Žmonių žingeidumas neturi ribų. Norima suprasti viską, kas neaišku. JAV kosmoso agentūra NASA erdvės teleskopu „James Webb Space Telescope“ (JWST) tikisi atskleisti, kas vyksta Paukščių Tako galaktikos centre.
Paukščių Takas yra spiralinė galaktika, o mūsų Saulės sistema yra apie 26 000 šviesmečių atstumu nuo jos centro. Vienas šviesmetis yra maždaug 9,5 trilijono kilometrų.
Taigi esame labai toli nuo galaktikos centro, bet vis tiek smalsu žinoti, kas ten vyksta, nors dažnai nežinome, kas vyksta gretimame miestelyje ar kaime. Paukščių Tako galaktikos centre yra supermasyvi juodoji bedugnė, kurios masė yra apie keturis milijonus kartų didesnė už Saulės masę. Ją supa milijonai labai greit besisukančių žvaigždžių. Bet visa tai skęsta tarpžvaigždinėse dulkėse, todėl teleskopais neįmanoma pažvelgti, kas ten vyksta. Kol kas pasisekė pamatyti tik ryškiausias dulkėse skęstančias žvaigždes.
Tačiau NASA tikisi, kad tai greitai pasikeis. Teleskopas JWST, kurį tikimasi paleisti į kosmosą 2021 metais, pažvelgs pro dulkes ir atsiųs Paukščių Tako galaktikos centro vaizdus. JWST teleskopas taip pat ieškos biologinių žymių kitose už Saulės sistemos ribų esančiose planetose, kuriose galėtų egzistuoti gyvybė, ir padės atsakyti į fundamentinį klausimą – ar esame vieninteliai visatoje?
Teleskopas JWST galaktikos centrą tyrinės infraraudonųjų spindulių ruože, t. y. matys iš galaktikos centro sklindančius šiuos spindulius, nešančius informaciją apie juodosios bedugnės centre vykstančius procesus.
Tyrėjai tikisi, kad teleskopas padės geriau suprasti fundamentinius klausimus, kaip formuojasi galaktikos ir juodosios bedugnės. Juk tiek daug įdomių ir keistų dalykų vyksta galaktikų centre. Ten net fizikos dėsniai neveikia. „Mes norime žinoti, kas vyksta mūsų galaktikos centre“, – sako JWST tyrėja Marcia Rieke. Ir tam NASA skiria daug lėšų. Apie tai šį mėnesį rašo žurnalas „Newsweek.“