Pandemijos laikotarpiu Lietuvoje suklestėjo kitaip manančių ir mąstančių “išstūmimo iš viešosios erdvės kultūra” (“Cancel culture”). Bandant ieškoti to priežasčių verta prisiminti 2020 metų vasarą Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF) paskelbtą koronaviruso informacinės kampanijos konkursą, kurioje buvo kviečiami dalyvauti žiniasklaidos konsorciumai, su kuriais numatyta sudaryti finansavimo sutartis.
Apie šį konkursą paskelbė visos be išimties žiniasklaidos priemonės. Koronaviruso informacinės kampanijai buvo numatyta skirti 0,5 mln. eurų.
Pirkimo dokumentuose buvo numatyta, kad akcentas kampanijoje turi būti skirtas situacijai, kai koronaviruso problemas „bandoma neigti arba nesureikšminti“.
Tokio prioriteto numatymas buvo viena iš galimų priežasčių, kodėl informacinė kampanija, užuot leidusi užtikrinti “aktyvesnę objektyvios ir moksliškai pagrįstos informacijos sklaidą visuomenės informavimo priemonėse”, virto susidorojimo su kitaip manančių ir jų ujimo platforma. Kitaip tariant oficialios propagandos (LKŽ: propaguoti – skleisti kokias nors idėjas ar mokymą) ir kovos prieš ja abejojančius ir paprasčiausiai keliančius klausimus vieta.
Žiniasklaida nuėjo lengvesniu keliu. Juk kritikuoti yra ir lengviau, ir pelningiau, negu tik pateikti objektyvią mokslu grįstą informaciją. Kitaip dirbti LT žiniasklaida deja, nemoka. O apie diskusijas ir įvairių nuomonių pateikimą net nekalbu. Jos emigravo į socialinius tinklus.
Turbūt šio finansavimo dėka susiformavo ir apmokamos faktchekerių brigados. Ne už dyką juk dirbo ir dirba.
Antrasis socialinės informacinės kampanijos apie COVID-19 konkursas įvyko 2021 m. pavasarį. Šiai informacinei kampanijai buvo skirta 782 757,40 Eur iš 2021 metų VVSSF skirtų lėšų.