2025-01-11, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Raimundas Kaminskas. Homo sovieticus epochos liudininkas Simas Kudirka

Rugsėjo 22 d. anglų kalba prieš 44 metus Niujorke, aptarimas. Buvo reta galimybė sutikti vieną iš šios knygos autorių- antisovietinio pasipriešinimo dalyvį, Vyčio kryžiaus ordino kavalierių Simą Kudirką, kuris pasidalino autentiškais prisiminimais apie savo gyvenimo istorijas aprašomas mažai kam žinomame leidinyje. Susitikime su leidinio autoriumi dalyvavo Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos atstovai.

LGGRTC Strateginio vystymo ir komunikacijos skyriaus vyresnysis patarėjas dr. Raimundas Kaminskas Simui Kudirkai perdavė sveikinimus, simbolinę atminimo dovaną- knygą nuo LGGRTC generalinio direktoriaus dr. Arūno Bubnio ir pakvietė ji apsilankyti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre.

Ypatingo dėmesio ir prisiminimų sulaukė knygos „For those still at sea“(Tiems, kurie dar jūroje) 15-oji nuotrauka (1974 m. lapkričio 3 d.), kurioje stovi žmonės prie traukinio išlidintys Simą Kudirką į JAV.

Vienas iš Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius, dim. kpt. Algirdas Petrusevičius prisimindamas savo rezistencinės veiklos epizodus pastebėjo įdomią detalę, kad ši nuotrauka padaryta Kauno geležinkelio stoties perone, o tarp ten stovinčių ir atpažintų asmenų yra jis su žmona bei Lietuvos Nepriklausomybės (Kovo 11-osios) Akto signataras Balys Gajauskas (1926-2017).

S.Kudirka iš sovietinio žvejybos laivo „Sovetskaja Litva“, kuriame dirbo radistu, peršoko į JAV pakrančių apsaugos katerį „Vigilant“ ir paprašė politinio prieglobsčio.

Simas Kudirka gimė balandžio 9 d. Griškabūdyje. 1952 m. baigė Klaipėdos jūreivystės mokyklą. 1956–1970 m. buvo Klaipėdos žvejybinio laivyno jūreivis.

1970-ųjų lapkričio 23 d. S.Kudirka iš sovietinio žvejybos laivo „Sovetskaja Litva“, kuriame dirbo radistu, peršoko į JAV pakrančių apsaugos katerį „Vigilant“ ir paprašė politinio prieglobsčio. Tuo metu laivų kapitonai ir šalių atstovai sovietų laive pusdienį derėjosi dėl žvejybos plotų. Tačiau JAV kranto apsaugos pareigūnų į laivą įleistų SSRS pareigūnų sulaikytas S. Kudirka buvo prievarta grąžintas į SSRS laivą. JAV ir sovietų pareigūnų veiksmus pasmerkė didžiausi to meto JAV dienraščiai, JAV lietuviška spauda, televizijos ir radijo stotys, taip pat vyko ir įvairios protesto akcijos.

1971 m. gegužės mėn. S. Kudirka buvo nuteistas 10 metų kalėti.

JAV administracijos pastangomis 1974 metų rugpjūtį S.Kudirka buvo išleistas iš kalėjimo ir su žmona, vaikais ir motina išvyko į JAV. Ten dalyvavo JAV lietuvių organizacijų veikloje, o Lietuvai atkūrus nepriklausomybę 2007 m. grįžo į Lietuvą.

S. Kudirka su L. Eiche parašė knygą „Tiems, kurie dar jūroje“ (For those still at sea, 1978 m.). Algimantas Kezys apie jį sukūrė dokumentinį filmą „Simas Kudirka Čikagoje“ (Simas Kudirka In Chicago, 1974 m.), režisierius D. L. Richas (JAV) pastatė televizijos filmą (The Defection of Simas Kudirka, 1978 m.). Rašytojas J. Gliauda parašė romaną „Simas“ (lietuvių ir anglų k.), Algis Rukšėnas išleido knygą „Day of Shame“. Po daugelio dešimtmečių į skandalingą istoriją pažvelgė ir režisierė Giedrė Žickytė dokumentiniame filme „Šuolis“.

Knygos, susijusios su Simo Kudirkos atvejo istorija:

1. Annual award banquet. 1975: Annual Awards Banquet honoring Simas Kudirka as „The American-Lithuanian of the Year“ for benefit of the Simas Kudirka Children Scholarships fund, 19 January, 1975. – 1975. – [80] p.

2. For those still at sea / Simas Kudirka & Larry Eichel. – New York, 1978. – VIII, 226 p., [4] iliustr. lap. – ISBN 0-8037-2684-8

3. In defense of human rights : testimony of Simas Kudirka at the Bicentennial Convocation on Global Justice convened by the National Conference of Catholic Bishops Committee for the Bicentennial, Maryknoll, New York, July 14, 1976. – Maspeth (N. Y.), 1976. – 24 p.

4. Simas Kudirka : „Grąžinkite Lietuvai nepriklausomybę“ : Simo Kudirkos pareiškimai teisme 1971 m. – [S.l., 1975]. – [4] p.

5. Simas Kudirka and family cordially invite you to attend the reception and dance in honor of you and others who helped us to reach and settle in the United States, June 28, 1975, Locust, N.J.. – Locust (N.J.), 1975. – [4] p.

Šaltojo karo laikais Simonas Kudirka tapo Lietuvos kovos už nepriklausomybę simboliu ir liudininku, kad Homo sovieticus visuomenėje priespauda nepajėgi buvo numarinti laisvės troškimo.

1 KOMENTARAS

  1. Labai svarbi informacija, nes apie šį įvykį dabartinė karta nieko nežino.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt antroji (sausio 10) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos vėl dronais atakavo agresoriaus teritoriją. Sprogimai fiksuoti Gatchina acetono gamyklos teritorijoje (Leningrado sritis),...

Vytautas Sinica. Politiniai nekrologai ir Trampo imperializmas?

Ne visada pasidalinu „Už balos“ laidomis, kuriose aptariam pasaulio politikos reikalus su JAV lietuviu advokatu Povilu Žumbakiu. Manau,...

Naujųjų metų išvakarėse chaosą esą sukėlę „vokiečiai“ – beveik visi vardu Abdul ar panašiai

Policija trimitavo, kad net 60 proc. suimtųjų per šių metų naujametinį chaosą Berlyne yra „vokiečiai“. Tačiau laikraštis Nius...

Ilonas Maskas apie Švedijos arabų prievartavimus: „Oho“

„Oho“ – taip Ilonas Maskas (Elon Musk) komentavo Švedijoje atliktą tyrimą, kuris parodė, kad išprievartavimų statistikoje Švedijoje vyrauja...