2024-11-23, Šeštadienis

Rugsėjo 13 d. DIENOS ĮVYKIŲ PANORAMA

Covid-19 situacija

Nustatyti 489 nauji koronaviruso atvejai, mirė 19 žmonių. Ligoninėse gydomi 847 COVID-19 pacientai. Pirmąja doze per parą paskiepyta beveik 150 žmonių.
Šalyje įsigaliojo reikalavimas turėti galimybių pasą norint patekti į didesnius prekybos ir pramogų centrus, kavines, kirpyklas ir kitas vietas, kur teikiamos nebūtinosios paslaugos. Prekybos vietose dokumento patikra vyksta sklandžiai, verslas į naujus reikalavimus žiūri su nerimu dėl galimo klientų sumažėjimo.
Didžiausiame Australijos mieste Sidnėjuje karantino reikalavimai vakcinuotiems žmonėms atlaisvinti – ne didesnėms nei penkių žmonių grupėms pirmą kartą po 11 savaičių leista susitikti lauke.

Migrantų krizės padėtis

Pasienyje su Baltarusija apgręžta apie 40 migrantų, vienas žmogus įleistas dėl humanitarinių priežasčių. Vyriausybinė komisija pritarė energetikos grupės „Epso-G“ sutarčiai su jos valdoma įmone „Tetas“ dėl tvoros dalyje pasienio su Baltarusija įrengimo. Jos vertė sieks 36,3 mln. eurų.

Nacionalinis susivienijimas dėl galimo R. Šimašiaus nepotizmo kreipėsi į generalinę prokuratūrą

Politinė partija Nacionalinis susivienijimas kreipėsi į generalinę prokuratūrą, prašydama pradėti tyrimą dėl galimai korupciniais ryšiais paremtų Vilniaus miesto savivaldybės administracijos sprendimų. Partija tai padarė, reaguodama į viešumoje pasirodžiusią informaciją apie Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus žmonos G. T. Gilytės architektų bendrovei „Do Architects“ savivaldybės administracijos išskirtinėmis sąlygomis – be jokio konkurso suteiktą teisę didžiulį statinių kompleksą Vilniaus centre. Prokuratūros prašoma pradėti tyrimą ginant viešąjį interesą.

Prezidentas vyks darbo vizito į Vokietiją

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda rugsėjo 15–16 dienomis vyks darbo vizito į Vokietiją. Vizito metu šalies vadovas susitiks su Vokietijos Kanclere Angela Merkel ir dalyvaus keturšaliame susitikime su Vokietijos, Latvijos ir Estijos Prezidentais. Šiuose susitikimuose planuojama aptarti dvišalius Lietuvos ir Vokietijos santykius, bendradarbiavimą gynybos ir saugumo srityse, nelegalios migracijos suvaldymo klausimus.

Prezidentas: laikas susitarti dėl teisingesnių mokesčių

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį susitiko su finansų ministre Gintare Skaiste, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininku Mykolu Majausku ir visų Seimo frakcijų atstovais ir aptarė galimybes dar šioje Seimo rudens sesijoje apsispręsti dėl pagrindinių mokestinių pokyčių. Prezidentas atkreipė dėmesį į svarbiausią mokesčių pokyčių prioritetą – mokesčių sistemos teisingumo didinimą. Taip pat į įsisenėjusią problemą, kai mokesčių tarifai Lietuvoje priklauso ne nuo pajamų dydžio, bet nuo veiklos formos, kai trūksta paskatų rinktis darbo santykius. „Reformos siekis turi būti ne mokesčių didinimas, o tolygesnis ir teisingesnis mokesčių paskirstymas tarp visų mokesčių mokėtojų“, – sakė Prezidentas.

Prezidentas inicijuoja kyšininkavimu įtariamo teisėjo R. Grigo atleidimą

Prezidentas Gitanas Nausėda kreipėsi į Teisėjų tarybą dėl patarimo atleisti kyšininkavimu įtariamą Kauno teisėją Rimantą Grigą. Penktadienį pasirašytame dekrete Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėją siūloma atleisti iš pareigų savo poelgiu pažeminus teisėjo vardą.

Kanados katalikiška organizacija iš mokyklų bibliotekų pašalino tūkstančius „rasistinių“ knygų

„Susitaikymo“ vardan iš Kanados miesto Ontarijo mokyklų bibliotekų išimta tūkstančiai knygų. Jos turėjo būti deginamos, tačiau po visuomenės pasipiktinimo tokia akcija atšaukta. Ši iniciatyva kilo Providenso katalikiškų mokyklų tarybai esančioje pietų Ontarijuje. Šią savaitę Kanados radijas pranešė, kad per pastaruosius dvejus metus iš septynių prancūzakalbių mokyklų, kurias prižiūri ši organizacija, lentynų pašalinta beveik 5000 knygų, nes jose esą buvo įtvirtinti rasistiniai stereotipai. Apie 30 iš jų netgi buvo sudegintos per vadinamąją „apsivalymo“ ceremoniją. Populiarūs prancūziški leidiniai, tokie kaip „Tintino nuotykiai“, „Asteriksas“ ir „Laimingasis Lukas“, pateko tarp knygų, kurios buvo išmestos, nes jose buvo iliustracijų arba kalbos, laikomos įžeidžiančiomis mažumas. „Tintino nuotykiai“, „Asteriksas“ ir „Laimingasis Lukas“ yra vieni iš populiariausių ir labiausiai parduodamų komiksų serijų Europoje.

