Danas Nagelė
Profesorius, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas turi priešnuodžių COVID-19 virusui. Tiesa, jie neveiks tiems, kas jais nesinaudos. „Vakaro žinios“ dalijasi profesoriaus mintimis su visais, gal ir „drąsiuosius“ jie privers susimąstyti.
Jei vienas važiuojate savo automobiliu, kaukė nereikalinga, jei kaime einate vienas, kaukę nusileiskite ant smakro, kol nesutiksite kaimyno, nes kitaip kaukė greitai bus neveiksminga – būdami vieni, nieko nuo nieko neapsaugosite ir pats neapsisaugosite, nes nebus nuo ko. O apsaugos priemonė bus be reikalo sudrėkusi nuo jūsų kvėpavimo.
„Reikia suvokti protingumo principą, kaukės nereikia dėvėti, kai jos nereikia. Norint apsikrėsti virusu, reikia, kad reikalinga viruso dozė patektų į jūsų organizmą. Didžiausia tikimybė, kad jus apkosės, apčiaudės, arba, kad jūs užkrėsta ranka paliesite veidą, burną. Todėl, jei naudojate vienkartines pirštines (geriausia, kad po visko jas įdėtumėte į maišelį ir tada išmestumėte), automobilyje nepamirškite pasitrinti rankų dezinfekciniu skysčiu. Tikiuosi, kad visi taip, daro: ateina iš lauko, pirmiausia nusivelka viršutinius drabužius, tada nusiplauna rankas. Tikimybė apsikrėsti kardinaliai sumažėja”, – sakė S.Čaplinskas.
Anot profesoriaus, daug klausimų jis sulaukia, kaip dezinfekuoti… gėles.
„Protingumo principas: gėles dovanok tik tam, su kuo gyveni, arba nedovanok. Galima šiuo laiku ir be to apsieiti“, – pastebi profesorius.
Kodėl atsiranda vis naujų koronaviruso simptomų, gal virusas mutuoja?
„Atsiranda naujų simptomų, nes liga vis labiau pažįstama, todėl nesakyčiau, kad virusas mutuoja. Pagrindiniai simptomai išlieka tie patys: karščiavimas, kuris pasireiškia 80-90 sergančiųjų, kosulys – 50-80 žmonių, trečdaliui pasireiškia dusulys. Bet reikia neužmiršti, kad daliai ne tik šie simptomai nepasireiškia, bet ir jokie kiti“, – sakė S.Čaplinskas.
Kada skambinti karštąja koronaviruso linija numeriu 1808? Ar reikia baimintis, jei pasireiškia nors vienas COVID-19 būdingas simptomas.
„Matote, yra būdingų šiai ligai simptomų, bet yra ir mažiau būdingų ar nebūdingų, tokių kaip: raumenų skausmas, sloga, bendras silpnumas, širdies ritmo sutrikimas. Jei nepasibaigęs peršalimo ligų sezonas, dėl kai kurių simptomų žmonės gali pulti į paniką arba priešingai – neįvertinti simptomų. Bet kokiu atveju, pajutus peršalimui būdingus simptomus, reikia laikytis saviizoliacijos, stebėti save, laikytis higienos taisyklių ir kreiptis į gydytoją. Kuo ši liga skiriasi nuo gripo? Gripas paprastai prasideda staiga. Koronavirusas paprastai prasideda iš lėto, bet nuo lengvos formos iki kritinės gali išsivystyti labai greitai. Medicininėje litaratūroje pabrėžiama ne labai greitai, o labai labai greitai. Todėl visiems didžiulį susirūpinimą sukėlė Boriso Džonsono (Boris Johnson – Didžiosios Britanijos premjero, – aut. past.) toks staigus sveikatos pablogėjimas – vieną dieną jis sakė, kad jaučiasi gerai, o kitą jau atsidūrė reanimacijoje, – akcentavo S.Čaplinskas.