Šiaulių rajono Bazilionų mokykloje Romualdo Ozolo paramos fondas prie apskritojo stalo pakvietė R. Ozolo bendražygius, Lietuvos ir Šiaulių Sąjūdį kūrusias asmenybes prisiminti Sąjūdžio ištakas ir pasikalbėti apie šalies situaciją. Birželį Sąjūdžiui sukaks 30 metų. Sąjūdžio steigėjai, atkūrę nepriklausomą Lietuvą, nusprendė kalbėti be baimės, ne kartą kausčiusios ir tebekaustančios Lietuvą.
Drąsių minčių nebeužgniaužė
Kalbėti apie Sąjūdžio ištakas ir šiandienos Lietuvą į Bazilionus, R. Ozolo tėviškę, kur leidžiamas istorijos ir kultūros žurnalas „Padubysio kronikos“, atvyko sąjūdininkė Angonita Rupšytė, miškininkas, ekologas Romas Pakalnis, dailininkas Bronius Leonavičius, filosofas Vytautas Radžvilas, Romualdo Ozolo paramos fondo direktorius Eugenijus Skrupskelis.
Šiaulių Sąjūdžio ištakas prisiminė Nepriklausomybės Akto signataras Donatas Morkūnas, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Šiaulių iniciatyvinės grupės narys Vaclovas Vingras, Seimo narys, buvęs Šiaulių miesto Sąjūdžio tarybos narys Arūnas Gumuliauskas.
E. Skrupskelis sakė, kad apie Sąjūdį šiandien galima išgirsti įvairiausių interpretacijų. „Kad to išvengtume, R. Ozolo paramos fondas subūrė tuos žmones, kurie buvo Sąjūdžio kelio pradžioje. Būtina pasikalbėti apie ištakas – tai, kas buvo Sąjūdžio pradžioje ir tai, kaip Sąjūdis siejasi su mūsų dabartimi, kad galėtume palyginti, ko iš tiesų siekė Sąjūdis ir ką mes šiandien turime“, – teigė R. Ozolo paramos fondo direktorius.
A. Rupšytė, nors yra kilusi iš Šiaulių, pastaruoju metu – retas svečias oficialiuose miesto renginiuose. Ji save visada vadino Sąjūdžio eiline. „Sąjūdžio eiliniai nelipo ant „bačkų“, nekalbėjo daug ilgų kalbų, bet būtent Sąjūdžio eiliniai kviesdavo žmones į mitingus, rengė rinkimų akcijas, rinko parašus, kuruodavo šalies rajonus“, – prisiminė sąjūdininkė.
Ji teigė, kad, ieškant pačių giliausių Sąjūdžio ištakų, reikėtų paminėti 1987-uosius metus, kai prasidėjo Žaliųjų judėjimas dėl naftos telkinio eksploatavimo Baltijos jūroje ir kitų ekologinių temų. Tuo laiku „Žinijos“ draugijoje veikė Filosofų klubas, klubai „Atgaja“, „Žemyna“, „Talka“.
O žmones, pasak A. Rupšytės, tuomet žmonių suvienijimas ir susivienijimas vyko savaime, nes jie buvo pribrendę atsikratyti visaapimančios baimės.
„Dar 1989 metais, kai nuvilnijo visi svarbiausieji mitingai, kai jau buvo visiškai aišku, kad Sąjūdis įsitvirtina, mažesniuose miesteliuose į tuos mitingus žmonės dar žiūrėjo su baime, nes prisiminė tremtis, žinojo, kas atsitinka su nepaklusniais“, – mena sąjūdininkė.
Tuometinis Dailininkų sąjungos pirmininkas B. Leonavičius prisiminė, kodėl į Dailininkų sąjungos patalpas persikėlė iš „Žinijos“ draugijos iškraustytas Filosofų klubas. Būtent Dailininkų sąjungos patalpose Filosofų klubo dalyvis Arvydas Juozaitis balandžio 20-ąją perskaitė savo garsiąsias tezes, drąsias paskaitas skaitė R. Ozolas, o filosofas V. Radžvilas būtent ten išdrįso sukritikuoti socialistinį realizmą – Vinco Dilkos paveikslą „Kolūkio steigiamasis susirinkimas“ (1950). Drąsios minties nebeįmanoma buvo sustabdyti, dailininkai taip pat jau turėjo ryšių su užsienio šalimis per bendras tarptautines parodas.
