Vienos iš seniausių Šiaulių mieste „Valerijono“ vaistinės stogą puošia katinų figūros, lyg magnetas traukiančios turistų žvilgsnius. Gidai skuba smalsuoliams paaiškinti, kad ši vieta keturkojams – idealiausia, ir tą puikiai žinojo juos čia įkurdinęs miesto patriotas dailininkas Vilius Puronas. Mat kur valerijonas, ten ir katinai… Dabar jie tapę neatsiejama šios farmacinės įstaigos reklamos dalimi, nors reklamos, atvirai kalbant, „Valerijono“ vaistinei netrūksta. Tai – viena populiariausių šios srities įstaigų mieste, turinti ilgametę istoriją, o svarbiausia, išsaugojusi senąją vaistinės dvasią, kuri čia gyva jau pusantro šimto metų.
Vaistinė buvo įkurta dar XIX a. pabaigoje, nesyk keitėsi jos savininkai, o paskutiniojo šeimininko Iljos Volpės likimas apskritai buvo tragiškas. Patekęs į sovietinius lagerius ir nuteistas mirties bausme, jis palaidotas kažkur Kazachstano stepėse. Kiti jo šeimos nariai žuvo nacių koncentracijos stovykloje.
Žinoma, nuo tų laikų nesyk kito ir vaistinės fasadas, ir jos pavadinimai, bet kai kas išsaugota: senosios pastato sienos, rūsio fragmentai, arkos. Tačiau svarbiausia – išliko senosios darbo tradicijos, dėmesys žmogui. Turbūt tai ir padėjo vaistinei išlikti, juk konkurencija su plačiais didžiųjų vaistinių tinklais šiandien yra milžiniška. Ne kartą sprendėsi „Valerijono“ gyvavimo klausimas. Kad nedidelė, pačių vaistininkų išsipirkta vaistinė išsilaikytų, teko labai daug dirbti. Pagelbėjo ir papildomos veiklos, tačiau tik tokios, kurios tiko būtent šios paskirties įstaigai. Ir jos šiandien smarkiai prisideda prie to, kad ši vaistinė Šiaulių mieste taptų išskirtine.
Tą daro tik senosios kartos vaistininkai
Ogi patys gamina dalį svarbių vaistinių preparatų – tepalų, mikstūrų, emulsijų, suspensijų, žvakučių, masažams skirtų aliejų… Anksčiau, trūkstant fabrikinės gamybos medikamentų, nemažai vaistų pagal klientų užsakymus būdavo gaminama pačiose vaistinėse, dabar gi medikamentinių priemonių gamyba užsiimančių vaistinių ant rankų pirštų galima suskaičiuoti. „Valerijonas“ – tarp jų. Nors visose vaistinėse pardavinėjamos produkcijos asortimentas itin gausus, žmonės įsitikinę, kad būtent specialiai jiems sukurti vaistai yra žymiai veiksmingesni. Juk juose slypi dalelė juos gaminusio žmogaus energijos. „Tikrai malonu naudoti tokius medikamentus, kurie yra pagaminti būtent tau ir yra švieži“, – įsitikinęs ne vienas nuolatinis šios vaistinės klientas.
Mokoma gyventi sveikai
Palypėję keliais laipteliais į viršų, lankytojai patenka į jaukią „Valerijono“ vaistinei priklausančios arbatinės salytę. Jau daugiau kaip dešimtmetį šiauliečiai ir miesto svečiai užsuka čionai užkąsti ir išgerti aromatingos žolelių arbatos.
