2025-04-08, Antradienis
Tautos Forumas

Putinas reikalauja grįžti prie Stambulo susitarimų: Trampas turi atsakymą

Jurijus Kobzaras

2022 m. balandžio mėnesio Stambulo susitarimai yra paskutinis dokumentas, sukurtas per Rusijos ir Ukrainos derybas pirmosiomis visuotinio karo savaitėmis.

JAV prezidento specialusis atstovas Ukrainai ir Rusijai Keithas Kelloggas mano, kad Stambulo susitarimai yra pasenę. Jis interviu televizijai „FOX 5 NY“ teigė, kad nors šie susitarimai gali būti atspirties taškas taikos deryboms, pats dokumentas nebeatitinka dabartinių realijų.

„Jei pažvelgtumėte į Stambulo susitarimus, sudarytus praėjus 30 dienų po invazijos, juose išdėstyti reikalavimai buvo reikšmingi tuometinei nusilpusiai Ukrainai.

Sutinku su Steve’u (Trampo specialusis pasiuntinys Artimiesiems Rytams Steve’as Whitkoffas – UNIAN): jie galėtų būti atskaitos taškas, tačiau nemanau, kad tai sąžiningas ir visiems teisingas požiūris“, – sakė Kelloggas.

Jo nuomone, Stambulo susitarimai gali padėti pradėti derybas, tačiau vėliau reikės sukurti visiškai naują susitarimą. Pasak jo, Ukraina 2022 m. nusprendė aptarti šį dokumentą tik dėl tuo metu susiklosčiusių aplinkybių.

„Tai vyko karo pradžioje, kai padėtis fronte buvo nestabili. Susitarimai buvo svarstomi praėjus 30 dienų nuo invazijos pradžios, kai vis dar vyko mūšiai dėl Bučos, Ukrainos pajėgos bandė išstumti priešą iš Charkovo apylinkių, o apskritai vyko smarkūs mūšiai. Todėl dabar reikia ieškoti sprendimo, kuris atitiktų esamą situaciją, o ne grįžti trejus metus atgal“, – pabrėžė Kelloggas.

Stambulo susitarimai: kas juose numatyta

Kaip rašė UNIAN, pirmosiomis viso masto Rusijos invazijos savaitėmis tarp Rusijos Federacijos ir Ukrainos vyko keli taikos derybų raundai.

Iš pradžių derybos vyko Baltarusijoje, vėliau – Stambule. Naujausia taikos susitarimo projekto versija datuojama 2022 m. balandžio viduriu ir vadinama Stambulo protokolu arba Stambulo susitarimais.

Taikos susitarimo projektas, dėl kurio abi šalys niekada iki galo nesusitarė, labiau priminė Rusijos reikalavimų sąrašą su Ukrainos pastabomis ir kontrpasiūlymais.

Visų pirma, Rusija reikalavo Ukrainos neutralaus statuso, griežtų apribojimų Ukrainos gynybiniam bendradarbiavimui su Vakarų šalimis, smarkiai sumažinti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų (tiek personalo, tiek technikos) skaičių, taip pat įvairių ideologinių pakeitimų Ukrainos teisės aktuose, ypač dėl rusų kalbos statuso ir kitų klausimų.

unian.net

1 KOMENTARAS

  1. Jurijus Kobzaras – ” Putinas reikalauja grįžti prie Stambulo susitarimų..”
    Tik rusiškas ,Jurijus, ar koks Vladimiras Vladimirovičius…, kurių, kaip jie patys apie save sako – „protu nesuprasi”- paaukoję dešimtis tūkstančių rusų gyvybių, šimtus tūkstančių rusų padariusių luošais, užmušę šimtus tūkstančių savo Okrainos „brolių ukrainiečių” gali „reikalauti grįžti” prie Stambulo susitarimų.. Neaišku kodėl Jurijus neragina „sugrįžti” prie dar šaunesnių, buvusių Minskas 2 susitarimų, kuriuos Saugumo Taryboje visi vienbalsiai patvirtino, JAV taip pat, pagal kuriuos Donbasas buvo paliktas Ukrainos sudėtyje su visomis „naudingomis iškasenomis”, likusiomis tarybinių laikų gausiomis pramonės gamyklomis…, kurių dėka vietiniai oligarchai uždirbinėjo ir į Vakarus vežė dešimtis milijardų dolerių…

Komentarai nepriimami.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Kastytis Braziulis. VSD pasiūlymai kelia grėsmę demokratijai

Žvalgybos institucijos siūlo be teismo leidimo sekti žmones, kurie, jų manymu kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. Slapta brautis į jų...

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. 1000 pirmųjų vaiko gyvenimo dienų

Seime vyko konferencija apie 1000 pirmų vaiko dienų – kritinį laikotarpį, nuo kurio priklausys viso gyvenimo psichinė ir...

Prof. Alfonsas Vaišvila. Žodžio laisvė: tarp teisės ir neteisės (II dalis)

I dalis ČIA Laisvės kovų beprasmiškumo simbolis. Knygos pavadinimą „Žali“ ir jos pagrindinę idėją menkinti laisvės kovas prieš okupaciją...

Mick Hume. Vakarų elito karas prieš demokratiją tapo atviras

Prancūzijos valdžios institucijos tvirtina, kad Marine Le Pen apkaltinamasis nuosprendis, dėl kurio Nacionalinio ralio (RN) lyderė neteko teisės...