Covid-19 situacija
Nustatyti 537 nauji koronaviruso atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė keturi žmonės. 14 dienų naujų susirgimų skaičius 100 tūkst. gyventojų pakilo iki 261. Ligoninėse gydomi 432 COVID-19 pacientai. Per parą nuo koronaviruso pirmąja doze paskiepyta per 10,4 tūkst. žmonių.
Skiepijimo tempai šią savaitę sulėtėjo: pirmą skiepą gavo vidutiniškai 8 tūkst. žmonių per dieną, kai savaite anksčiau jų buvo 10,7 tūkst.
Nuo pirmadienio grįžtantieji iš Norvegijos, Vokietijos, Bulgarijos, Lichtenšteino ir Taso salos Graikijoje privalės izoliuotis, jei yra nesiskiepiję ir nepersirgę COVID-19, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Migrantų krizės padėtis
Pasienyje su Baltarusija apgręžta apie 30 asmenų, vienam leista patekti į šalį dėl humanitarinių priežasčių. Latvijos pasieniečiams teko apgręžti tik vieną žmogų.
Planuojamas ES lyderių vizitas į afganistaniečių evakuacijos centrą Ispanijoje
Du aukščiausio rango Europos Sąjungos pareigūnai šeštadienį lankysis Ispanijoje įkurtame afganistaniečių, bendradarbiavusių su Bendrijos tarnybomis, evakuacijos centre. Ispanija įkūrė šį centrą Torechon de Ardoso karinėje bazėje, ten perkeliami pabėgėliai, evakuoti iš Kabulo į Europos Sąjungos šalis. Planuojama, kad vėliau šie asmenys bus paskirstyti tarp ES šalių.
Lietuva iš Afganistano parskraidino šešių asmenų šeimą
Krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko teigimu, penktadienį į Lietuvą iš Afganistano parskraidinti šeši šios šalies piliečiai, pradedama lietuviams talkinusių afganų evakuacija. „Šiandien, šiuo metu, Lietuvoje nusileidžia „Spartanas“ su šešių asmenų afganų šeima. KAM pasirūpino ir jų apgyvendinimu“, – feisbuke paskelbė ministras.
Lenkijos ryžto išbandymas
Lenkų tarnyboms vis daugiau rūpesčių kelia šalies pasienyje su Baltarusija jau beveik dvi savaites įstrigę 32 afganistaniečiai, kurių neįsileisdama Lenkija stengiasi nepademonstruoti silpnumo prieš su autoritarinį Minsko režimą.
Afganistane auga baimė dėl Talibano keršto
Talibai tikrina namus ieškodami oponentų ir jų šeimų narių, tai indikuoja vienas Jungtinėms Tautoms pateiktas žvalgybos dokumentas. Nauja informacija padidino nuogąstavimus, kad naujieji Afganistano valdytojai nesiruošia tesėti tolerancijos ir visiškos amnestijos pažadų.
A. Merkel per A. Navalno apnuodijimo metines lankysis Kremliuje
Penktadienį suplanuotas Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vizitas Maskvoje, kurio tikslas – susitikti su šalies prezidentu Vladimiru Putinu, vyks per dabar šalyje kalinamo opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno apnuodijimo metines. Lyderiai aptars Talibano sugrįžimą į valdžią Afganistane, rusenantį karą Rytų Ukrainoje ir autoritarines priemones Rusijos sąjungininkėje Baltarusijoje.
Prezidentas pareiškė užuojautą dėl partizano Juozo Mociaus-Šviedrio mirties
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė užuojautą dėl kovotojo už Lietuvos laisvę, politinio kalinio ir partizanų apygardos vado Juozo Mociaus-Šviedrio mirties. „Netekome vieno iš narsių kovotojų už Nepriklausomą Lietuvą. Šio šalies didvyrio, partizano ir mokytojo netektis skaudi – tai juk vienas mūsų laisvos Lietuvos kūrėjų, dalyvavęs ginkluotame pasipriešinime, o vėliau patyręs sunkią politinio kalinio dalią. Išeinantys paskutiniai partizanai skatina dar kartą prisiminti ir deramai įvertinti, kiek daug dėl savo valstybės laisvės nuveikė ginklo broliai laisvės kovotojai“, – rašoma šalies vadovo užuojautoje.