Kaip pasakojo vaistinės darbuotojai, arbatinė čia veikė dar sovietmečiu, tačiau nepriklausomybės laikais šeimininkai pasuko kiek kita kryptimi – sveikuoliška. Į valgiaraštį buvo įtraukti visaverčiai vegetariški ir veganiški patiekalai. Jie – tokie skanūs, kad net labiausiai užkietėję mėsos gerbėjai ateina pasimėgauti cepelinais su daigintų avinžirnių įdaru, pica, kuri iškepta, nenaudojant tradicinių baltų miltų, maltinukais iš žirnių. Nepaprastai gardūs čia ir veganiški žemaičių blynai, bolivinių balandų kotletai, lazanijos su varške bei špinatais… „Valerijono“ virtuvėje gaminamus ledus gali drąsiai valgyti netoleruojantys laktozės žmonės, o žaliavalgišką tortą – kruopščiai kalorijas skaičiuojančios damos…
Tačiau svarbiausia – čia išgirstama daug naudingų patarimų, kaip gyventi sveikai ir deramai rūpintis gera savijauta. Vaistinės darbuotojai yra parengę specialias edukacines programas, skirtas skirtingo amžiaus žmonių grupėms ir suteikiančias naudingų žinių įvairiais sveikatingumo klausimais. Daug dėmesio, pavyzdžiui, sulaukia patarimai, kokias vaistažolių arbatas gerti dera, sergant tam tikromis ligomis; kaip stiprinti organizmo imunines galias, kad neužpultų peršalimo ligos arba, neduok Dieve, nelemtasis kovidas; kaip nuraminti nervų sistemą ir įveikti nemigą, kai susiduriama vien su įtampą keliančiomis žiniomis. Paaugliai kviečiami sužinoti, kaip įveikti jaunatvinius spuogus ir kitus odos negalavimus, kamuojančius daugelį jų šiame amžiaus tarpsnyje; moksleivės supažindinamos su tomis pasekmėmis, kurias sukelia savo organizmo prievartavimas, bandant atrodyti superlieknai. Vyresnius lankytojus tradiciškai labai domina patarimai apie ekologiškų aliejų vartojimą.
„O išties – kuo gi sveikatai ir grožiui naudingi šaltojo spaudimo būdu išgauti aliejai?“ – neiškentėme nepasiteiravę ir mes.
„Pirma, juose yra išlikusios organizmui itin naudingos nesočiosios riebalinės rūgštys. „Mononesočiosios (Omega-9) ir polinesočiosios (Omega-3) rūgštys dalyvauja daugelyje žmogaus kūne vykstančių procesų, palaiko normalią cholesterolio koncentraciją kraujyje ir tarnauja kaip profilaktinė priemonė prieš širdies ir kraujagyslių ligas. Antra, šie aliejai, naudojami kosmetikoje, padeda puoselėti natūralų grožį“, – pabrėžė vaistinės vedėja Almyra Girdenienė, demonstruodama kiekvieną aliejaus rūšį ir siūlydama jos paragauti.
Stebėdami indelius su skirtingos spalvos, aromato, tirštumo produkcija bei išmėgindami jos skonį, stengėmės įsiminti kiekvieną šios garsios vaistininkės patarimą. Juk daugelis, atvirai kalbant, apsiribojame vos viena kita aliejaus rūšimi, kitoms tiesiog neskirdami dėmesio, o apie retesnes net nežinodami. Tuo tarpu dabar aiškiai išgirdome, kuo konkrečiai vertingi kokosų, simondsijų (jojobos), argano, nakvišų, migdolų, moliūgų, erškėtuogių, šaltalankių, sezamų, na, ir, žinoma, saulėgrąžų bei alyvuogių aliejai.
Atgijusi farmacijos praeitis
„Valerijono“ rūsyje galima susipažinti su šimtametėmis vaistininkystės tradicijomis, mat čia veikia farmacijos muziejus. Lankytojams siūloma apžiūrėti per 170 eksponatų, bylojančių apie tai, kaip vaistinės veikdavo anksčiau, kokios medikamentų receptūros buvo naudojamos, kaip atrodė farmaciniai prietaisai. Muziejuje gausu praeities vaistų ir tinktūrų bei jų pakuočių pavyzdžių, farmacinės literatūros, senovinės vaistinių įrangos bei instrumentų. Štai išrikiuoti vaistų buteliukai, naudoti 1922 – 1923 metais. Jie būdavo naudojami ne vieną kartą: suvartoję medikamentus, pirkėjai vėl atnešdavo juos į vaistinę, kurios darbuotojai juos gerai išplaudavo ir vėl supildavo vaistus.
