Knygoje „Pažinimo šaknys ir vaisiai“ rašiau apie dešimtmečius besitęsiančią gyvybės paiešką Visatoje.
Nei Saulės sistemoje, ne už jos ribų nerasta jokių, net primityviausių nežemiškosios gyvybės ženklų. Tačiau žmonės seniai stebi danguje Neatpažįstamus skraidančius objektus (NSO) ir sieja juos su Žemę lankančiais siauraakiais ateiviais.
Apie tai prirašyta knygų, pvz. naujausios Avi Loeb „Extraterrestrial“ ir „Life in the Cosmos“ su įvairiausiais liudijimais. O štai praeitą mėnesį Pentagonas ir kitos JAV žvalgybos tarnybos pateikė Kongresui pranešimą apie kariškių stebėtus NSO. Paskelbtoje jo santraukoje sakoma, kad kai kurie NSO gali būti tikri nežemiški objektai.
Tikėtina, kad kai kurie stebėti NSO turi paprastus paaiškinimus, turint omenyje, kad JAV, Rusija ir kitos šalys dešimtmečius kūrė įvairius slaptus skraidančius aparatus. Bet jeigu tai ateivių technologijos, NSO galėtų būti robotai — autonominiai aparatai, valdomi protingųjų rūšių už Žemės ribų. John von Neumann rašo, kad jie galėtų būti save kopijuojančios mašinos.
Dabar mūsų technologijos plėtojasi eksponentiškai laike. Jei prisikeltų tėvai ar protėviai ir pamatytų didelės raiškos TV, kompiuterius, internetą, kylančias raketas su Žemės palydovais, robotus, dirbtinį intelektą, genų inžineriją, Wi-Fi ir kitus buities prietaisus, jie neatpažintų pasikeitusio pasaulio.
Kadangi dauguma žvaigždžių yra senesnės už Saulę, tikėtina, kad jų planetose technologinės civilizacijos turėjo daugiau laiko išplėtoti mokslą ir technologijas nei Žemės gyventojai ir sukūrė technologijas, kurios mums dabar atrodytų stebuklingos, jeigu jos mus tikrai aplankytų. Tačiau ar aplanko?
Įtikinamų faktų nėra. NSO mokslininkų nedomino, jais domėjosi mėgėjai ir iš dalies kariškiai.
Tačiau birželio 24 d. žurnalas „Scientific American“ rašo, kad kai kurie Pentagono pateikti NSO vargu ar gali būti sukurti žmonių, žinant mūsų pažangiausių technologijų galimybes ir ribas.
Minėtose knygose Avi Loeb rašo, kad paklaustas, kiek dar žmonės nepaisys nežemiškosios protingosios gyvybės, jis atsako, kad „žmonės gali amžiams pasilikti neišprusę. Jie gali atsisakyti pripažinti tikrovę, kuri neglosto jų ego, kaip kad mintis, kad nesame sumaniausia „Paukščių tako“ galaktikoje rūšis.“
Bet tikrovei nerūpi, ar mes ją ignoruojame, ar ne. Kaimynų buvimas nepasikeis, jei ant langų užtrauksime užuolaidas. Pentagonas nuo praeito amžiaus vidurio turi surinkęs daug daugiau informacijos, nei skelbia visuomenei.
Galbūt atėjo laikas mokslo bendruomenei atkreipti dėmesį į NSO ir analizuoti duomenis naujausiais instrumentais. NSO prigimties atskleidimas parodytų mokslo galią atsakant į žmones dominantį klausimą ir padidintų žmonių pasitikėjimą mokslu.
Dabar NSO paslaptis, supanti negalutines Pentagono pranešimo interpretacijas, tik paskatins nepatvirtintas spekuliacijas. Ne mėgėjai, kariškiai, o tik mokslininkai gali išsklaidyti šį nežinomybės rūką. Mokslininkai turi tam priemonių.
Nepriklausomai nuo to, ar NSO prigimtis yra žemiška ar nežemiška, tirdami juos moksliškai, išsiaiškintume kažką naujo. Ir tai ne tik aparatai. Tai jų buvimo prasmė — tai ketinimai tų, kurie juos sukūrė. Vienintelis nežemiškosios kilmės NSO pasėtų baimę tarp žmonių, kad ateiviai gali būti piktavališki, kaip manė jau miręs garsus britų fizikas Stivenas Hokingas. Bet jie galėtų būti ir geranoriški.
Reikia tikėtis, kad ateis laikas, kai mes suprasime, jog jų ketinimai yra išmintingi ir geranoriški.
Autorius yra habilituotas fizinių mokslų daktaras, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, profesorius, išleidęs kelias knygas