2024-11-20, Trečiadienis

Prof. Jonas Grigas. Per ilgai sėdėjome ant atominės statinės

Dar prieš Rusijos įsiveržimą į Ukrainą knygoje „Pažinimo šaknys ir vaisiai“ rašiau, kad reali tapo egzistencinė atominio karo grėsmė. Bet dauguma žmonių įprato prie gero sotaus gyvenimo, kelionių po pasaulį ir, kol negauna į nosį, toliau jos nemato.

„Tai arba atominių ginklų pabaiga, arba mūsų pabaiga“, – jau šių metų kovo mėnesį atvirame laiške, kurį pasirašė daugiau nei milijonas pasaulio žmonių, rašė 16 Nobelio taikos premijos laureatų.

Praėjus dešimtmečiams po šaltojo karo pabaigos ir vos keliems mėnesiams po to, kai JAV, Rusija ir kitos Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narės sutarė, kad „atominio karo negalima laimėti ir jo kariauti“, žmonijai vėl iškilo atominės apokalipsės šmėkla.

„Vakarų valstybės, ketinančios įsikišti į karą Ukrainoje, turi žinoti, kad Rusija reaguos nedelsiant, o pasekmės bus tokios, kokių dar nematėte per visą savo istoriją“, – grasino V. Putinas po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą. Po kelių dienų jis padidino atominių pajėgų pavojaus lygį.

Jei Putino grasinimai jūsų negąsdina, tai įsiklausykite į Prinstono universiteto (JAV) Mokslo ir pasaulinio saugumo programos tyrėjų išvadą, kad Rusijai Europos konflikte panaudojus taktinius atominius (arba branduolinius) ginklus (apie juos rašiau „Pozicija“ 2022-04-12), per kelias valandas žūtų 90 milijonų žmonių. Be to, viena sutartis, ribojanti Rusijos ir JAV atominį arsenalą, nustos galioti 2026 m. Dėl tarptautines sutartis laužančios Rusijos dabar sunku su ja nesiderama.

1962 metais JAV ir Sovietų Sąjunga vos išvengė atominio karo dėl atominių raketų dislokavimo Kuboje. Po dešimties metų JAV ir Sovietų Sąjunga pasirašė Antibalistinių raketų (ABM) sutartį. Kita sutartis 1987 m. uždraudė vidutinio nuotolio atominius ginklus, o 1991 m. Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START) sumažino JAV ir Sovietų Sąjungos atominį arsenalą.

Abipusio susinaikinimo doktrina (MAD) teigia, kad nė viena supervalstybė negali pradėti atakos, nesulaukdama jos pačios sunaikinimo. Tačiau 2002 m. JAV pasitraukė iš ABM sutarties ir pradėjo kurti priešraketinės gynybos sistemą, destabilizuodama trapią pusiausvyrą. 2019 m. D. Trumpas dėl Rusijos apgaulės atsisakė ir Vidutinio nuotolio atominių pajėgų sutarties.

Naujoji strateginių ginklų mažinimo sutartis (New START), dėl kurios 2010 m. susitarė buvę prezidentai B. Obama ir D. Medvedevas, yra vienintelis strateginių atominių ginklų skaičiaus apribojimas. Derybos dėl šios sutarties atnaujinimo turėjo prasidėti šiais metais, tačiau jos dėl Rusijos pradėto karo yra sustabdytos. Jei New START nustos galioti, prasidės naujos ginklavimosi varžybos. Jei nereglamentuojamos atominės galvutės bus sujungtos su hipergarsiniais ar autonominiais ginklais, pasekmės būtų neįsivaizduojamos.

Jungtinių Tautų Atominio ginklo uždraudimo sutartis, kurią pilietinė visuomenė parengė bendradarbiaudama su neatominėmis valstybėmis, įsigaliojo 2021 m. sausio mėn. Ja siekiama visiškai panaikinti atominius ginklus. Nė viena iš atominių valstybių jos nepasirašė. Tačiau JAV ir Rusija yra pasirašiusios 1970 m. Atominio ginklo neplatinimo sutartį, kurioje šalys, neturinčios atominių ginklų, sutiko jų niekada neįsigyti. Mainais jos gavo prieigą prie taikių atominių technologijų ir atominių šalių pažadą galiausiai sunaikinti savo atominius ginklus. Tačiau ar tarptautines sutartis laužiančia Rusija galima pasitikėti? Tikėtina, kad Ukrainos užpuolimas vėl paskatins šalis kurti atominius ginklus.

