Romaldas Abugelis. Ūkininkų vadovas Mindaugas Maciulevičius ragina pirkti vietinę produkciją

Trūksta socialinio dialogo
Lietuvos ūkininkų ūkių registre šių metų liepos 1 d. duomenimis įregistruota 87 tūkst. ūkių. Vidutinis ūkio dydis siekia 16 hektarų. Patys iniciatyviausi, organizuočiausi ūkininkai apsijungę į Lietuvos ūkininkų sąjungą (LŪS). Vienas iš skaitlingiausių ir aktyviausių yra Kauno rajono skyrius. Pakalbintas šio skyriaus pirmininkas, Žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ vadovas Mindaugas Maciulevičius sakė, kad Kauno rajono žemės yra gana derlingos, todėl gausu ir ūkininkų ūkių. Jų įregistruota beveik pustrečio tūkstančio. Ūkiai labai įvairūs – nuo kelių iki kelių šimtų hektarų. Rajono ūkininkai dirba netoli didmiesčio, kas palengvina jų išaugintos produkcijos realizavimą.

Kauno rajono ūkininkų vadovas Mindaugas Maciulevičius, asmeninė nuotrauka.

LŪS Kauno skyriui priklauso daugiau kaip šimtas ūkininkų, kurie ir sudaro tvirtą viso rajono ūkininkų branduolį. Skyrių nuolat papildo nauji nariai, ypač džiugu, kad į jo gretas įsilieja jaunimas. Ūkininkai iki 40 metų sudaro apie trečdalį visų ūkininkų. Yra ūkininkaujančių ir garbingame amžiuje – kai kurie jau ir 80 metų slenkstį perkopę.

Pastaruoju metu žemdirbių bendruomenė nevienareikšmiškai vertina dabartinio žemės ūkio ministro veiklą. Daug kas mano, kad ministras prioritetu laiko aplinkosaugos priemonių įgyvendinimą, o ne žemės ūkio gamybos didinimą.

Mindaugo nuomone, aplinkosaugos ir gamybos dermė yra įmanoma, tereikia normalaus socialinio dialogo. Daugelyje Europos Sąjungos (ES) šalių tai jau yra įprasta. – Gaila, kad ministras kurį laiką nesugebėjo suderinti atskirų interesų grupių interesų. Dėl to nukentėjo visas agrosektorius – žemės ūkis prarado galimybę modernizuoti sektorių ir atpiginti gaminamą produkciją, pasinaudojant Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo lėšomis, – kalbėjo Mindaugas.

Be to, kalbėjo Mindaugas, kasmet vis labiau ryškėja aplaidus valdžios požiūris į melioraciją. Būtina diegti sumanias melioravimo sistemas ir sparčiau prisitaikyti prie klimato krizės sukeltų padarinių, nes didžiulės praeities investicijos į melioraciją nueis perniek, o gamyba ims trauktis. Šiose srityse mus smarkiai lenkia kaimynai lenkai ir latviai, kurie sugeba priimti progresyvius sprendimus.

Turgelių steigimas pasiteisino

Mindaugas beveik dešimtmetį gyveno Airijoje. Jam teko susipažinti ne tik su atskirų gyvybingų regionų plėtra, ypač stiprios ir skaitlingos ūkininkų sąjungos veikla, bet ir pasisemti patirties, lankantis ūkiuose, perdirbimo įmonėse, kooperatyvuose, bendruomeninėse organizacijose. Pasak jo, visur juto ūkiškumą, pragmatiškumą, bendradarbiavimo dvasią, valdžios pagarbą socialiniam dialogui.

Tokį veikimo modelį jis ir bando įdiegti Lietuvoje. Vienas iš Mindaugo ryškių nuveiktų darbų – ūkininkų turgelių Vilniuje ir Kaune plėtra. Už sėkmingą jų veiklos koordinavimą Lietuvos radijas 2009 metais jį išrinko metų žmogumi.

