COVID-19 situacija
Praėjusią parą nustatyti 1298 nauji COVID-19 atvejai, mirė 16 žmonių. 13 iš 16 mirusiųjų buvo nepaskiepyti arba paskiepyti iš dalies. Ligoninėse nuo COVID-19 šiuo metu gydomi 863 žmonės, 80 iš jų – reanimacijoje. Žmonių ligoninėse, lyginant su ankstesne para, padaugėjo šešiais.
Popiežius nemato galimybės tos pačios lyties santuokoms Bažnyčioje
Trečiadienį popiežius Pranciškus, grįžęs į Vatikaną po kelių dienų viešnagės Slovakijoje, komentaruose žurnalistams dar kartą atmetė galimybę tos pačios lyties asmenims tuoktis Katalikų Bažnyčioje. Santuoka yra sakramentas, ir Bažnyčia neturi įgaliojimų jo keisti, sakė popiežius. Pasak jo, svarbu padėti kitos seksualinės orientacijos žmonėms, tačiau neprimetant Bažnyčiai dalykų, kurie joje neveikia. Popiežius Pranciškus paminėjo vyriausybinius reglamentus, pavyzdžiui, Prancūzijos pilietinio solidarumo paktą, pagal kurį leidžiama civilinė partnerystė. Jei du tos pačios lyties žmonės nori praleisti gyvenimą kartu, vyriausybės gali juos palaikyti įteisindamos civilines ceremonijas. „Tačiau santuoka yra santuoka“, – sakė jis. Vis dėlto popiežius sakė, kad tai nereiškia žmonių pasmerkimo ir kad reikia gerbti visus. „Tačiau prašome neversti Bažnyčios neigti savo tiesos“, – sakė jis.
Sostinės politikai apsisprendė: P. Cvirkos paminklas bus nukeltas
Vilniaus miesto savivaldybės taryba trečiadienį priėmė sprendimą nukelti sostinės centre esančio rašytojo Petro Cvirkos paminklą. Už projektą, įpareigojantį savivaldybės administraciją imtis atitinkamų veiksmų dėl paminklo nukėlimo balsavo 34 Tarybos nariai, 3 balsavo prieš, dar 6 susilaikė. „Petro Cvirkos paminklas turi būti nukeltas ir teisės aktų nustatyta tvarka perduotas Lietuvos Respublikos valstybės nuosavybėn“,- rašoma rezoliucijoje dėl P. Cvirkos paminklo. Šiuo dokumentu sostinės taryba savivaldybės administracijos direktoriui pavedė parengti ir teikti Tarybai svarstyti sprendimų projektus dėl paminklo nukėlimo įgyvendinimo. Administracija įpareigota prieš imantis nukėlimo veiksmų parengti planą dėl skvero laikinosios vizijos ir tęsti diskusijas su visuomene, įtraukiant ekspertus, dėl ilgalaikio viso komplekso sutvarkymo. Taip pat savivaldybės taryba priėmė sprendimą P. Cvirkos paminklą ir keturias 2015 m. nuo Žaliojo tilto nukeltas skulptūras perduoti valstybei. Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas yra sakęs, kad šios sovietinės skulptūros turėtų tapti Nacionalinio muziejaus rengiamos ekspozicijos apie menininkų patirtą prievartą sovietmečiu dalimi.