Lenkų premjeras: Lenkija bus geriausia vieta gyventi Europoje

Nauja vyriausybės ekonominė programa Lenkiją padarys geriausia vieta gyventi Europoje, – teigė lenkų premjeras M. Moravieckis. Ministras pirmininkas atkreipė dėmesį į tai, kad emigruojančių srautai sparčiai mažėja, daugelis šeimų grįžta gyventi į Lenkiją.

Lietuva žengė dar vieną žingsnį Astravo elektros boikoto link

Lietuvai siekiant, kad nesaugia laikomos Astravo atominės elektrinės elektra nepatektų į Baltijos šalių rinką, rinkos reguliuotoja pirmadienį vienbalsiai pritarė vienašaliam Lietuvos planui nuo trečiadienio mažinti maksimalų elektros perdavimo pralaidumą iš Baltarusijos į Lietuvą. Sumažinus maksimalų pralaidumą, Latvija prekybai su Rusija dabar galės išduoti tik tokius pajėgumus, kurie maždaug atitiks jos linijų pralaidumą.

Teksase prieš abortų ribojimą sukilo satanistai

Po to kai naujasis JAV Teksaso valstijos įstatymas, draudžiantis abortus po 6 nėštumo savaitės, praėjusią savaitę buvo patvirtintas JAV Aukščiausiojo teismo, veiksmų ėmėsi oficialų religinės bendruomenės statusą turinti Šėtono šventykla. Pagal grupės įstatus, abortai laikomi oficialiu satanistiniu ritualu, todėl jie planuoja ginčyti teisme, kad teisės į abortą apribojimas pažeidžia jų kaip satanistų laisvę praktikuoti savo tikėjimą. Šėtono šventykla skelbia, kad abortas yra religinis ritualas, analogiškas krikščionių krikštui ar eucharistijai.

Investicijos iš JAV

JAV investicijų valdymo įmonė „Certares Management“ planuoja 300 mln. eurų vertės investicijas į verslininko Gedimino Žiemelio aviacijos verslo grupės „Avia Solutions Group“ kapitalą. Investicijos grupei padės plėsti keleivių ir krovinių aviacijos, orlaivių priežiūros ir inžinerijos, įgulos mokymo, antžeminio aptarnavimo ir logistikos paslaugas. Tačiau, analitikų teigimu, šios investicijos neturės didelės įtakos Lietuvos ekonomikai, nes grupės veikla nukreipta į tarptautines rinkas.

Frexit?

Kandidatas į Prancūzijos prezidento postą, buvęs ES derybininkas dėl Brexit Michel Barnier paskelbė sieksiantis atgauti Prancūzijos suverenumą nuo ES teismų sistemos bei skelbsiantis referendumą dėl migracijos.

A. Navalnas padavė į teismą Rusijos generalinę prokuratūrą ir valstybinį interneto reguliuotoją

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas padavė į teismą šalies generalinę prokuratūrą ir valstybinį interneto reguliuotoją „Roskomnadzor“. Konkrečios teismo ieškinio priežastys nėra įvardijamos, tačiau manoma, kad tai gali būti susiję su jo interneto svetainės ir programėlės blokavimu, kuriame yra įdiegta „Protingo balsavimo“ funkcija. „Protingo balsavimo“ kampanija tai A. Navalno siekis – sušvelninti Kremliui palankios politinės partijos „Vieningoji Rusija“ įtaką renkamuose įstatymų leidžiamuosiuose organuose visoje šalyje.

Raketų bandymai

Pranešta, kad Šiaurės Korėja savaitgalį išbandė naujo tipo tolimojo nuotolio sparnuotąsias raketas. Jungtinių Valstijų kariškiai pareiškė, kad šie bandymai kelia pavojų regiono šalims kaimynėms ir kitoms valstybėms.

Skrydis į Kabulą

Po Talibano atėjimo į valdžią Afganistane surengtas pirmasis tarptautinis komercinis skrydis į Kabulą – keliolika žmonių skraidinęs „Pakistan International Airlines“ orlaivis sėkmingai nusileido šalies sostinėje.

Pasaulio politikai reiškia palaikymą Lietuvai ginče su Kinija

Vykstant ginčui dėl Taivano tarp Lietuvos ir Kinijos, pasaulio politikai išreiškė palaikymą Lietuvai. Politikai susivienijo į tarpparlamentinį aljansą ir ragina visas demokratines valstybes būti pasirengusias padėti Lietuvai, jei Kinija nuspręstų tęsti spaudimą. Politikai iš Europos, Japonijos, Naujosios Zelandijos ir Australijos vaizdo įraše teigia, jog Pekinas savo veiksmais prieš Lietuvą siekia įspėti kitas pasaulio demokratijas, o Kinijos Vyriausybė stengiasi įbauginti Lietuvos žmones.

