2025-04-28, Pirmadienis
Tautos Forumas

Prof. Jonas Grigas. Lenktynės kuriant kvantinį internetą

Pasaulyje, kuriame viešpatauja internetas, atsiranda naujas žaidėjas, kuris žada pakeisti mūsų sąveiką su informacija – kvantinis internetas. Tai tinklas, kuris saugiai perduos duomenis šviesos greičiu.

Ir tai ne tolima svajonė, o realybė, kurią mokslininkai ir inžinieriai stengiasi sukurti. Jos pasekmės gilios. Bet kas yra kvantinis internetas ir kodėl jis turėtų būti svarbus?

Kvantinis internetas – nauja ryšio era

Kvantinio interneto koncepcija atrodo kaip mokslinė fantastika, tačiau ji pagrįsta kvantinės fizikos dėsniais, nors A. Einšteinas manė, kad kvantinė fizika yra absurdiška, kaip pasakojama Jimo Baggotto ir Johno L. Heilbrono knygoje „Quantum Drama“ (2024).

Skirtingai nuo nesaugaus klasikinio interneto, kuriame informacija perduodama nulių ir vienetų bitais, kvantinis internetas naudoja kvantinius bitus arba kubitus. Dėl kvantinės fizikos savybių šie kubitai gali egzistuoti keliose būsenose vienu metu. Tai leidžia apdoroti ir perduoti duomenis, kurie yra saugesni nei šiandien. Tai tarsi arklio traukiamo vežimo palyginimas su viršgarsiniu reaktyviniu lėktuvu.

Kvantinis susietumas

Kvantinio interneto esmė yra protu nesuvokiamas reiškinys, žinomas kaip kvantinis susietumas. Kai dvi dalelės susietos, vienos būsena akimirksniu įtakoja kitos būseną, nepaisant atstumo tarp jų. Šis reiškinys yra raktas į saugių ryšio kanalų, atsparių pasiklausymui, kūrimą. Įsivaizduokite, kad siunčiate pranešimą, kurį gali perskaityti tik numatytas gavėjas, be galimybės jį perimti. Tai yra kvantinio susietumo pažadas ir dėl to kvantinis internetas yra patrauklus.

Prof. Jonas Grigas

Kvantinė teleportacija

Kvantinė teleportacija yra kita esminė kvantinio interneto koncepcija. Kvantinė teleportacija reiškia dalelės kvantinės būsenos perkėlimą į kitą dalelę kitoje vietoje. Šis procesas reiškia ne pačių dalelių judėjimą, o jų informacijos perdavimą. Tai skamba kaip magija, bet tai gerai dokumentuotas procesas, galintis pakeisti mūsų mąstymą apie duomenų perdavimą.

Kvantinė kriptografija

Vienas iš artimiausių kvantinio interneto pritaikymų yra kriptografijos srityje. Dėl kvantinės fizikos dėsnių kvantinė kriptografija žada suteikti precedento neturintį saugumo lygį. Kvantiniame tinkle bet koks bandymas pasiklausyti trikdys sistemą, įspės siuntėją ir gavėją apie pažeidimą. Toks saugumo lygis nepasiekiamas naudojant klasikinę kriptografiją, todėl kvantinė kriptografija tampa labai svarbi saugiam duomenų perdavimui.

Iššūkiai kuriant kvantinį internetą

Nepaisant savo potencialo, kvantinio interneto kūrimas nėra be iššūkių. Ši technologija tik pradeda vystytis, todėl reikia įveikti dideles technines kliūtis. Kvantinės sistemos yra nepaprastai jautrios aplinkos trikdžiams, kurie gali sutrikdyti kubitų perdavimą. Be to, sukurti ir palaikyti kvantinį susietumą dideliais atstumais yra sudėtinga užduotis, kuriai reikia pažangių technologijų. Tačiau mokslininkai sprendžia šiuos iššūkius.

Pasaulinės pastangos

Šalys ir organizacijos visame pasaulyje daug investuoja į kvantinio interneto tyrimus ir plėtrą. Europos Sąjunga pradėjo 1 milijardo eurų programą, skirtą kvantinėms technologijoms tobulinti. Jungtinės Valstijos įsteigė Nacionalinę kvantinę iniciatyvą, daugiausia dėmesio skiriant vyriausybės, akademinės bendruomenės ir pramonės bendradarbiavimo skatinimui. Šios pastangos siekia užtikrinti, kad kvantinio interneto privalumais būtų dalijami visame pasaulyje. Tačiau lenktynes dėl kvantinio interneto galimai laimės Kinija.