Panašu, kad geriausi ramūs sotūs laikai jau praėjo. Putinas stumia pasaulį į Trečiąjį pasaulinį karą. Katastrofiškos pasekmės Rusijai jam nerūpi. Putinas gąsdina pasaulį, kad pasaulio lyderiai su juo kalbėtųsi, nors strategiškai jis jau pralaimėjo. Nors Rusija tapo teroristine valstybe, derybų su ja atnaujinimas sumažintų atominės katastrofos riziką. Per ilgai nerūpestingai sėdėjome ir linksminomės ant groteskiškos atominės statinės. Pagal „Scientific American“ (June 2022).

7 KOMENTARAI

  1. Įsiklausykime į fiziko profesoriaus perspėjimą: „Per kelias valandas žūtų 90 mln. žmonių.”. Proto dar nepraradusių žmonių laikysena turėtų būti aiški: šie ginklai, esant dabartinėms jų gabenimo priemonėms, niekur neturėtų būti panaudojami. Bet: jei scenoje ant sienos kabo šautuvas, spektaklio pabaigoje jis iššaus. Būtina eiti visiško tokių ginklų atsisakymo ir jų perdirbimo keliu. Bet kiek dar liko nepraradusių proto tarp dabartinių pasaulio lyderių? Ir iš viso ar dar pasaulyje turime lyderių, suvokiančių dorovę ir atsakomybę? Dabar diskutuojama apie teisę ištvirkauti, teisę žudyti negimusius, kontracepciją, gėjus ir pan., bet ne apie mirtiną pavojų visai žmonijai. Išsigimėlis, svajojantis apie viešpatavimą visame pasaulyje, tikintis, kad „Rusijos sienos nesibaigia niekur”, baisesnis ir už šiuos ginklus. Bet pasaulio lyderiai leidžia jam kasdien žudyti, luošinti, griauti, teršti. Ko jie tikisi?

    • Juozapai, esate visiškai teisus. Tik žmonija visada ieško lengviausio kelio ir apie ateitį negalvoja, nebent būtų prispausta į kampą. Mokslas tarnauja ne tik švietimui, dorai, bet ir priešingiems tikslams. Kartais neveikia net savisaugos instinktai. O karas Ukrainoje kaip primena Kaino ir Abelio tragediją, kuri cikliškai kartojasi.

    • Aš tik priminiau daugiau nei milijono žmonių ir 16 Nobelio laureatų perspėjimą šių metų kovą dėl atominės katastrofos. Apie ją perspėjau ir savo knygoje.





  2. Vienintelis valstybių nepriklausomybės išlaikymo būdas įsigyti ir slėpti atominius ginklus. JT neapsaugo nuo grobikų, nei jau atominius ginklus įsigijusios nesaugo kitų nuo grobikų. Karas neturi tausyklių. Būna iki paskutiniųjų.Vien žiūrima kaip pačiam išlikti ir nugalėti.Grobikas skaičiuoja tik kainą ir lobius.

    • Bet tas esmės nekeičia… yra žmonių, taip vadinamų aktyvistais, kurie nieko nežiūrint ir su niekuo nesiskaitant, visur stengiasi būti pirmieji ir kai toks žmogus patenka į stiprios, didelės valstybės aukštą postą, tada ir atsiranda bėda, jis pasijunta Pasaulio Viešpačiu… siekia pasaulinio viešpatavimo.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Prof. Vytautas Radžvilas. II dalis: Du konservatorių peiliai į Lietuvos širdį

I dalis ČIA. Slinkties nuo lietuviškos prie globalios Lietuvos istorijos siekiai ir žingsniai LGGRTC pertvarka iš tikrųjų yra tik dar...

Testas visuomenei: kiek leisimės prievartaujami politiniu korektiškumu?

Vytautas Sinica Atleistas profesorius Alekseičikas Ideologinė cenzūra ima viršų. Psichoterapijos pradininkas Lietuvoje Aleksandras Alekseičikas, nepaisant to, kad niekada nebuvo jokių...

Vitalijus Balkus. Ar reikalingas Lietuvai užsienio agentų įstatymas?

Ką pirmiausiai įsivaizduojate, kuomet išgirstate „užsienio agentas“. Be abejo gal kažką panašaus į žmogystą su skrybėle ir juodu...

„1000 karo dienų“ – kas sugalvojo tokią kvailystę?

Tai grynai rusiškas naratyvas. Deja, jis tvyro visur, gi karas trunka ne 1000, o jau virš 3900 dienų. Sergii...