Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba 2023 m. spalio pabaigoje nusprendė pereiti prie skaitmeninio euro projekto tolesnio – parengiamojo – etapo.
Šis sprendimas priimtas užbaigus tiriamąjį etapą, kurį 2021 m. spalio mėn. inicijavo Eurosistema, siekdama išanalizuoti galimus skaitmeninio euro dizaino ir platinimo modelius. Remdamasis šio etapo išvadomis, išsamiai apibūdintomis paskelbtoje ataskaitoje, ECB parengė skaitmeninį eurą, kuris būtų plačiai prieinamas piliečiams ir įmonėms per prižiūrimus tarpininkus, pavyzdžiui, bankus.
Numatoma, kad skaitmeninis euras būtų skaitmeninės formos grynieji pinigai, kuriuos būtų galima naudoti visiems skaitmeniniams mokėjimams visoje euro zonoje. Jis būtų plačiai prieinamas, o jo pagrindinės paslaugos būtų nemokamos. Juo būtų galima naudotis ir internetu, ir neprisijungus prie interneto.
Jis užtikrintų aukščiausio lygio privatumą ir leistų naudotojams akimirksniu atlikti mokėjimus centrinio banko pinigais. Juo būtų galima atsiskaityti tarpusavyje, prekybos vietose, vykdant elektroninę prekybą ir valdžios sandorius. Nė viena skaitmeninė mokėjimo priemonė neturi visų šių savybių, tad skaitmeninis euras užpildytų šią spragą.
Kitas skaitmeninio euro projekto etapas – parengiamasis etapas – prasidėjo 2023 m. lapkričio 1 dieną. Numatoma, kad iš pradžių jis truks dvejus metus. Šio etapo metu planuojama užbaigti rengti skaitmeninio euro taisyklių sąvadą ir atrinkti paslaugų teikėjus, kurie galėtų sukurti skaitmeninio euro platformą bei infrastruktūrą.
Taip pat bus atliekami bandymai ir eksperimentai, kad skaitmeninis euras atitiktų Eurosistemos reikalavimus ir naudotojų poreikius, pavyzdžiui, patirties, privatumo, finansinės įtraukties ir poveikio aplinkai požiūriu. Šiame etape ECB ir toliau bendradarbiaus su visuomene ir visais suinteresuotaisiais subjektais.
Po dvejų metų Valdančioji taryba spręs, ar pereiti prie kitos parengiamojo etapo fazės, kad būtų sudarytos sąlygos galimam skaitmeninio euro išleidimui ir įdiegimui.
Parengta pagal ECB informaciją