Galimas poveikis kasdieniam gyvenimui

Nors kvantinis internetas gali atrodyti kaip tolima realybė, jo galimas poveikis kasdieniam gyvenimui bus didžiulis. Įsivaizduokite sklandų saugų bendravimą net atokiausiose pasaulio vietose. Pagalvokite apie galimybes akimirksniu dalytis didžiuliais duomenų rinkiniais tyrimams medicinos, klimato ir kitose srityse. Kvantinis internetas gali įgalinti naujas technologijas, kurių mes dar net neįsivaizduojame, atveriant naujovių ir pažangos galimybių pasaulį.

Ko tikėtis

Kelionė į kvantinį internetą dar yra ankstyvoje stadijoje, tačiau daroma didelė pažanga. Kai stovime ant šios naujos technologijos slenksčio, aišku viena: lenktynės kuriant kvantinį internetą yra lenktynės, kurias verta stebėti. Kvantinis internetas nėra tik technologinis stebuklas. Tai žmogaus išradingumo ir nepaliaujamo pažangos siekio liudijimas.

Lenktynės sukurti kvantinį internetą yra daugiau nei tik mokslinis darbas. Tai kelionė į ateitį, kurioje komunikacijos ir informacijos ribos yra apibrėžtos iš naujo. Ruoškimės priimti šią naują ryšio erą.

Prof. Jonas Grigas yra žymus Lietuvos fizikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras, Vilniaus universiteto profesorius emeritas ir Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys. Jis yra  feroelektrikų ir fazinių virsmų tyrimų Lietuvoje pradininkas. Jis sukūrė mikrobanginės dielektrinės spektroskopijos laboratoriją ir ištyrė daugelio kristalų dielektrines savybes, ypač radijo ir mikrobangų dažnių srityse. Jo darbai prisidėjo prie telekomunikacijų ir medžiagų mokslo plėtros. Yra daugiau nei 200 mokslinių straipsnių autorius, parašęs keletą mokslo populiarinimo knygų ir paskelbęs apie 400 straipsnių spaudoje, parengęs 14 mokslo daktarų. ​

7 KOMENTARAI

  1. ” Lenktyniaujantys kvantinėse lenktynėse pasakoja apie „ateinančius kvantinius stebuklus”. Prof. Jonas Grigas straipsnelyje parašė – ” Kvantinio interneto koncepcija atrodo kaip mokslinė fantastika, tačiau ji pagrįsta kvantinės fizikos dėsniais..”
    Paskaičiau Grigo „mokslinį” straipsnelį apie kvantinio interneto „koncepciją paremtą kvantiniais dėsniai, kuri atrodo kaip fantastika”, ir neberadau pacituoto jokio kvantinės „teorijos dėsnio”… Pasidomėjus kaip „atrodo” koks nors „kvantinis dėsnis” teradau – ” Žmogaus minčių ir kvantinės fizikos dėsniai – vienodi?..”.. Kiti „išminčiai” pasakoja apie – ” 7 baziniai dėsniai, kuriuos reikėtų žinoti kiekvienam”:
    – „Kokie gi tai dėsniai, baziniai principai?
    1.Proto principas
    Viskas yra protas, visata yra sukurta proto.
    -2.Vibracijos principas
    Nieko nėra ramybės būsenoje: viskas juda, viskas vibruoja.
    -3.Analogijos principas
    Kaip viršuje, taip apačioje. Kaip apačioje, taip viršuje…
    Prieš 2000 metų tuometiniai „kvantistai” šį „dėsnį” savo „traktate” traktavo – „Kaip danguje, taip ir žemėje..”
    -4.Poliariškumo principas
    Viskas yra dvilypu, viskas turi savo polius, priešybes. Priešybės yra vienodos prigimties, tik skirtingo laipsnio. Visus paradoksus galima suderinti.
    ……………………….
    -7.Lytiškumo principas
    Lytis pasireiškia visur, visose lygmenyse. Visa turi vyriškąjį ir moteriškąjį principus.
    Kas yra kaimo mažaraščiui juokingiausia, kad visi šiuolaikiniai „mokslininkai” pasakoja apie viską, tik tuose pasakojimuose neberandi pačio „KVANTO su KVANTUKAIS”, kaip ir kaip VISAGALIS KVANTAS „gimsta, auga, gyvena, dauginasi.., miršta”.. Ar KVANTAI su savo „KVANTUKAIS” Žemėje „turi kokių gamtinių reikalų” su žmonijai žinomais atomais, atomų elektronais, protonais…