Plėtros planas Gazos Ruožui

Izraelio užsienio reikalų ministras Yairas Lapidas pasiūlė gerinti gyvenimo sąlygas Gazos Ruože mainais į šį palestiniečių anklavą valdančio islamistų judėjimo „Hamas“ lyderių ramybės pažadą, siekdamas išspręsti „nesibaigiančius smurto ciklus“. Pranešimas pasirodė Gazos Ruožo palestiniečiams ir izraeliečiams eilinį kartą apšaudžius vieniems kitus.

Popiežiaus žinia

Slovakijoje viešintis popiežius Pranciškus paragino Europą pademonstruoti solidarumą, siekiant atgaivinti globalią ekonomiką po COVID-19 pandemijos.

Itin aukšta aliuminio kaina

Aliuminio kaina pasiekė 13 metų aukštumas – 3 tūkst. dolerių už toną. Metalo kainos kilo po perversmo Gvinėjoje sumenkus jo pasiūlai.

Išlaisvinti kaliniai

Ginkluoti užpuolikai naktį įsiveržė į kalėjimą Nigerijos centrinėje Kogio provincijoje ir išlaisvino 240 kalinių.

Ministerija siūlo įteisinti „dviračių gatves“, elektrinių paspirtukų eismo ribojimą

Susisiekimo ministerija siūlo Vyriausybei įteisinti „dviračių gatves“, kuriose prioritetas būtų skiriamas dviračiams. Taip pat siūloma patvirtinti specialius ženklus, skirtus elektrinių paspirtukų eismui riboti, o kai kuriose viešojo transporto juostose leisti važiuoti motociklininkams ir neįgaliesiems. Susisiekimo ministerijos siūlomus keliolika Kelių eismo taisyklių (KET) pakeitimų Vyriausybė numato svarstyti trečiadienio posėdyje.

Sprendimai dėl NPD gali įsigalioti nuo 2022 metų

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina dar Seimo rudens sesijoje apsispręsti dėl pagrindinių mokestinių pokyčių – jais būtų siekiama tolygesnio ir teisingesnio skirtingų visuomenės grupių apmokestinimo. Sprendimas dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) keitimo galėtų įsigalioti jau nuo 2022 metų pradžios, tuo metu kitiems pakeitimams būtų taikomas ne mažesnis kaip šešių mėnesių terminas.

JT vyriausioji komisarė: grėsmės aplinkai bus didžiausias iššūkis žmogaus teisėms

Jungtinių Tautų žmogaus teisių vyriausioji komisarė Michelle Bachelet pirmadienį įspėjo, kad grėsmės aplinkai komplikuoja konfliktus visame pasaulyje ir netrukus bus didžiausias iššūkis žmogaus teisėms. „Tarpusavyje susijusios taršos, klimato kaitos ir bioįvairovės krizės veikia kaip grėsmės daugiklis ir didina konfliktus, įtampą bei struktūrinę nelygybę, stumia žmones į vis pažeidžiamesnes situacijas“, – sakė M. Bachelet prasidedant JT Žmogaus teisių tarybos 48-ajai sesijai Ženevoje.

Angelos Merkel partija išlaiko lyderės pozicijas Žemutinėje Saksonijoje

Kadenciją baigiančios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel centro dešiniųjų partija išlaikė stipriausios politinės jėgos pozicijas po vietos rinkimų Žemutinės Saksonijos žemėje, likus dviem savaitėms iki nacionalinių rinkimų. Visgi, pasak pirmadienį paskelbtų rezultatų, ši partija nusileidžia varžovams.

Jungtinės Karalystės sosto įpėdinis įtariamas nešvariais ryšiais

Jungtinės Karalystės princui Charlesui gresia nemalonumai. Škotijos reguliatorius teigia, kad pradėjo tyrimą dėl iš Rusijos atkeliavusios šešiaženklės sumos, jo kuriamai paramos organizacijai. Manoma, kad didelės sumos paramos organizacijoms yra skirtos tam, kad, galimai pinigus plovęs rusų oligarchas D. Leusas, užsitikrintų JK pilietybę.

Parengė Simonas Kaunelis

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trečioji (lapkričio 22) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresoriaus pajėgos atakavo Ukrainos teritoriją 114 dronų Shahed, 64 Shahedai numušti, 41 neteko valdymo. Vėl...

Kodėl Vidurio Europa turi susivienyti

Charles A. Coulombe Ten, Kakanijoje, toje išnykusioje valstybėje, kurios niekas nesuprato, daugeliu atžvilgių pavyzdinėje, nors ir neįvertintoje valstybėje, taip...

Žalimo pasisakymai socialiniame tinkle sulaukė teisėsaugos dėmesio

Europarlamentaro Dainiaus Žalimo pasisakymai apie kontroversiškai vertinamą naujai sudarytą valdančiąją koaliciją socialiniame tinkle „Facebook“ sulaukė  teisėsaugos dėmesio. Kaip...

Restauruoti Lietuvos partizanų dokumentai, daugiau kaip 70 metų išbuvę po žeme

Po metus trukusių darbų restauruoti Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentai. 2022 m. balandžio mėn....