie pokyčių.

Ir jie netempia už uodegos apsimelavusios partijos į valdžią. Dėl valdžios siekio ar didesnių pinigų jie neapgaudinėja žmonių.

Bendraudamas su pasaulio mokslo žmonėmis aš mokiausi nedaryti neprotingų veiksmų.

1 KOMENTARAS

  1. …mokytis ir ismokti…….cia gerb.profesorius kiek prasove pro siksnele – papuga irgi mokosi ir ismoksta……..teigciau,kad esme – moketi operuoti,manipuliuoti tuo,ka ismokai….

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Jonas Jasaitis. Piliečio pozicija

Ramybė – kalėdiniuose ir naujametiniuose linkėjimuose bene dažniausiai minimas žodis. Ramybės reikia mūsų namams, apylinkėms, valstybėms. Tačiau pasaulyje...

Prof. Jonas Grigas. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso?

Energija yra pažangos varomoji jėga. Jos reikia vis daugiau. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso? Jei taip, ar turime...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt pirmoji (sausio 9) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Antra para dega Engels (Saratov sritis) naftos perdirbimo gamykla, kuri tiekia kurą šalia esančiai rusų...

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...