Miškininkas, ekologas R. Pakalnis pasakojo, kad Sąjūdžio pradžia buvo ir tai, kai pradėta kalbėti, kad Lietuva eina į ekologinę katastrofą su užmojais statyti trečiąjį Ignalinos atominės elektrinės bloką. Prisiminta apie melioracijos žalą, įvairias grėsmes Baltijos jūrai.
Rubikoną teko peržengti 225 auditorijoje
Profesorius A. Gumuliauskas yra parašęs monografiją apie Šiaulių Sąjūdžio ištakas. Ji kol kas atskirais skyriais bus spausdinama žurnale „Padubysio kronikos“.
„Kalbant apie įveiktą baimę, menu, kaip kūrėme Sąjūdžio grupę Šiaulių Kazio Preikšo pedagoginiame institute, po to susirinkome didžiulėje 225 auditorijoje. Pirmoje eilėje susėdo instituto rektorius su prorektoriais. Pora žmonių pakalbėjo ir stojo tyla – bijo eiti kalbėti. Kaip atsidūriau auditorijos priekyje – neatsimenu. Nerišliai kalbėjau, bet tai buvo persilaužimas – kai supranti: atgal jau nebėra kur, turi eiti tik į priekį“, – prisiminė A. Gumuliauskas.
Signataras D. Morkūnas prisiminė savąjį „rubikoną“, kaip jam, tremtinių vaikui, teko tapti partijos antruoju sekretoriumi, nes tai veikė ir atsakomybės jausmas. Supratimas, kad svarbu padėti Sąjūdžio į pirmuosius sekretorius iškeltam Mindaugui Stakvilevičiui. Viename iš pirmųjų savo straipsnių miesto laikraštyje tada parašė, kad atėjo „nušėtoninti partiją“.
Prisiminta ir tai, kaip tuometinis Šiaulių pedagoginis institutas, pirmasis iš Lietuvos aukštųjų mokyklų, parengė Statutą su visai kita aukštosios mokyklos valdymo forma.
„Siedamas Sąjūdžio laiką su dabartimi noriu pasakyti, kad laisvė yra labai šaunus dalykas. Kol jos neturi – visada tikiesi ir manai, kad kai jau turėsime laisvę, tada bus labai puikiai!.. O kai ji atsiranda, kai ją gauni, paaiškėja, kad gyvensim taip, kaip sugebame gyventi!“ – sakė signataras D. Morkūnas.
Jo žodžiais, tautos laisvė susideda iš trijų laisvių: laisvos valstybės, laisvos visuomenės ir laisvos asmenybės. Jeigu nėra bent vienos – apie tikrąją tautos laisvę sunku kalbėti.
V. Vingras prisiminė Inžinierių namų veiklą, kai inžinieriai subūrė Šiaulių inteligentiją ir ėmėsi labai svarbios tautai lietuvių kalbos išsaugojimo.
R. Ozolas būtent Šiaulių inžinierių namuose pirmasis viešai ir drąsiai prakalbo apie slaptuosius protokolus – Molotovo-Ribentropo paktą, kai kiti tik prie arbatos puodelio virtuvėje išdrįsdavo apie tai kalbėtis.
Prisiminta ir Kalbos šventė, kuri „iš tiesų buvo unikumas“. Prisiminta, kad patys žmonės telkė Kalbos šventę, vos išgirdę Laimono Noreikos Mažvydą tariant „Lietuva“, žmonės stojosi iš savo vietų pajutę žodžio svarbą ir jėgą.
Įmanomas antrasis Sąjūdis?
Profesorius V. Radžvilas apie priežastis, kodėl subyrėjo Sąjūdis yra parašęs knygą, ją rašė beveik 20 metų „žinodamas, kad jos prireiks“. Profesorius rašė įkvėptas R. Ozolo, kurį V. Radžvilas išgirdo dar būdamas studentu.
Profesorius neabejoja, kad yra žmonių, kurie turi Dievo dovaną matyti kelis dešimtmečius į priekį – toks buvęs R. Ozolas.