Prezidentūra – įsisiautėjusiems valdantiesiems: apgailestaujame
Po audringų reakcijų Seime ir Vyriausybėje į Prezidento vyriausiosios patarėjos Astos Skaisgirytės pareiškimą apie migrantų krizės valdymą, Prezidentūra pareiškė apgailestaujanti, kad buvo paskleistas melas, jog Prezidento institucija neva yra raginusi neskubėti su apgręžimo sprendimų priėmimu. Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė (…) „Žinių radijuje“ priminė, kad nelegalių migrantų krizės metu šią vasarą Vyriausybė ne iš karto ėmėsi ryžtingų priemonių jai suvaldyti. Prezidentas birželio 4 d. susitikęs su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite ir su valstybės sienos apsaugos tarnybos vadu Rustamu Liubajevu gavo patikinimus, kad yra paruošti algoritmai ir sprendimo būdai suvaldyti augančius nelegalios migracijos srautus. Birželio 21 d. Prezidentas sukvietė Valstybės gynimo tarybą, kurioje buvo svarstomas Vidaus reikalų sistemos institucijų pasirengimas reaguoti į hibridines grėsmes ir sąveika su Lietuvos kariuomene. Tik valstybės sienos apsaugai buvo skirtas dar vienas Prezidento inicijuotas, liepos 12 d. Valstybės gynimo tarybos posėdis. Jo metu Prezidentas pabrėžė būtinybę nedelsiant įrengti fizinį barjerą pasienyje, skirti pakankamai žmogiškųjų ir techninių išteklių sienos apsaugai. Kartu Prezidentas akcentavo, kad nelegalios migracijos stabdymas privalo vykti laikantis tarptautinių Lietuvos įsipareigojimų. Deja, skubant Seimui buvo pateikti VRM rengti įstatymai, kuriuos dabar reikia skubiai taisyti. Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų vadovės A.Bilotaitės pavedimas institucijoms imtis visų įstatymais leidžiamų priemonių, kad neteisėti migrantai nepatektų į Lietuvos valstybės teritoriją buvo paskelbtas rugpjūčio 2 d. Valstybės kontroliuojama energetikos grupė „Epso-G“ sutartį dėl pirmojo tvoros pasienyje su Baltarusija įrengimo etapo pasirašė rugsėjo 14 d.“, – raštu į „Delfi“ užduotus klausimus atsakė prezidento Komunikacijos grupės patarėjas Ridas Jasiulionis. Prezidentūra išreiškė apgailestavimą, kad, reaguojant į A. Skaisgirytės žodžius, buvo paskleistas melas.
Astrauskaitei leista rengti naują mitingą Vilniuje
Pedagogei Astrai Astrauskaitei Vilniaus miesto savivaldybė leido rengti naują mitingą prieš valdžios ribojimus galimybių paso neturintiems gyventojams. Kvietimas į mitingą rugsėjo 18 dieną Rotušės aikštėje platinamas socialiniuose tinkluose, trečiadienį. A. Astrauskaitė paprašė leidimo mitingui iki 700 žmonių. „Teisės aktai mus iš tikrųjų įpareigoja suteikti leidimus protesto akcijoms su sąlyga, kad dalyviai laikysis visų reikalavimų“, – sakė sostinės savivaldybės administracijos direktorė Lina Koriznienė. Anot jos, mitingo organizatorės paprašyta sutrumpinti renginį nuo 20 val. iki 17 val., kad nebūtų trikdomas įprastas vilniečių gyvenimas. L. Koriznienės teigimu, savivaldybės sprendimas suderintas su policija. A. Astrauskaitės rugpjūčio 10 dieną organizuotas mitingas prie Seimo dėl to pačių ribojimų virto riaušėmis. Dabar dėl jų atliekamas ikiteisminis tyrimas.
Dėl Kinijos spaudimo Lietuvai kreipėsi viešu laišku
Slovėnijos, šiuo metu pirmininkaujančios Europos Sąjungai, premjeras Janezas Janša laišku kreipėsi į bendrijos lyderius dėl Kinijos spaudimo, kurio susilaukė Lietuva, nusprendusi Vilniuje atidaryti Taivano atstovybę. Visiems Europos Vadovų Tarybos nariams skirtame laiške, J. Janša reiškia tvirtą paramą Lietuvai ir smerktinomis laiko Kinijos pritaikytas ekonominio bei politinio spaudimo priemones. Slovėnijos premjeras pažymi, kad Pekino veiksmai turės įtakos esamiems Kinijos ir ES santykiams. Jo teigimu, ES narės turi parodyti „aktyvesnį ir ryžtingesnį solidarumą“ su Lietuva. „Privalome parodyti Kinijai, kad palaikome vieni kitus ir neleisime Kinijai grasinti nė vienam iš mūsų“, – laiške rašo Slovėnijos premjeras. „Norėčiau pareikšti tvirtą paramą ir solidarumą su Lietuva, patiriančia precedento neturinčių ir apgailėtinų iššūkių iš Kinijos pusės. Lietuvos ambasadoriaus išsiuntimas iš Kinijos ir prekybos pavertimas ginklu diplomatiniame ginče prieš vieną ES valstybę narę yra smerktinas įvykis, kuris turės įtakos ES ir Kinijos santykiams apskritai“, – laiške rašo J. Janša ir ES valstybių lyderius ragina imtis vieningo atsako. „Sėkmingai įveikti Kiniją galėsime tik laikydamiesi vieningo, nuoseklaus ir bendro požiūrio. Turime palaikyti kiekvieną ES valstybę narę, kuriai daromas spaudimas“, – rašoma kreipimesi.
