2024-12-23, Pirmadienis
naujienlaiškis

Rugsėjo 11 d. DIENOS ĮVYKIŲ PANORAMA

Niujorke prasidėjo Rugsėjo 11-osios atakų metinių ceremonija

Niujorke šeštadienį sustiprinto saugumo sąlygomis prasidėjo iškilminga ceremonija, skirta pažymėti Rugsėjo 11-osios atakų prieš JAV 20-ąsias metines. Minėjimą pradėjo orkestras vietoje, pramintoje „Epicentru“ (angl. Ground Zero), kur 2001 metais tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ užgrobti lėktuvai netrukus po 8 val. 40 min. vietos (15 val. 40 min. Lietuvos) laiku rėžėsi į Pasaulio prekybos centro dangoraižius. Per atakas žuvo beveik 3 000 žmonių. Žuvusiųjų atminimas Niujorke buvo pagerbtas tylos minute. Susirinkusieji, tarp kurių buvo ir prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas), 8 val. 46 min. vietos (15 val. 46 min. Lietuvos) laiku akimirkai nutilo, paminėdami laiką, kai į Pasaulio prekybos centrą rėžėsi pirmasis lėktuvas. Po to aukų artimieji pradėjo skaityti žuvusiųjų vardus. Iš viso per šeštadienio ceremoniją planuojamos šešios tylos minutės. Ceremonija turi trukti keturias valandas. Iš viso per šeštadienio ceremoniją planuojamos dar penkios tylos minutės: 9 val. 9 min., kai kitas orlaivis rėžėsi į antrąjį dangoraižį, 9 val. 37 min., kai atakuotas Pentagonas, 10 val. 3 min., kai ties Šanksviliu Pensilvanijos valstijoje sudužo ketvirtasis lėktuvas, ir 10 val. 28 min., kai sugriuvo Pietinis Pasaulio prekybos centro dangoraižis.

Migrantų padėtis

Per praėjusią parą, nuo penktadienio vidurnakčio iki šeštadienio, pasieniečiai į Lietuvą neleistinose vietose iš Baltarusijos neleido patekti maždaug keturiasdešimčiai migrantų. Ketvirtadienį šis skaičius buvo apie 50, trečiadienį – apie 40, antradienį – apie 20, pirmadienį – apie 30.Nė vienas asmuo penktadienį į Lietuvą neteisėtai nepateko. P

NATO atliks tyrimą dėl misijos Afganistane

NATO, pasak generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo, atliks „išsamų tyrimą“ dėl katastrofiškai pasibaigusios misijos Afganistane. „Pastarųjų savaičių įvykiai buvo tragiški afganistaniečiams ir sukrečiantys visiems tiems, kurie juos remia“, – rašė J. Stoltenbergas vokiečių laikraštyje „Welt am Sonntag“ publikuotame straipsnyje. Anot jo, yra daug sudėtingų klausimų dėl NATO įsipareigojimų, į kuriuos reikia sąžiningai atsakyti. „Turime iš to pasimokyti“, – pabrėžė J. Stoltenbergas. „Afganistanas nebus paskutinė krizė, kurioje Šiaurės Amerika ir Europa turės veikti kartu, padedant NATO, – rašė buvęs Norvegijos premjeras. – Visada atsiras kas nors, kas norės mums pakenkti. Tai mes matėme rugsėjo 11-ąją (2001) ir po to per daugelį teroro atakų“. Netrukus po to, kai NATO baigė savo misiją Afganistane, čia valdžią perėmė radikalus islamo Talibanas. Du dešimtmečius trukusios misijos tikslas iš tiesų buvo užkirsti tam kelią.

Lietuvos pašto paslaugos nuo rugsėjo 13 d. prekybos centruose

Sveikatos apsaugos ministerija numatė, kad nuo rugsėjo 13 d. į prekybos centrus, kurių prekybos plotas didesnis nei 1500 kv. metrų, galima bus įeiti tik su galimybių pasu. Šis sprendimas palies ir Lietuvos paštą – be galimybių paso gyventojai negalės patekti į prekybos centruose esančius pašto skyrius. Ši tvarka aktuali apie 40-yje iš daugiau kaip 250 Lietuvos pašto skyrių.  Todėl jau anksčiau buvo priimtas sprendimas galimybių paso reikalauti tik teikiant nebūtinąsias paslaugas. Kituose pašto skyriuose, kurių yra per 200, būtinąsias paslaugas teiksime nereikalaudami galimybių paso. Pensijas galima atsiimti bet kuriame pašto skyriuje. Pensijas ir kitas išmokas gavėjo vardu taip pat gali atsiimti kitas asmuo – tokiu atveju būtina pateikti įgaliojimą, kurį galima supaprastinta tvarka parengti Registrų centro interneto svetainėje. Norint atsiimti siuntinius ar laiškus, pakaks parodyti popierinį pranešimą ar trumpąją žinutę – tai nebūtinai turi atlikti pats siuntos gavėjas. Norint atspausdinti galimybių pasą kitam asmeniui, reikėtų pateikti rašytinį jo prašymą, taip pat tiek to asmens, kuriam spausdinamas pasas, tiek to, kuris atėjo jį atspausdinti, tapatybę įrodantį dokumentą – ID kortelę arba pasą. Visomis kitomis paslaugomis klientai kviečiami pasinaudoti artimiausiame pašto ar „PayPost“ skyriuje.