„R. Ozolo sugebėjimas, kurio daugelis nematė, nesuprato, yra sukrečiantis, kai dabar skaitai prieš 20 metų jo parašytus tekstus apie Europos ateitį“, – sakė V. Radžvilas.
Jo žodžiais, Sąjūdis yra kolektyvinis tautos kūrinys, o Filosofų klubas suvaidino lemiamą vaidmenį.
„Viena yra sakyti – nesprogdinkite žemės skalūninių dujų ar nesiurbkite naftos ir visai kas kita pasakyti – neleisime sunaikinti žemės, kurioje šimtus ar net tūkstančius metų gyveno ištisos protėvių kartos. Tai yra visiškai kitas įprasminimo lygmuo – tai ir padarė Filosofų klubas ir tada visos tos institucijos, kurios kaudavosi savo bare, staiga išvydo, kad kaunasi ne už konkretų žemės lopinėlį, o už Lietuvą! Nes visa tai yra Lietuvos valstybės istorinė ir politinė egzistencija“, – Sąjūdžio atsiradimo esmę įvardijo V. Radžvilas.
Tą akimirką, kai žmonės susibūrė į Sąjūdį „iš lietuviakalbės masės žmonių tapome tikra tauta“, o „imperijos byrėjimo nepasitikome, kaip nežinančių, ko nori, padrika žmonių minia“.
Sąjūdžio subyrėjimą profesorius pavadino didžiąja visos Lietuvos tragedija.
„Kodėl visa tai buvo taip lengvai iššvaistyta?“ – retoriškai klausė V. Radžvilas. Jis teigė, kad tauta buvo labai „nuniokota“, pritrūko savivokos lemiamu momentu susigaudyti, kas iš tikrųjų vyko nuo antrojo Sąjūdžio suvažiavimo, nuo 1990 metų kovo 11 dienos ar net dar anksčiau.
„Vyko žiauri politinė kova dėl Lietuvos ateities perspektyvos. Reikia aiškiai įvardinti, kad tuo metu grūmėsi ne „brazauskininkai” ir „landsbergininkai“, ne kairieji ir dešinieji. Lemiama mūšio linija išryškėjo tik dabar. Sąjūdyje buvo R. Ozolo ir V. Landsbergio linijos.
V. Landsbergio linija atstovavo žmones, kad vienintelis mūsų tikslas yra iš vienos priklausomybės pereiti į kitą priklausomybę. R. Ozolo linija – kad mes privalome atkurti modernią tautinę Lietuvos valstybę, kuri integruotųsi į Vakarus, R. Ozolas tuo niekada neabejojo, bet ne provincijos teisėmis“, – teigė V. Radžvilas.
Profesorius įrodinėjo, kodėl mano, kad ir pati Europos Sąjungos raida buvo pasukta „sovietiniu modeliu“, ką veikė „eurokomunistų valdžia“. Šiuo metu „prabudusi radikalioji dešinė“ Europos valstybėse reiškia tai, „ką mes matėme Sovietų Sąjungoje perestroikos laikais“, kad „prabudo tautos, kurios nenori išnykti“.
„Ką padarė vengrai? Apmokestino visus Vengrijoje veikiančius Vakarų bankus ir korporacijas. Į Vengrijos iždą pasipylė pinigų lietus. Lenkai apmokestino užsienio prekybos centrus. Matome, kad Lenkijoje ir Vengrijoje gerėja net demografinė padėtis, nes atsirado pinigų pensijoms, vaiko pinigams, daug kam“, – mano V. Radžvilas.
Filosofijos profesorius teigė, kad „tautą nebūtinai galima sunaikinti tik šaudymais ir deportacija, galima sukurti tokias sąlygas, kad pasiima lagaminėlius ir išvyksta savanoriškai“.
V. Radžvilas teigė, kad steigiant Sąjūdį „baimė tada buvo ne mažesnė nei dabar“. Filosofijos profesorius mano, kad gali būti, jog atėjo laikas antrajam Sąjūdžiui. Vieną iš tokių ženklų V. Radžvilas įvardijo organizaciją „Vilniaus forumas“, kurio vienas iš organizatorių jis ir yra.
Visa diskusija bus išspausdinta R. Ozolo paramos fondo leidžiamame istorijos ir kultūros žurnale „Padubysio kronikos“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Ačiū už puikų straipsnį.