Eksponatai į muziejų yra atkeliavę įvairiais keliais. Daug jų „Valerijono“ vaistinei padovanojo nusipelnęs mūsų šalies provizorius Liudvikas Rulinskas, sukaupęs gražią farmacijos srities gaminių kolekciją.
Tikrai įdomių eksponatų dabar saugo senoviniai vaistinės stalčiukai. Pavyzdžiui, čia galima rasti dėžutę, paženklintą užrašu „Opium“. Išties, opijumi anksčiau buvo gydomos skrandžio ligos. Vaistinėje anksčiau gaminta daug vaistinių preparatų, apie tai iškalbingai byloja muziejuje saugoma vaistų, tepalų ir ekstraktų receptūrų knyga. Pagal ją vaistus gamino turbūt ne vienas provizorius, jų vardų nežinoma. Tačiau yra išlikusi informacija, jog knyga naudojosi garsus praeities vaistininkas, garsus chemijos laboratorijos „Galen“ vadovas Boleslovas Norvaiša (1887 – 1956).
Be žalingų sintetinių priedų
Jau kelerius metus ekologiškų medžiagų pagrindu „Valerijono“ vaistinėje gaminama natūrali kosmetika, atitinkanti griežčiausius kokybės ir higienos reikalavimus. Apie ją išsamiai pasakojama tam skirtoje edukacinėje programoje, be to, su specialistų pagalba šios programos dalyviams siūloma stebėti, kaip gaminamas natūralus kremas, patiems pabandyti pasigaminti veido, kūno šveitiklį ar lūpų balzamą.
…Pasiklausę pasakojimo apie pagrindines kremo gamybos taisykles, jo sudėtines dalis bei jų proporcijas, kiekvienas gauname po indelį su grūstuvėliu bei ekologiška žaliava kosmetinei priemonei gaminti. Kol mūsų rankos intensyviai maišo indelio turinį, vaistininkai tęsia savo pasakojimą apie ekologinę kosmetiką…
Vaistinėje gaminamos natūraliosios kosmetikos asortimentas per kelerius metus smarkokai išsiplėtė: odos priežiūrai skirtų priemonių čia gali rasti tiek jaunimas, tiek brandaus amžiaus žmonės. Skirtingiems odos tipams skirta šios vaistinės kosmetika yra kruopščiai patikrinta dermatologų, turi visus reikalingus sertifikatus ir yra gaminama iš aukščiausios kokybės komponentų, gaunamų iš patikimų tiekėjų. Ji turi ribotą galiojimo laiką, mat jo neilgina parabenais, dažikliais, sintetinėmis kvapiosiomis medžiagomis, mineraliniais aliejais ir kita chemija, turinčia neigiamą poveikį odai.
Vaistinės vedėja aprodė naujausius gaminius. Tarp jų – ir prabangi, išskirtinės sudėties natūralios kosmetikos linija „Razalija“. Regeneruojamasis veido kremas su kofermentu Q10 ir hialurono rūgštimi, tos pačios sudėties balzamas bei serumas veidui su hialurono rūgštimi ir kiti grožio preparatai itin domina pirkėjus. Su maitinamųjų, drėkinamųjų, regeneruojamųjų kremų, emulsijų, serumų, balzamų ir kitos produkcijos savybėmis vaistinės lankytojus supažindina čia dirbantys kosmetologai. Jie ir pataria, kokia kosmetinė priemonė žmogui pati tinkamiausia.
Edukacinės programos pabaigoje pasitepame rankas pačių pasigaminta kosmetika. Kitą – profesionalių vaistininkų pagaminto ir padovanoto kremo dėžutės turinį – išbandysime vėliau, jau parvykę į namus. Nuotaika pakili, įspūdžiai puikūs. Neabejojame, kad su tokiomis pat šiltomis emocijomis iš „Valerijono“ vaistinės išeina visi jos lankytojai.
Projektą „nacionalinės savimonės, etnokultūrinės tapatybės, istorinės atminties ir pilietiškumo stiprinimas“ remia SRTF.