    • „Paskaičiau Grigo „mokslinį” straipsnelį…” Niekas į „Poziciją” mokslinių straipsnelių nerašo, pone Prašalieti.

      1
      1
      • Nori pasakyti, kad ” žymus Lietuvos fizikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras, Vilniaus universiteto profesorius emeritas ir Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, feroelektrikų ir fazinių virsmų tyrimų Lietuvoje pradininkas, sukūręs mikrobanginės dielektrinės spektroskopijos laboratoriją ir ištyręs daugelio kristalų dielektrines savybes, ypač radijo ir mikrobangų dažnių srityse. Jo darbai prisidėjo prie telekomunikacijų ir medžiagų mokslo plėtros. Yra daugiau nei 200 mokslinių straipsnių autorius, parašęs keletą mokslo populiarinimo knygų ir paskelbęs apie 400 straipsnių spaudoje, parengęs 14 mokslo daktarų”, „PROF” Grigas laisvu nuo „mokslinio darbo” laiku „Pozicijos” skaitytojams rašinėja feljetonus, pasakėčias.. apie kvantinio interneto lenktynes… Pagal tave, prisiminęs „Šluotos’ žurnalą, Grigas „humoristiškai runkelina” , kad kvantinio interneto koncepcija yra „pagrįsta kvantinės fizikos dėsniais..” Grigas šiame portale skaitytojams „kabina ant ausų makaronus” su ES skiriamu šiam reikalui 1 milijardu eurų, kliedi su ” Kvantine teleportacija; Kvantinė kriptografija..”..
        Nejaugi lansberginio durnių laivo „mokslininkai” kaip Grigas yra „galingi” ir nepralenkiami ne tik vietiniuose moksliniuose darbuose, bet ir „Pozicijų” skaitytojams „makaronų ant ausų kabinime…

  2. Labai savotiškai atrodo teiginys, kad šias lenktynes laimės Kinija…galimai…Kažkodėl nemanau, kad kinai laimės….ir arčiausia perspektyva su muitų karu…pažiūrėsim kuo tai baigsis…nors greičiausiai labiausiai nukentės Europa, nes ji ir toliau užsispyrusiai atsisako pabusti iš letargo miego…kuris turi visus šansus tapti amžinu miegu galimai…

  3. Žmonija skuba per šį šimtmetį pasiekti visko. Būtų suprantama, jeigu šitas šimtmetis būtų paskutinis. Gal tikrai paskutinis? Reikia nuolat klausti DI; kai bus kvantinis, ir tuo labiau. Žmogumi pasitikėti negalima.

Komentarai nepriimami.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Alvydas Medalinskas. Ar susitikimas Londone bus lemtingas?

Ar šios dienos susitikimas Londone tarp prezidento Trumpo atstovų ir partnerių iš Ukrainos bei iš Vakarų Europos, tariantis...

Edvardas Čiuldė. Ar šandien mums dar aktuali yra Platono idealios valstybės idėja?

Platono teiginį, kad idealios valstybės vadovais gali būti tik filosofai, šiandien geriausiu atveju esame linkę pasitikti su atlaidžia...

Bosas Giorgi Manoshvili: iš kartvelų liaudies muzikos – į operos sceną

Jacques'o Offenbacho operos „Hofmano istorijos“ premjeroje Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre daugelis žiūrovų įsiminė žavingą Lindorfo, Kopelijaus,...

Arūnas Dovydaitis. Sacrum ir profanum Pievėnuose

Baigėme švęsti Velykas, bet liko netikėtai atrasta ypatinga šios didingos krikščioniškos šventės minėjimo istorinė tradicija iš Mažeikių rajone...