Justina GAFUROVA
Skaičiuojami Seimo rinkimų rezultatai gali netikėtai pasikeisti. Teisme jau pateiktas skundas dėl Laisvės partijos galimai neteisėto dalyvavimo rinkimuose. Šią partiją ir visus jos kandidatus prašoma eliminuoti iš rinkimų.
nuotr. 5 nuotr.
Rinkimų rezultatais besidžiaugiančios Aušrinės Armonaitės vadovaujamos Laisvės partijos dalyvavimo teisėtumą nagrinės teismas. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.
Į teismą kreipėsi Lietuvos liaudies partija po to, kai signataro Zigmo Vaišvilos spaudos konferencijoje paaiškėjo įdomi informacija – paskutinę pareiškinių dokumentų dalyvauti Seimo rinkimuose dieną Laisvės partijos atstovai Vyriausiojoje rinkimų komisijoje pasirodė be įgaliojimo, leidžiančio atvykusiems asmenims pateikti dokumentus. O reikalingas įgaliojimas buvo pristatytas jau po VRK darbo valandų, kurios, kaip ir pareiškinių dokumentų priėmimo laikas, baigėsi 17 val.
„Vakaro žinių” kalbintas signataras Z.Vaišvila tikina, kad apie šitą situaciją informuota ne tik VRK, bet ir Generalinė prokuratūra, Vilniaus apygardos prokuratūra. Kadangi į skundą VRK nesureagavo, o rinkimai jau vyksta, galiausiai skundas pateiktas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Teismo prašoma įpareigoti VRK pašalinti Laisvės partiją ir jos kandidatus iš vykstančių rinkimų. „Kol kas iš institucijų – mirtina tyla. Nors yra liudininkai, kurie paliudys, kad galutinius dokumentus partijos pirmininkė atvežė apie 20 val. Tikiuosi, kad vadovaujantis tuo, Liaudies partija skųs ir rinkimų rezultatus”, – sako Z.Vaišvila.
Pasak jo, ši situacija iliustruoja liūdną vaizdą: „Lietuvoje yra neliečiamieji ir kiti – vargo pelės, kuriems rinkimuose leidžiama dalyvauti tik tam, kad būtų imituojama demokratija.”
Z.Vaišvila sako, kad institucijos vis dar neįvertino ir kitos, įtarimų sukėlusios situacijos. Tai rugsėjo mėnesį Valdovų rūmuose vykęs Regionų forumas, kurio metu partijos ir savivaldybės pasirašė memorandumą dėl savivaldybių savarankiškumo stiprinimo. Z.Vaišvila įsitikinęs, kad šalyje vykstant rinkiminei kampanijai, šis renginys taip pat įgavo rinkiminį atspalvį. „Renginio metu prezidentas Gitanas Nausėda atvirai parėmė jo pasirinktas 11-a iš 17-os rinkimuose dalyvaujančių politinių partijų – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą, Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus, Lietuvos socialdemokratų partiją, Liberalų sąjūdį, „Laisvės ir teisingumo” partiją, Lietuvos socialdemokratų darbo partiją, Lietuvos lenkų rinkimų akciją-krikščioniškų šeimų sąjungą, Darbo partiją, Laisvės partiją, Lietuvos žaliųjų partiją ir Krikščionių sąjungą. Naglis Puteikis pasirašyti memorandumą atsisakė.
Valstybei priklausantys Valdovų rūmai buvo suteikti šiai rinkiminei agitacijai. Valdovų rūmai ir po rinkimų buvo suteikti tik daliai rinkimuose dalyvavusių partijų. Kodėl valstybė turi apmokėti dalies partijų rinkiminę agitaciją?” – savo nuomone dalijasi signataras. Jis sako dėl to kreipęsis ne tik į institucijas, bet ir į memorandumo pasirašymą nepakviestas partijas.
„Tai yra visiškas nuosmukis ir visuomenės apatija. Reikia į tokius dalykus reaguoti. Lietuvos visuomenės taryba kreipėsi į visas tas partijas, kurios į memorandumą nebuvo pakviestos. Atsiliepė tik Liaudies partija. O kiti? Juozaiti, Radžvilai, jums tinka tokia situacija? Gal ir jūs esate šios sistemos sraigteliai, jeigu jums tai tinka. Arba jūs apgaudinėjate žmones tuščiais lūkesčiais”, – svarsto Z.Vaišvila. Jis patikino, kad dėl šios situacijos jau taip pat yra kreiptasi į teismą.
VRK savo interneto svetainėje informuodama apie pareiškinių dokumentų pateikimo tvarką, nurodo, kad dokumentų pateikimo laikotarpis prasidėjo 2020 m. liepos 20 d. ir baigėsi 2020 m. rugpjūčio 7 d. 17.00 val. „Iki 2020 m. liepos 20 d. (paskutinė diena liepos 20 d. 17.00 val.) partija, kelianti kandidatus, ar asmuo, nusprendęs išsikelti kandidatu, turi būti užsiregistravę savarankiškais politinės kampanijos dalyviais”, – rašoma VRK svetainėje.
Tačiau „Vakaro žinioms” susisiekus su VRK, ši tikino, kad svarbiausia – iki nurodyto laiko spėti atvykti į VRK būstinę. „Laisvės partijos atstovė 2020 m. rugpjūčio 7 d. į VRK patalpas su pareiškiniais dokumentais atvyko iki 17.00 val. ir pateikė pareiškinius dokumentus. Partijos įgaliotos atstovės atvykimas ir pareiškinių dokumentų pateikimas iki 2020 m. rugpjūčio 7 d. 17.00 val. atitinka Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo 38 straipsnio 4 dalyje nustatytą pareiškinių dokumentų pateikimo tvarką”, – patikino VRK atstovė Kristina Ivanauskaitė-Pettinari.
Jos kolegė Indrė Ramanavičienė situaciją papasakojo kiek kitaip: „Tą dieną aš pati buvau darbe. Su kandidatais, kurie atėjo iki nurodyto termino, buvo dirbama. Lygiai 17 val. tikrai nėra užtrenkiamos durys ir žmonės nėra išvaromi. Jeigu kandidatai ar jų atstovai, atnešantys dokumentus, ateina iki nurodyto laiko, jie priimami ir dirbama tol, kol užbaigiama procedūra.”
O štai ką sako VRK minėtas Seimo rinkimų įstatymo straipsnis: „Pareiškinius dokumentus, išskyrus užpildytus vardinius rinkėjų parašų rinkimo lapus, Vyriausioji rinkimų komisija pradeda priimti likus 83 dienoms ir baigia 17 valandą likus 65 dienoms iki rinkimų dienos. Dokumentai, pateikti pasibaigus pareiškinių dokumentų pateikimo terminui, negali būti pripažįstami pareiškiniais dokumentais.” Regis, aiškiai nurodoma, kad dokumentų priėmimas turi būti baigtas iki 17 val., o ne pradėtas ir tęsiamas kad ir visą naktį.
Skaudu, kad atsiranda tokių partijų, kurios geba VRK priversti pažeisti įstatymus!!! Galima klausti, ką tai įrodo – atsakymas daugiau negu aiškus, kad į VRK renkami nesąžiningi žmones, ty. tie, kurie padlaižiauja vienai ar kitai partijai – O TAIP BŪTI – NETURI !!!