Mes, žemiau pasirašę pasaulio mokslinės bendrijos nariai, įspėjame visą žmoniją dėl to, kas jos laukia ateityje. Privalome iš esmės pakeisti požiūrį į Žemę ir joje egzistuojančią gyvybę, kad išvengtume milžiniškų žmonijos kančių ir beviltiškai nesudarkytume šios planetos, kuri yra visų mūsų namai.
Žmogiškos būtybės ir gamtinis pasaulis sparčiai artėja prie lemtingos kolizijos. Brutalūs žmonių veiksmai dažnai nepataisomai žaloja aplinką ir neįkainojamus Gamtos išteklius.
Privalome sustabdyti daugelį šių dienų veiksmų, nes jie kelia rimtą grėsmę tokiam ateities pasauliui, kuriame norėtume gyventi mes – žmonių visuomenė – bei gyvūnų ir augalų bendrija. Ši veikla gali taip išbalansuoti pasaulį, kad net pati gyvybė nebegalės egzistuoti jai įprastu būdu. Siekiant išvengti katastrofos, į kurią veda pasirinktoji kryptis, būtinos skubios ir fundamentalios permainos.
Būtina nauja etika – naujas požiūris į atsakomybę ir pareigą pasirūpinti savimi bei Žeme. Turime pripažinti, kad Žemės gebėjimas aprūpinti mus yra ribotas. Privalome įsisąmoninti, kad ji – trapi ir pažeidžiama. Neleiskime toliau jos niokoti. Ši nauja etika turėtų sukelti galingą judėjimą ir įtikinti lyderius, vyriausybes bei eilinius piliečius įvykdyti reikiamus pokyčius, kad ir kaip jie to nenorėtų.
Mes, šį įspėjimą skelbiantys mokslininkai, tikimės, kad mūsų balsai pasieks ir paveiks žmones visuose planetos kampeliuose. Mums reikia daug pagalbininkų.
Štai tokį jaudinantį pareiškimą 1992 metais pasirašė 1500 žymiausių pasaulio mokslininkų -„Susirūpinusių mokslininkų sąjunga“. Parašyti šį įspėjimą žmonijai juos paskatino grėsmingos pasaulio aplinkosaugos problemos, susijusios su vandenynų ir kitų vandens telkinių, oro, miškų ir dirvos užteršimu, sparčiai nykstančiomis gyvūnų bei augalų rūšimis.
Pagrindinis minėtų negandų šaltinis – žmogaus verslo mastai. Jie tapo tokiais milžiniškais, kad nustelbė pačią Gamtą. Pasaulio ekonomika ir toliau propaguoja ekonominius masinės gamybos privalumus, kurie sudaro galimybę uždirbti vis daugiau pinigų. Bet juk puikiai suprantame, kad dideli mastai dažniausiai reiškia šiurkštų ir negailestingą Gamtos niokojimą.
Nuo šio pareiškimo paskelbimo prabėgo jau beveik trys dešimtmečiai, bet padėtis drastiškai blogėja ir toliau. Kiek dar turi praeiti dešimtmečių, kad žmonija pagaliau susivoktų?
Vietoje haiku:
Mūs gyvenimo tragizmas
– subujojęs egoizmas.
Godūs jaučias alkani,
nors kapšai seniai pilni.
Geras humoras. Nelabai gaudotes, kas ta gamta yra, a nia?