Venecijoje įvyko lietuviško trumpametražio filmo „Techno, Mama“ premjera

Tarptautiniame Venecijos kino festivalyje įvyko pasaulinė lietuvių režisieriaus Sauliaus Baradinsko trumpametražio vaidybinio filmo „Techno, mama“ premjera. Filmas dalyvauja festivalio trumpametražių konkurse „Orizzonti Short Films Competition“. Tai jau trečioji lietuviška kino premjera šių metų Venecijos kino festivalyje. Rugsėjo 5-ąją festivalyje buvo pristatytas ispanų, prancūzų ir lietuvių bendros gamybos filmas „Trys“ (rež. Juanjo Giménez, liet. prod. Marija Razgutė („M-Films“), o rugsėjo 8-ąją žiūrovai išvydo naujausią Lauryno Bareišos ilgametražį vaidybinį filmą „Piligrimai“, dalyvaujantį konkursinėje festivalio programoje „Orizzonti“ (liet. „Horizontai“). Tarptautinis Venecijos kino festivalis yra seniausias pasaulyje kino festivalis, įkurtas 1932 m. ir kasmet vykstantis rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje Venecijos miesto Lido saloje, Italijoje. Festivalis yra didesnio kultūrinio renginio – Venecijos bienalės – dalis ir vienas svarbiausių A klasės kino festivalių pasaulyje, lygiuojantis su Berlyno ir Kanų kino festivaliais.

Sulaikyti asmenys po mitingo

Šeimų sąjūdžio organizuotame mitinge Katedros aikštėje apie 5 tūkst. žmonių protestavo prieš COVID-19 ribojimus. Dalis protestuotojų vėliau bandė eiti link parlamento, tačiau sutrukdžius policijai, išsiskirstė. „Naktis buvo pakankamai rami, mitinguotojai išsiskirstė, dar vienas nedidelis incidentas užfiksuotas apie devintą valandą vakaro, prie M. Mažvydo bibliotekos susirinko apie 30 asmenų grupelė“, – šeštadienį Lietuvos radijui sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis. Anot jo, susirinkę vaikinai keikėsi necenzūriniais žodžiais, bet pareigūnai pabendravo su jais, minia išsiskirstė, tik pora agresyvesnių neblaivių asmenų buvo sulaikyta, tad iš viso per penktadienį vykusį mitingą ir po jo sulaikytų asmenų skaičius padidėjo iki 22. Daugiausiai jiems surašyti administracinių nusižengimų protokolai dėl viešosios tvarkos pažeidimų, pareigūnų reikalavimų nevykdymo. Taip pat vienas asmuo sulaikytas už neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis.

Koronaviruso situacija

Praėjusią parą Lietuvoje nustatytas 1061 naujas koronaviruso atvejis, nuo šios infekcinės ligos mirė 11 žmonių, šeštadienį skelbia Statistikos departamentas.  Trys mirusieji priklausė 50–59 metų amžiaus žmonių grupei, vienas – 70–79 metų amžiaus grupei, šeši – 80–89 metų amžiaus grupei, vienas – 90–99 metų amžiaus grupei. Iš visų nuo koronaviruso mirusių žmonių devyni buvo nepaskiepyti ir du – paskiepyti. Pažymima, kad tarp pilnai paskiepytų nuo COVID-19 mirusių žmonių dažnai patenka asmenys su imunosupresinėmis būklėmis, kuriems negalėjo susiformuoti pilnavertis imunitetas.

VU iškrausto neskiepytus studentus

Vilniaus universitetas (VU) toliau šiurpina ne tik savo bendruomenę, bet ir visą visuomenę. Iš pradžių jis nusprendė studentų, neturinčių Galimybių paso, neįleisti į paskaitas, po to paaiškėjo, kad šios aukštosios mokyklos Žygeivių klubas net į žygius po gamtą priima tik su šiuo pasu. Dabar – dar gražiau – tokio dokumento neturintys net iš bendrabučių bus iškraustyti. „Remiantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Darbo grupės koronaviruso prevencijai universitete sprendimais, kontaktiniame studijų procese galės dalyvauti tik galimybių pasus ar jiems prilygstančius dokumentus turintys bendruomenės nariai”, – taip tinklalapyje į savus studentus kreipiasi VU rektorius Rimvydas Petrauskas. Pasak jo, didžioji dalis studijų užsiėmimų ir atsiskaitymai vyks fiziniu būdu VU patalpose. Kitaip tariant, neturintiems Galimybių paso ar jam prilygstančio dokumento net ir atsiskaityti bus neįmanoma, tad ir mokslų tęsti jie negalės. „Atkreipiu dėmesį, kad nuostata dėl Galimybių paso galioja ir tiems, kurie planuojate apsigyventi Vilniaus universiteto bendrabučiuose, lankytis bibliotekos skaityklų ir kitose su studijų procesu susijusiose universiteto erdvėse”, – priduria R.Petrauskas.

