2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Ramūnas Aušrotas. Gender traukinys nuvažiuoja

Veidaknygė

Suomija, Švedija, Norvegija, Danija, Jungtinė Karalystė, o dabar ir Prancūzija.

Prancūzijos centro dešinioji Respublikonų partija siūlys priimti įstatymą, uždraudžiantį jaunesniems nei 18 metų asmenims skirti lytinį brendimą stabdančius preparatus, kitos lyties hormonų skyrimą bei lyties keitimo chirurgines operacijas.

Įstatymo projektas turi būti pateiktas vasaros pradžioje, o prieš tai Senatui bus pateikta svarstyti šiuo klausimu parengta ataskaita, kurią rengė 18 LR senatorių darbo grupė, vadovaujama respublikonų partijos atstovės Jacqueline Eustache-Brinio.

Prancūzijos spaudoje pasirodė nutekinta ataskaitos versija. Jį kovo 18 d. paskelbė laikraštis „Le Point“. Joje pabrėžiama, kad trūksta įrodymų apie jaunimo lyties mediciną ir jos šalutinį poveikį, išreiškiamas nerimas lyties keitimo paklausos padidėjimu, paauglių, norinčių keisti lytį skaičiaus padidėjimas siejamas su „mados“ reiškiniu, įvardijama prasta lyties keitimo norinčių paauglių pacientų psichinė sveikata bei „translytiškumo“ šalininkų bei aktyvistų spaudimas tai spręsti medicininėmis priemonėmis (medikalizuoti gydymą).

Le Point teigimu ataskaitoje „siūloma lyties keitimą padaryti ne lengvesnį, o visiškai uždrausti iki pilnametystės“.

Prancūzijos Senatui pateiktos ataskaitos dėl „nepilnamečių translytiškumo nustatymo“ autorės ekspertės yra klinikinė psichologė Céline Masson ir vaikų psichiatrė Caroline Eliacheff, kurios yra mokslininkus ir specialistus vienijančios „Mažosios undinėlės“ (The Little Mermaid) – jaunimo lyčių medicinos priežiūros grupės, vienijančios mokslininkus ir specialistus, – vadovės.

Senato darbo grupės ataskaita parengta po beveik metus trukusio darbo ir 67 asmenų, išklausius lyties ligų gydytojus, gydytojus, psichologus, sveikatos ir švietimo pareigūnus, teisės ekspertus, tėvų ir feminisčių grupes bei transseksualų gynėjus ir jų pateiktus įrodymų. Praėjusį rugsėjį Paryžiuje senatoriai išklausė britų psichiatro daktaro Deivido Bello, kuris buvo vienas svarbiausių asmenų, padėjusių atskleisti skandalą Londone įsikūrusioje Tavistock lyties klinikoje.

Ataskaitoje iškeliamos abejonės taip vadinamuoju „Nyderlandų protokolu“, kuris davė pagrindą medikamentinio lyties keitimo procedūroms paaugliams, turintiems lyties identifikacijos problemų. Ataskaita rodo, jog protokolas išvadą apie tai, kad „lytinio brendimo blokatorių veikimas yra visiškai grįžtamas“ padarė remdamasis tik 54 pacientų duomenimis, o patį „protokolą iš dalies finansavo „Ferring Pharmaceuticals“, laboratorija, gaminanti lytinio brendimo blokatorius“.

Le Point teigė, kad dauguma gydytojų sutiktų, jog medicininis lyties keitimas nepilnamečiams turėtų būti ribojamas, ir atkreipė dėmesį į prancūzų kalba leidžiamo žurnalo „International Journal of Medicine“ atliktą 1034 sveikatos priežiūros specialistų apklausą, kurioje 84 proc. respondentų pritarė, kad būtų uždraustas bet koks hormoninis translyčių nepilnamečių gydymas.

Be hormonų ir chirurginių operacijų uždraudimo, ataskaitoje Senatui raginama panaikinti vadinamąjį „Blanquer aplinkraštį“, kuris leidžia taip vadinamąją socialinę tranziciją mokyklose, ir pakeisti jį patarimu, kad darbuotojai „išliktų neutralūs vaikų, kurie abejoja savo lytimi, atžvilgiu“.

Pagal Blanquer aplinkraštį, kurį išleido Prancūzijos švietimo ministerija „nurodoma mokykloms užtikrinti socialinę lyties tranziciją, kurios prašo mokiniai, priskiriantys save „transseksualams“, kitaip tariant, naudoti mokinių pasirinktus vardus ir identifikuoti juos ta lytimi, kurią jie nurodo“.

Prancūzijoje mokykloje dirbanti psichologė Ruta Kareckaite-Gouriou komentuoja šią naujieną:

Čia būtų geriausia šių metų naujiena. Nes man kaip specialistei dirbant su mokyklinio amžiaus vaikais tiesiog nesuvokiama šitas marazmas ir tiek daug jaunimo pasimetę. Tėvų taip pat, nes tokioje normatyvinėje (pagal Clare Graves skalę) visuomenėje tai ką valstybė siūlo ir gina turi būti moralu ir teisinga. Tai nemažai tėvų mano kad norint padėti jų vaikui reikia patiems pakeisti savo senamadišką mąstymą. Neretai visą šeimą ištinka krizė.

Turėjau vieną pacientę, kuri tarptautinėje mokykloje prie Paryžiaus inicijavo ir įdiegė tą Blanquer įvestą nesąmonę, kurios aprašu daliniesi, nes mokykla jos nebuvo įdiegusios. Ji (o gal rašyti jie, nes ta mergina buvo non binaire ir į ją reikėjo kreiptis daugiskaitiniu asmenvardžiu – jie) buvo pati labai nestabilios psichinės būsenos.

Per mokyklą pakeitė vardą, mokykloje suorganizavo įstatų perrašymą, visos administracijos perversmą. Mokykla negalėjo atsisakyti, nes privalėjo laikytis švietimo ministerijos įsakymo.

Problema tik ta, kad senatas gali pateikti pasiūlymą, bet jis gali būti priimtas arba ne parlamente.

Įdomu tai, kad pagrindinė žiniasklaida apie tai tyli…

Pati priklausanti Lietuvos Psichologų Sąjungos FB paskyrai buvau šokiruota kaip jie staiga ir intensyviai prarijo mokymus apie pagalbą pacientams, norintiems pakeisti lytį. Net kilo klausimas kas visa tai finansuoja, kai praeitą pavasarį ir vasarą vis gaudavau kvietimus įvairiausiems apmokymams šia tema.

Lietuvos psichologų sąjunga manau jums būtų svarbu susipažinti.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Jonas Jasaitis. Piliečio pozicija

Ramybė – kalėdiniuose ir naujametiniuose linkėjimuose bene dažniausiai minimas žodis. Ramybės reikia mūsų namams, apylinkėms, valstybėms. Tačiau pasaulyje...

Prof. Jonas Grigas. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso?

Energija yra pažangos varomoji jėga. Jos reikia vis daugiau. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso? Jei taip, ar turime...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt pirmoji (sausio 9) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Antra para dega Engels (Saratov sritis) naftos perdirbimo gamykla, kuri tiekia kurą šalia esančiai rusų...

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...