2025-01-12, Sekmadienis
Naujienlaiškis

Prof. Jonas Grigas. Žemės vandens paslaptis

Daugiau nei 70 procentų Žemės paviršiaus dengia vandenynai ir apie 97 procentus paviršinio vandens yra šiuose vandenynuose, o gėlo vandens tėra tik 1 procentas.

Net sausiausiose Žemės dykumose galima rasti truputį vandens. Vanduo retai būna statinis, jis nuolat juda vandenynų srovėmis, garuoja ir iškrenta krituliais.

Apie 510 trilijonų tonų vandens išgaruoja ir po to iškrenta lietumi Žemėje kasmet. Planetoje vidutiniškai iškrenta 100 centimetrų lietaus per metus.

Tačiau mes iki šiol nežinome, iš kur šis vanduo atsirado. Manoma, kad prieš 4,5 milijardų metų Žemė susiformavo iš sausų Saulės vidinės sistemos uolienų. Pirmykštė Žemė dėl gravitacijos buvo įkaitusi ir negalėjo turėti vandens. Vanduo atsirado vėliau, galbūt atneštas kometų iš šaltos išorinės Saulės sistemos, arba meteoritų. Bet šias prielaidas sunku pagrįsti moksliškai.

Kometos dažniausiai turi deuterio, kurio nematome Žemės vandenyse. Panašiai vandens turintys meteoritai turi izotopų, kurių taip pat nerandame Žemės vandenyse.

Tačiau kai kurie meteoritai, kurių izotopinė sudėtis panaši į Žemės, skraido Saulės sistemoje ir dažnai krenta į Žemę. Bet buvo manoma, kad jie pernelyg sausi, kad užpildytų Žemę vandeniu.

Bet neseniai Piani ir kt. žurnale „Science“ paskelbė, kad tam tikrų 13 meteoritų analizė parodė daug didesnį vandenilio kiekį, nei buvo manoma ir tvirtina, kad ši protoplanetinė medžiaga, galėjo Žemę ą vėliau užpildyti vandeniu. Ta pati medžiaga galėjo jaunoje planetoje sukurti ir pradinę azoto atmosferą.

Mūsų šlapias pasaulis taip galėjo atsirasti nuo pat pradžios, be sudėtingos evoliucijos, išskyrus smulkų lynojimą iš kometų ir kitų išorinės Saulės sistemos medžiagų.

Ar ši idėja atlaikys tolimesnę mokslinę analizę, ar ne, ji yra gražus priminimas, kad net paprasčiausi dalykai mūsų gyvenime, kaip stiklinė vandens arba ryto dušas, yra langai į giliausias paslaptis visko, ką žinome.

2 KOMENTARAI

  1. Žino, kad mažai žino, žino, kad nelabai ką spėliodami daugiau sužinos, nes per dideli visatos toliai, bet užsispyrusiai vis vien Kūrėjo nepripažįsta. Paradoksas. Tad gal ir gerai jog žmogaus- riboti sugebėjimai?

  2. Nuostabu! Kiek dar nežinomybių mūsų Žemėje! Dar kartą kartojam ir kartojam” „Žinai, kad nieko nežinau”!

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Edmundas Paškauskas. Visata po Didžiojo Sprogimo: intelektų margumynas ir humanistika (I)

Priešistorė 1. Visatą valdantys elgsenos dėsningumai Visatos istorija stebina ir žavi savo nepaprastu dinamiškumu bei sudėtingumu. Nuo pat Didžiojo Sprogimo Visata...

Jonas Ivoška. Kodėl mūsų politikai nenori tobulinti savo valstybės modelio?

Informacijos šaltinių įvairovė išryškina ne tik demografinės situacijos Lietuvoje apgailėtinumą, bet padeda aptikti ir kitų gyvenimo sričių „klampiąsias“...

Jonas Jasaitis. Piliečio pozicija

Ramybė – kalėdiniuose ir naujametiniuose linkėjimuose bene dažniausiai minimas žodis. Ramybės reikia mūsų namams, apylinkėms, valstybėms. Tačiau pasaulyje...

Prof. Jonas Grigas. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso?

Energija yra pažangos varomoji jėga. Jos reikia vis daugiau. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso? Jei taip, ar turime...