Pasienyje per parą apgręžta apie 10 migrantų
Pasienyje su Baltarusija per praėjusią parą apgręžta apie dešimt migrantų, sulaikyti penki asmenys. Antradienį užsieniečiai prie Lietuvos sienos iš Baltarusijos buvo priartėję tik ties dviem rajonais iš Lietuvos pusės – Ignalinos ir Lazdijų. Ties pastaruoju Baltarusijos pusėje antradienio popietę girdėjosi vienas šūvis. Puškų užkardos ruože, Ignalinos rajone, antradienį vakare VSAT pareigūnai sulaikė penkis asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų neturėjusius asmenis. Sulaikymo vieta – apie 240 metrų nuo sienos su Baltarusija. Iškvietus greitąją pagalbą medikai apžiūrėjo asmenis, pavojaus jų sveikatai nebuvo. Naktį šie užsieniečiai praleido Puškų užkardoje
Valstiečiai“ kreipsis į KT dėl galimybių paso
Opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga inicijuoja kreipimąsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl galimybių paso. Trečiadienį posėdžiavusi „valstiečių“ šešėlinė Vyriausybė prašys KT įvertinti pirmadienį įsigaliojusį Vyriausybės nutarimą dėl ribojimų imuniteto neturintiems asmenims. „Nors abi grupės žmonių – skiepytieji ir ne – rizikuoja užsikrėsti ir tapti viruso platintojais, jiems nustatomas visiškai skirtingas teisinis režimas, ignoruojant tą medicininį faktą. Taigi, kyla klausimų, ar žmonės nėra diskriminuojami“, – „valstiečių“ pranešime cituojamas partijos vadovas Ramūnas Karbauskis. LVŽS vadovas tvirtina, kad partija pasisako už vakcinaciją ir skatina žmones sąmoningai skiepytis, tačiau „pabrėžia žmonių teisę laisvai pasirinkti ir atsisakyti intervencijos“. „Žmones turime raginti skiepytis pozityviais būdais. Prievarta diskredituoja vakcinaciją, įjautrina visuomenę, skatina priešintis“, – sako R. Karbauskis. Kreipimesi į KT bus prašoma įvertinti, ar ribojimai galimybių paso neturintiems asmenis nepažeidžia asmenų lygybės prieš įstatymą, privataus gyvenimo neliečiamumo principų. Kreiptis į KT dėl Vyriausybės nutarimo gali ne mažesnė nei 29 parlamentarų grupė.
Bilotaitė apie ikiteisminį tyrimą dėl penkių afganistaniečių
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė toliau laikosi kietos pozicijos penkių į Lietuvą nelegaliai patekusių afganistaniečių klausimu. Pasak ministrės, esamą situaciją įvertinti turėtų ir teisėsaugos institucijos. Jos teigimu, tam, kad būtų išsiaiškinta, ar minimi asmenys į Lietuvos teritoriją nebuvo patekę dar iki antradienio, galėtų būti inicijuotas „išsamus ikiteisminis tyrimas“. Aš suprantu, kad jis gali atsirasti, nes tikrai yra daug įdomių aplinkybių ir, manau, kad teisėsauga ir kitos tarnybos turėtų įdėmiai vertinti ir priimti atitinkamus sprendimus“, – prieš Vyriausybės posėdį žurnalistams sakė A. Bilotaitė. Paklausta, ar turėtų būti įvertintas ir afganistaniečiams atstovaujančių advokatų elgesys, ministrė nekomentavo, tačiau kartu ir leido suprasti, kad pati situacija verta atsakingų institucijų dėmesio. „Nenorėčiau detaliau komentuoti. Manau, kad mūsų visos institucijos turi labai atidžiai pasižiūrėti, nes šie dalykai nebūna taip paprastai atsirandantys“, – teigė ministrė. A. Bilotaitė toliau tvirtino, kad Lietuvos tikslas neleisti Baltarusijos režimui sukurti naujų nelegalios migracijos kelių per Lietuvą.
Prezidentas pareiškė užuojautą dėl fotomenininko Romualdo Rakausko mirties
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė užuojautą dėl fotomenininko, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Romualdo Rakausko mirties.
„Lietuva ir pasaulis neteko itin talentingo kūrėjo, fotografijos meistro, kurio žvilgsnis mums nuolat dovanojo nevaržomo džiaugsmo ir didžiausio subtilumo akimirkas. Su Romualdo Rakausko kūryba siejama ištisa fotografijos epocha ir nepakartojamas kasdienybės švelnumas“, – rašoma šalies vadovo užuojautoje.2009 metais R. Rakauskui įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija už fotografijos meno poetinį įtaigumą.