Mindaugas prisimena, kad turgelių kūrimosi pradžia nebuvo lengva, bet jie tikrai pasiteisino. Vaizdas pasikeitė iš esmės. Padidėjo ne tik turgelių skaičius, bet ir parduodamų prekių asortimentas. Atsirado ir smulkių kepyklėlių, mėsos ir pieno perdirbimo cechelių, taip pat ir įvairesnės ekologiškos produkcijos. Mindaugo vadovaujamas Žemės ūkio kooperatyvas „Lietuviško ūkio kokybė“ jau vienija apie 500 ūkininkų. Šeštadieniais vien tik prie Vilniaus Akropolio susiburia daugiau kaip pusšimtis ūkininkų, prekiaujančių savo produkcija. Obuoliuko, žyminčio vietinę produkciją, emblema daugeliui pirkėjų jau tapo ne tik pažįstama, bet miela ir sava.

– Ypač džiugu, kad turgeliuose lankosi vis daugiau jaunų žmonių, kurie supranta natūralaus maisto naudą ir tokį supratimą skiepija savo vaikams, – džiaugėsi Mindaugas ir pabrėžė, kad jo vadovaujamas kooperatyvas, stengdamasis pateisinti vartotojų lūkesčius, įdiegė savikontrolės sistemą. Ūkininkai prekiauja sąžiningai, nenori sulaukti anksčiau jiems klijuotų spekuliantų ir perpardavinėtojų etikečių.

Vietinė produkcija – daugialypė nauda

Paklaustas kaip COVID -19 pandemija paveikė mūsų agroūkį, Mindaugas atsakė, kad ji suteikė tam tikrų iššūkių, bet kartu atvėrė ir naujų galimybių duris. – Mes aktyviai vykdėme vietinio šviežio maisto vartojimo skatinimo kampaniją, aiškinome, kad natūralūs produktai yra vienas iš svarbių imuniteto ir apskritai sveikatos stiprinimo veiksnių. Žmonės ėmė daugiau pirkti vietinio maisto, daug kas stambius prekybos centrus iškeitė į mažesnes parduotuves ir turgelius. Jų skaičius pandemijos metu net ir padidėjo, – sakė kooperatyvo vadovas.

SVEIKATOS KRIZĖ PASKATINO JAUNAS (IR NE TIK) ŠEIMAS KELTIS GYVENTI Į KAIMĄ IR PATIEMS UŽSIAUGINTI DALĮ MAISTO PRODUKTŲ.

Be to, gyventojai rečiau lankėsi kavinėse ir restoranuose, daugiau maisto gamino namuose. Ši sveikatos krizė paskatino jaunas (ir ne tik) šeimas keltis gyventi į kaimą ir patiems užsiauginti dalį maisto produktų.

– Šiuo sudėtingu metu, kai siaučia taikos, klimato, sveikatos, ekonominės ir kitos krizės, ypač svarbu užsitikrinti apsirūpinimą vietiniais produktais, taip pat gausinti ūkininkų pajamas didinant vidaus vartojimą, – kalbėjo Mindaugas. Jis nuolatos ragina visus pirkti vietinius produktus. Juk vartotojai įsigyja sveikesnių produktų, o pinigai neiškeliauja į užsienį, bet lieka mūsų ūkininkų kišenėse.

Jam sunku suvokti, kodėl mūsų valdžia žlugdo vietinį verslą, nesiryždama sumažinti pridėtinės vertės mokesčio pagrindiniams maisto produktams, siekiančio net 21 procentą. Mūsų šalis ryškiai išsiskiria iš kitų ES šalių šiuo aspektu, nes absoliuti jų dauguma taiko maisto produktams mažesnius tarifus.

Mindaugas mano, kad vietinio maisto rinka didės, kai didės vartotojų sąmoningumas. Gamintojai tikrai prisitaikytų prie augančių vartotojų poreikių. Jis pasigenda ir valdžios inicijuotos socialinės reklamos, skatinančios vietinio, sezoninio maisto kultūrą. – Nejaugi valdžiai rūpi tik kuo daugiau parduoti burgerių, čipsų, saldžių batonėlių ir kitų menkaverčių ir sveikatą žalojančių produktų? – klausiamai samprotavo Mindaugas.