JAV pažadėjo su Ukraina nepasielgti kaip su Afganistanu

Valstybės sekretoriaus pavaduotoja politiniams klausimams Viktorija Nuland pažadėjo Ukrainai, kad su ja JAV nepasielgs taip, kaip pasielgė su Afganistanu. Tai ji pareiškė Kijeve vykusios konferencijos „YES Brainstorming” metu, praneša „Strana.ua”. Politikė pabrėžė, kad Amerikos karių išvedimas iš Afganistano nereiškia, jog JAV nebeturi strateginių interesų Ukrainoje ir nebesirūpins šia valstybe. „Manau, kad nėra geresnio mūsų reiškiamo palaikymo suverenitetui, teritoriniam vientisumui, nepriklausomybei ir Ukrainos europinei integracinei politikai kaip neseniai įvykęs prezidento Baideno ir prezidento Zelenskio susitikimas – iškart kitą dieną po mūsų karių išvedimo iš Afganistano”, – patikino V.Nuland. Ji padėkojo Ukrainai už pagalbą evakuojantis iš Afganistano ir už visus jos veiksmus, užtikrinant užsieniečių ir vietos gyventojų perkėlimą į saugią aplinką. Kiek anksčiau V.Nuland teigė, jog JAV pasirengusi prisijungti prie „normadiškojo formato” derybų, kuriose dalyvauja Ukraina, Rusija, Vokietija ir Prancūzija, jeigu tik tai padėtų sureguliuoti konfliktą Donbase.

Nuo pirmadienio į „Akropolius“ – tik turint galimybių pasą

Nuo rugsėjo 13 d., pirmadienio, į Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropolius“ bus įleidžiami tik galiojančius galimybių pasus ar jiems prilygstančius dokumentus turintys pirkėjai, išimtys nebus taikomos. Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių prekybos ir pramogų centrų „Akropolis“ apsaugos darbuotojai ir kontrolieriai prie įėjimų į prekybos centrus tikrins visų klientų galimybių pasus ir kitus jiems prilygstančius dokumentus, tad lankytis prekybos centruose galės tik paskiepyti, persirgę ir turintys imunitetą COVID-19 infekcijai ar neigiamą testo rezultatą asmenys bei vaikai iki 16 metų. Jei tikrinantiems darbuotojams kils įtarimų dėl galimybių paso, jie galės paprašyti pateikti asmens tapatybės dokumentą. Galimybių pasų tikrinimas reikalauja papildomų darbuotojų ir resursų, prekybos centrai dėl to patirs papildomus kaštus.s.

PRANEŠIMŲ APIE YPATINGUS ĮVYKIUS IR NUSIKALSTAMAS VEIKAS SUVESTINĖ

Pagrobtos motorinės transporto priemonės
Panevėžyje, Audėjų g., pastebėta, kad pavogtas automobilis „BMW 525“. Nuostolis – 8 000 eurų.

Rasti žmonių kūnai
Mažeikiuose, Ventos g., bute, rastas mirusios moters (g. 1941 m.) kūnas irimo stadijoje.

Kiti įvykiai
Marijampolėje, Vytauto g., muziejuje, rasti ir paimti neteisėtai laikomi šaunamieji ginklai, jų dalys ir šoviniai.

Vilniuje, Pumpėnų g., rastos ir paimtos dvi dėžutės su 100 šovinių.

Gargžduose, Lakštingalų g., upėje, rastas galimai žmogaus žandikaulio kaulas.

Reklama

Susiję straipsniai

Vladimiras Laučius. Kokią kainą turi sumokėti rusai, jei sumanytų mus užpulti?

(Projektas „Suprasti Rusiją“. IQ ir Alfa.lt bendradarbiaujant su GSSC) Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai...

Audrius Bačiulis. Ar vėjo elektrinės kelia pavojų saugumui?

Švedija stabdo vėjo jėgainių projektus Baltijos jūroje, nes Rusijos raketų atakos būtų atpažintos per vėlai. Kaip šią problemą...

Ne vien duona esame gyvi…

Vladimiras Laučius Artėja Kūčios. Visas krikščioniškasis pasaulis laukia svarbiausio dalyko. Juk ne vien duona esame gyvi. Taip, duona kasdienė –...

Edvardas Čiuldė. Ką Kūčių naktį ruošiasi paporinti gyvūnai?

Užpraeitais metais tuo pačiu metų laiku (2020-12-22) turėjau progą beveik pažodžiui nuspėti, ką Kūčių naktį, kai kalba gyvūnai,...