Juozas IVANAUSKAS
Lapkričio 4 dieną Klaipėdos universitete apsilankęs prezidentas Rolandas Paksas ir VšĮ „Lituanicos institutas“ direktorius Dobilas Sinkevičius Senato salėje susitiko su KU rektoriumi prof. dr. Artūru Razbadausku bei akademinės bendruomenės nariais ir sutarė, jog kitąmet, minint S. Dariaus ir S. Girėno legendinio skrydžio per Atlantą iš Niujorko į Kauną 90-ies metų jubiliejų bei Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos šimtmetį, bus pasirašyta Klaipėdos universiteto ir VšĮ „Lituanicos institutas“ bendradarbiavimo sutartis.
Pernai R. Paksas įsigijo 1929 metais pagamintą lėktuvą „Bellanca CH-300“. Jo greitis siekia 180 kilometrų per valandą ir jis yra labai panašus į legendinį lėktuvą „Lituanica“, kuriuo per Atlantą skrido lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas.
Tąkart už 3 tūkstančius JAV dolerių įsigytam lėktuvui prireikė didelių investicijų jam ilgam skrydžiui per vandenyną pritaikyti. Tuo metu skristi per Atlantą buvo tinkami tik dviejų modelių lėktuvai.
VšĮ „Lituanicos institutas“ direktorius D. Sinkevičius, pristatydamas KU akademinei bendruomenei išties unikalų projektą, pasidžiaugė visuomenėje augančiu susidomėjimu istoriniu „Bellanca-CH-300“ lėktuvu bei Lietuvos didvyrių S. Dariaus ir S. Girėno žygdarbiu.
„Tai, kas šią vasarą įvyko Lietuvos ir netgi Europos aerodromuose atvykstant prezidento Rolando Pakso pilotuojamai “Bellancai”, yra nepakartojamas dulkių nuvalymas nuo Lietuvos istorijos. Mes turime legendinius tautos didvyrius – Steponą Darių ir Stasį Girėną, kurie, mano nuomone, nepelnytai primiršti. Tauta, kuri nepuoselėja savo istorijos ir negerbia savo didvyrių, yra pasmerkta žlugti.
Turime visi suprasti, jog tai ypač daug pastangų, ryžto ir lėšų kainuojanti misija – su vos ne šimtamečiu lėktuvu perskristi Atlantą.
Ir jei mes, lietuviai, turėsime pakankamai tikėjimo bei drąsos prisidėti prie šio projekto tiek savo dalyvavimu renginiuose, tiek paaukodami bent po 1 eurą skrydžiui tapdami jo dalimi, Atlantas lėktuvu „Bellanca-CH-300“ bus perskristas.
O žinant prezidento R. Pakso užsispyrimą ir tiesiog nuostabią „Lituanicos instituto“ komandą, net neabejoju, kad mūsų misija pavyks visa apimtimi, ne tik perskrendant Atlantą, bet ir iš letargo miego prikeliant mūsų didvyrių tautos dvasią„, – apibendrino “Lituanicos instituto” direktorius D. Sinkevičius.