Būtina stiprinti kooperaciją

Tiek Europoje, tiek ir už jos ribų žemdirbiai didina savo galią rinkoje burdamiesi į kooperatyvus. Tačiau Lietuvoje šis procesas vis dar stringa. Mindaugo nuomone, pirmiausia, vertėtų atsiriboti nuo stereotipo, kad mes jau patyrėme kooperacijos „džiaugsmus“ kolūkių laikais ir nereikia prie to grįžti. Kolūkinė santvarka neturėjo nieko bendro su tikrąja kooperacija.

Tiesa, jaunesni ūkininkai kur kas noriau buriasi į kooperatyvus. Reiktų plačiau skleisti vietinių ir užsienio kooperatyvų patirtį. Kooperacijai turėtų būti skirta derama vieta ir mokiniams bei studentams skirtuose vadovėliuose. Kur kas daugiau paramos kooperatyvų kūrimosi, o taip pat ir pirmaisiais jų veiklos metais ūkininkai turėtų sulaukti ir iš valdžios institucijų.

– Kooperacija yra gelbėjimosi ratas vis stiprėjančioje konkurencinėje kovoje, padedanti kurti aukštesnę pridėtinę vertė ir gausinti ūkininkų pajamas. Vakarų šalyse tai jau įprastas ekonominės veiklos būdas, kuriantis bendraminčiams ne tik gerovę, bet ir saugesnę jų socialinę erdvę, – sakė patyręs kooperatyvo vadovas. Jis pridūrė, kad ir mūsų šalis jau turi nemažai sektinų kooperacijos pavyzdžių. Vienas tokių – pasaulinės pieno rinkos žaidėju tampantis kooperatyvas „Pienas LT“. Per savo gyvavimą nuo 2008 metų kooperatyvas tapo unikaliu reiškiniu mūsų žemės ūkyje. Tai puikus pavyzdys kitiems, kurie dar abejoja kooperacijos nauda.

Lietuvos žemdirbių bendruomenė jau kuris laikas išgyvena bendrystės krizę – nuo Žemės ūkio rūmų atsiskyrė dalis organizacijų ir įkūrė Žemės ūkio tarybą. Mindaugas tiki, kad žemdirbiai ir kiti kaimo verslininkai sugrįš į bendrystę ir sukurs stiprią organizaciją. Pasak jo, reikia mažiau asmeniškumų ir ambicijų, daugiau dėmesio skirti tam, kas mus jungia, o ne skiria. Ir dar – valdžia turėtų kuo mažiau kištis į visuomeninių organizacijų veiklą, o šios užsitikrinti savarankiškumą per gausią narystę ir savifinansavimą.

1 KOMENTARAS

  1. Kooperatyvų pavizdžių patartina jieškoti ne tik užsienyje bet ir tarpukario Lietuvoje. Lietuvos buvusi kooperatyvų organizacija ir sekmė buna net šiais laikais studijuojama kitų kraštų siekiančių pagerinti savo ekonominį stovį.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Nyderlandų vyriausybė nori, kad šalis taptų kuo mažiau patraukli migrantams

Nyderlandai ketina paskelbti nepaprastąją padėtį, kad apribotų į šalį atvykstančių prieglobsčio prašytojų skaičių ir padarytų ją „kuo mažiau...

Audrius Bačiulis. Kokios penkios pagrindinės Lietuvos bėdos?

Edvinas Jusys paklausė: Kokios penkios pagrindinės Lietuvos bėdos? Pagalvojau, mano atsakymas gali būti įdomus ir jums. Demografija, arba...

Vytautas Sinica. Lansbergis skelbia koaliciją su LSDP

Pripažįstu, nesitikėjau tokio atvirumo. Savaitgalį TS-LKD suvažiavime paskelbta garbės pirmininko prof. Vytauto Landsbergio pasiūlyta rezoliucija, kuria įsipareigojama ir...

Karas Ukrainoje. Devyni šimtai trisdešimt šeštoji (rugsėjo 16) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius šią naktį dronais atakavo Kyiv ir jo apylinkes. Iš 56 Shahedų ukrainiečiams pavyko numušti...