Ko tik žmonės dabar nesinuomoja! Žemę. Būstus. Sales ir sodybas pokyliams. Limuzinus. Karietas. Parėdus oficialiems renginiams ir giminės suėjimams. Padargus. Buitinę techniką. Įrankius.
Regis, jog nesinuomoja tik karstų ir šermenų drabužių, nes nebūtų kaip išieškoti skolinto daikto iš Anapilin iškeliavusiojo.
Pastaruoju metu nuoma – viena iš populiariausiųjų paslaugų, į priekį varančių Lietuvos ekonomiką. Ypač, kai nuomojami brangūs daiktai, pavyzdžiui, automobiliai, už kuriuos paklojama nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų per mėnesį.
Pirmaisiais Nepriklausomybės metais kūrėsi kooperatyvai, kurie ūkininkams nuomojo brangią žemės ūkio techniką. Nuoma lyg ir pasiteisino, nes ūkininkui brangaus traktoriaus, kombaino, preso ar kitokio padargo prireikia vos kelioms dienoms per metus. Kai brangia technika naudojosi kelios dešimtys ūkininkų, kooperatyvui ji galbūt ir atsipirkdavo.
Dabar noru turėti savo pasižymintys lietuvaičiai prisipirko milijoną kainuojančių traktorių ir kombainų. Kad nereikėtų laukti nei kooperatyvo, nei kaimyno malonės. Technika atsipirks negreit. Vargu, ar iš viso atsipirks. Kaprizingos gamtos niokojami Lietuvos laukai neatseikės grūdų už milijonus. Gal ir išmintingiau būtų naudotis kooperatyvų technika?
Dabar atėjo nauja mada. Nuomojami daiktai, kurių reikia kasdien, o ne kelis kartus per metus. Pavyzdžiui, automobiliai. Juos nuomojasi ne tik emigrantai, kelioms savaitėms sugrįžę į Lietuvą, ar turistai, norėdami apžiūrėti mūsų šalį. Nuomojasi valstybinės ir biudžetinės įstaigos.
Limuzinas išnuomotas naujai išrinktam Prezidentui. Prabangius automobilius nuomojasi savivaldybių vadovai. Kartais jau nebeperkami, o išnuomojami automobiliai ir seniūnams. Kuo pravažesni. Kuo greitesni. Kuo gražesni. Už juos paklojama po kelis šimtus eurų per mėnesį. Per metus nuoma atsieina mažiausiai penkis tūkstančius.
Nuomos sutartis dažniausia sudaroma trejiems metams. Už penkiolika tūkstančių panašų automobilį seniūnija jau galėtų ir įsigyti. Užtektų dar bent keleriems metams. Nebereikėtų nuomoti ir švaistyti biudžeto lėšų. Deja, praėjus trejiems metams, dažniausia sudaromos naujos sutartys jau kitiems, dar geresniems ir pravažesniems automobiliams.
Valdininkai aiškina, jog nupirkti iš karto kelių automobilių biudžete nėra pinigų. O išperkamosios nuomos būdu, taip vadinamu lizingu, biudžetinėms įstaigoms neleidžia įstatymas. Įstatymus, žinoma, galima pakeisti. Bet kam tą daryti, kai mokama ne iš savo kišenės?
Taupumu pagrįstas lietuviškas mentalitetas visais laikais kuždėjo ir tebekužda, jog, jei tik įmanoma, geriau turėti savą, o ne nuomotą būstą, savą automobilį, savą traktorių ir netgi savą kostiumą ar suknelę, kuriuos nusipirkęs už nuomos kainą, galėsi apsivilkti ne vieną, o bent kelis kartus.
Tačiau iš kitų mums draugiškų kraštų atklysta naujos mados, mūsų įsitikinimus verčiančios aukštyn kojomis.
Kai kuriose senosiose Europos valstybėse nedideles ar vidutines pajamas gaunantys žmonės visą savo gyvenimą nuomojasi butus. Vieni todėl, kad brangių būstų neįperka. Kiti nenori vargti savą būstą prižiūrėdami, nori, kad viskuo pasirūpintų nuomotojas. Treti nenori prisirišti prie vienos vietos.
Ir kokie tie nuomojami būstai! Manote su euroremontu? Nieko panašaus. Jei nuoma nesiekia tūkstančio eurų, gausi butą su pigia kilimine danga, pilna ankstesnių nuomininkų paliktų dėmių ir dulkių erkučių. Jei iki penkių šimtų – kaimynai bus trečiųjų šalių piliečiai.
Lietuviui nuoma nėra savaime suprantamas dalykas. Tik trumpalaikė išeitis. Dauguma mūsų stengiasi kuo anksčiau įsigyti nuosavą būstą, nes paskola bankui kainuoja mažiau negu nuoma. Priedo gyveni nuosavame būste ir gali šeimininkauti jame kaip tinkamas. Nebūtinai baltai dažyti visas sienas ir klijuoti dažomus tapetus.
Neretai užsieniečiai stebisi, kaip lietuviai pragyvena iš tokių mažų atlyginimų, pensijų ir pašalpų. Tikriausiai, tik todėl, kad dauguma senukų, vidutinio amžiaus ir jaunų šeimų turi nuosavus ar bent socialinius būstus. Pinigai, kuriuos paklotum už nuomą, atlieka šeimos poreikiams.
Tiesa, kai kurie šaltiniai tvirtina, jog jaunimo požiūris į nuosavą būstą jau keičiasi. Esą ir lietuvaičiai jau nebenori prisirišti prie nekilnojamojo turto viename kuriame mieste. Labiau linkę nuomotis. Mat, kai kurie jau dirba per atstumą ir dalį laiko linkę leisti šiltuosiuose kraštuose.
Niekur nesidėsime. Teks priimti šitą iššūkį ir ženkliau pakelti nuomotojų verslą. Tik ar tai ne vienadienis požiūris? Seni žmonės sakytų, jog savas būstas valgyti neprašo. Jį galima laikinai išnuomoti ir uždirbti šiek tiek pinigų būsto nuomai šiltuosiuose kraštuose arba kitame mieste, kuriame dirbi.
Pastaruoju metu peršama nuomonė, jog ir iki šiol saugiausia laikyta investicija į nekilnojamąjį turtą nevisiškai pasiteisina. Esą nekilnojamąjį turtą reikia prižiūrėti, remontuoti, gal jau dabar, gal ateityje mokėti ir nekilnojamojo turto mokestį. Bet remontas juk daromas ne kasmet.
Vienadienė filosofija patogi verslui, bet ne kasdieniam žmogaus gyvenimui. Nieko neturintis žmogus tampa panašus į proletariatą, kuriam nieko nereikia kurti, nieko tausoti ir nieko saugoti.
Vienadienis požiūris į savo ir savo šalies ateitį pagimdė šimtus tūkstančių emigrantų, kurie nuomojasi svetimą tėvynę, užuot puoselėję savąją.
Kieno galia-to ir valia.O kas kuria šitokią sistemą ir puoselėja ją tvirtoj-valstybės,policijos,įstatymų apsaugoj?Gal tas vargšas proletaras,į kurio daržą didžiausios kaltės akmenį ridena ponia Regina?O ta panieka nieko neturintiems-tikrai primena kadrus iš filmų apie baudžiavą. Žodžiu,trūkt už vadžių-vėl iš pradžių,nesinori net ginčytis su visažiniais,