2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Prof. Jonas Grigas. Reikia kritiškai mąstančių žmonių, o ne TV laidos „Klausimėlis ” personažų

Gyvenate pasakų pasaulyje?

Humanitarai sako, kad grožinė literatūra yra pasakos suaugusiems. Tūkstančiai tokių pasakų guli bibliotekose. Žmonės jas skaito ir gyvena išgalvotame pasakų pasaulyje. Pasakų yra labai gražių, sukurtų talentingų rašytojų. Gal prof. Antanas Smetona paaiškintų, ar ne iš gražių pasakų kilęs grožinės literatūros pavadinimas?

Nesu prieš grožinę literatūrą, pats ją skaitau. Tačiau nenorėčiau gyventi pasakų pasaulyje, nutolęs nuo realaus pasaulio reiškinių. Kiek žmonių pragyvena vienintelį gyvenimą toli nuo realybės, taip ir nesupratę, kodėl šviečia saulė ir žvaigždės? Kodėl dieną saulė balta, o besileidžianti parausta? Kodėl lauže degantis pagalys skleidžia šviesą (elektromagnetines bangas)? Kaip dedantis pagalys ar degtukas virsta elektromagnetinių bangų generatoriumi? Kodėl medžiai auga apvalūs, o ne stačiakampiai, kodėl jų lapai žali, o ne juodi ar balti? Kodėl Žemės traukos traukiamas Mėnulis ant jos nenukrenta? Kas kuria Žemės magnetinį lauką, be kurio kosminiai spinduliai mus nužudytų per kelias minutes? Kodėl laikas niekur nebėga? Jeigu bėgtų, tai kokiu greičiu – valandą per valandą? Kaip žmogų veikia karštligiškai kuriama elektromagnetinė spinduliuote? Į tuos ir šimtus kitų klausimų atsakinėjau mokslo populiarinimo knygose „Kiek trunka sekundė”, „Kokiame pasaulyje gyvename”, „Ateitis jau atėjo”. Tikiuosi, kad metų gale pasirodys dar viena panaši mano knyga. Bet tokių knygų leidyklos bijo, kaip velnias kryžiaus, net nesiteikia pažvelgti į rankraštį. Jos vadinamos negrožine literatūra. Gal negražia?

Leisti pasakas yra lengviau, jokios atsakomybės, nepadarysi klaidų, kaip kad rašant apie tikrus pasaulio reiškinius. Jas skaitant nereikia galvoti, nes tą pasaulį apgalvojo rašytoja(s), ar tai būtų M. Servanteso „Don Kichoto” iliuzinis pasaulis, kuriame Kichotas atrodo vienintelis protingas neprotingoje visuomenėje, ar D. Orvelo 1945 m parašyto „Gyvulių ūkio” pasaulis apie Sovietų Sąjungos komunizmą, kuriame avys, kiaulės ir arkliai alegoriskai atspindi vergaujancius žmones ir istorines asmenybes, arba 1948 m parašyto to paties Orevelo „1984” pasaulis, kuriame Didysis Brolis viską seka, TV skleidžia propagandą, o Minčių Policijos akys ir ausys neleidžia niekam nukrypti mintimis ar veiksmais nuo nustatytų normų.

Smegenys per valandą naudoja 20 vatų energijos (gerai šviestų lemputė) tam, kad suprastume realų pasaulį realiu laiku. Jo nesuprantantys kuria įvairius mitus ir sąmokslo teorijas, o technologijos verčia juos zombiais.

Domėjimasis realiu pasauliu yra žmogaus vidinė moralinė gėrybė, reiškianti mokslinį pažinimo kelią ir kritišką bei kūrybišką mąstymą, kuri vertinga kiekvienam žmogui.

Tautai reikia kritiškai mąstančių žmonių, o ne TV laidos „Klausimėlis ” personažų. Man malonu gyventi ne pasakų, o realiame pasaulyje ir jį suprasti. O Jums?

3 KOMENTARAI

  1. Suprantama autoriaus nuoskauda. Deja, ir rimtoji muzika toli gražu neturi tiek gerbėjų kiek „popsas”. Arba atitinkami spektakliai. „Greitas maistas” egzistuoja ne tik valgio pavidalu. Kita vertus, Servantesas ar Orvelas nėra meilės romanų autorių lygio, jų alegorijas supras ne kiekvienas „klausimėlio” lygio skaitytojas. Bet jeigu šie kūriniai prilyginami kitiems „gražiems”, nereikėtų kritikuoti Seimo pirmininko, kad jis tada nebuvo skaitęs „Gyvulių ūko”, tačiau apie realų gyvulių ūkį ir ir kitus realius, bent gyvosios gamtos dalykus, turėjo gerą supratimą. O j5 kritikavo, ir dar kaip. Beje, kritiškai mąstančių žmonių yra nors vežimu vežk-pakanka paskaityti pvz. Facebook-o komentarus. Pvz. vienas netveria savo kailyje dėl karantino ir nesamo viruso, kitas sunkiai tramdo pyktį dėl per švelnaus to karantino režimo. Ir abu laukia, kad kuo greičiau grįžtų į valdžią konservatoriai bei padarytų tvarką.

  2. Ta liudna realybė apie pasakose ir realybėje gyvenančius, deja, egzistuoja. Manau, kad ta skirtis gilėja. To priežastys – atskira didelė tema. Įdomu būtų išgirsti gerb. Profesoriaus nuomonę tuo klausimu.

  3. Palaikau jus gerb. profesoriau. Visa bėda tame kad dabartiniai ”grožinės literatūros” puoselėtojai neturi elementarių fizikos ar chemijos žinių. Paklauskite pas juos ”Klausimėlio ” ar A. Tapino,, R Savukyno kokia yra valgomosios druskos, ar sieros rūgšties ,jau nekalbu apie spirito formulę, gausite maždaug tokį atsakymą- o kam ji man !, bet va jūs būdamas fizikas kažkodėl žinote kas parašė ”Karas ir taika” kas toks buvo E. Hemingvėjus. , kas parašė ” Traviatą”. Tikrai žinau kad Jums nekyla klausimai kam jums tas literatūrinis ar muzikinis žinių bagažas? Bet va jūs jį turite, o tie eterio ”spragtukai” techninio, mokslinio neturi, todėl terminą banga supranta iš vaikystės prisiminimų kai su mama lankėsi pajūryje.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Valdas Sutkus. Vienišumo amžius

Šiuolaikinis gyvenimas kupinas paradoksų. Technologijos, kurios turėjo sujungti pasaulį, tapo vienišumo katalizatoriais. Namai, kurie visada buvo ne tik...

Linas Karpavičius. Kaip vyksta iškrypimų normalizavimas

Bet kokio reiškinio, ligos, nepriimtino gyvenimo būdo normalizavimas turi pereiti kelias stadijas. Pirmas tikslas išjudinti temą iš nenormalumo būsenos....

Musulmonų prievartautojų grupės – religinio karo dalyviai

Sarah Cain Didžioji Britanija vėl atsidūrė naujienų sūkuryje dėl nereagavimo į vaikų grupinio išprievartavimo skandalus. Tai yra krizės, kuri...

Prof. Gediminas Navaitis. Naujametinės viltys ir planai

Pasibaigė naujametinis šurmulys. Daugiau ar mažiau įgyvendinti reklamoje ir socialiniuose tinkluose siūlyti vaizdeliai, įpareigoję džiaugtis ir linksmintis. Pinigai...