Prezidentas: Lietuvos sporto sistemoje neturi likti spragų
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį susitiko su švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene ir sporto bendruomenės atstovais. Susitikime buvo aptarta ilgalaikė Lietuvos sporto plėtros strategija, sporto sistemos finansavimo klausimai, masinio ir aukšto meistriškumo sporto problemos. Prezidentas pabrėžė, kad sportas yra integrali Lietuvos kultūros dalis, svarbi kiekvienam lietuviui. „Kova dėl medalių yra geriausiai matoma, tačiau visos sporto sistemos pamatas yra masinis sportas ir vaikų, jaunimo fizinis aktyvumas. Lietuvos sporto sistemoje neturi likti spragų – valstybės pareiga yra kuo greičiau parengti aiškią šalies sporto strategiją ir sporto infrastruktūros plėtros programą. Į šį procesą būtina įtraukti sporto bendruomenės atstovus“, – sakė Prezidentas.
Prezidentas pasveikino Estiją 30-ųjų Nepriklausomybės atkūrimo metinių proga
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda savo ir Lietuvos žmonių vardu pasveikino Estijos Respublikos Prezidentę Kersti Kaljulaid 30-ųjų Estijos Nepriklausomybės atkūrimo metinių proga. „Mūsų žmones sieja nuoširdi draugystė, užgrūdinta bendros istorinės patirties – žinome laisvės kainą, todėl branginame sunkiai iškovotą nepriklausomybę. Džiaugiuosi, kad per šiuos tris dešimtmečius drauge tapome Europos Sąjungos narėmis, taip pat sąjungininkėmis Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje. Kartu siekiame stiprinti Baltijos regiono saugumą ir užtikrinti gerovę savo žmonėms“, – rašoma sveikinime.
„Twitter“ kritikuojamas dėl dvigubų standartų: uždraudė D. Trumpą, bet paliko Talibaną
Respublikonų kongresmenas išsiuntė pareiškimą „Twitter“ generaliniam direktoriui, kuriuo smerkia socialinės žiniasklaidos milžino „nerimą keliančius dvigubus standartus“, kuomet socialinis tinklas uždraudė JAV prezidento platformą, tačiau leidžia Talibanui skelbti savo propagandą.
Vyriausybės skiepijimo nuo COVID-19 taktiką prezidentas apibūdina kaip „karštligišką ir forsuotą“
Vyriausybės taktiką, kuria siekiama nuo COVID-19 paskiepyti kuo daugiau žmonių prezidentas Gitanas Nausėda vadina karštligiška ir forsuota. „Tokio karštligiško ir gal net, sakyčiau, šiek tiek forsuoto skiepijimo buvo galima išvengti, jeigu būtume savo pastangas tolygiai paskirstę per visą vasarą. Ko gero, būtume tuos 70 proc. pasiekę, kaip aš ir tikėjausi, dar vasaros viduryje. Bet yra, kaip yra“, – ketvirtadienį LRT laidai „Dienos tema“ teigė šalies vadovas . „Šiuo metu mes kalbame apie tai, kad perlenkėme lazdą dėl priverstinio skiepijimo, kuris net ir nėra priverstinis savo prasme, bet tos paskatos, kurios buvo sukurtos, ir tam tikras gąsdinimo baubas, kuris buvo įjungtas, kaip antai negalėjimas prieiti prie tam tikrų būtiniausių paslaugų, negalėjimas patekti į viešąjį transportą. Kas iš to, kad tai atšaukta vėliau? Supriešinimo faktas įvyko anksčiau, žmonės pasipiktino ir dabar turime kovoti su pasekmėmis, nors galėjome kovoti su priežastimis“, – teigė G. Nausėda.
Seime planuojamos kodekso pataisos dėl trukdymo žurnalistams dirbti
Pirmadienį Seime planuojama įregistruoti kodekso pataisas, numatančias pinigines baudas asmenims, tyčia trukdantiems žurnalistams dirbti. Projektą teikiantis Eugenijus Gentvilas mano, kad įvedus realias bausmes sumažėtų protestuotojų noras pulti žiniasklaidą. Pagal siūlomus administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus, trukdantys žurnalistams dirbti, pirmąkart būtų baudžiami nuo 20 iki 140 eurų bauda. Nusižengimą pakartojus – nuo 50 iki 300 eurų.
Teksaso senatas pasiekė kvorumą, demokratams grįžus po 38 dienų „pertraukos“
Teksaso senatas ketvirtadienį pirmą kartą per 38 dienas pasiekė kvorumą po praėjusį mėnesį įvykusio 57 demokratų pasitraukimo į Vašingtoną, siekiant boikotuoti ir atidėti respublikonams palankių balsavimo įstatymų priėmimą.
Pavojus Kapitolijuje
Vyras pagrasino susprogdinti bombą prie JAV Kapitolijaus pastato Vašingtone. Po kelių valandų jis pasidavė policijai. Per šį incidentą buvo sutelktos stiprios policijos pajėgos ir evakuota aplinkinė teritorija. Vyro motyvai išlieka neaiškūs.
Parengė Simonas Kaunelis.