Mirė kompozitorius Bronius Kutavičius
Mirė vienas garsiausių Lietuvos kompozitorių, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Bronius Kutavičius. Jis gimė 1932 m. rugsėjo 13 d. Molainių kaime, Panevėžio raj. Buvo vienas žymiausių lietuvių kompozitorių, pedagogas. 1959–1964 metais studijavo Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademija). 1975–2000 metais jis dėstė kompoziciją M. K. Čiurlionio menų mokykloje, 1984–2000 metais dar ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. 1987 metais jis buvo apdovanotas Lietuvos valstybine premija, 1995 metais – Lietuvos Nacionaline premija. 1996 metais kompozitorius gavo festivalio „Probaltica“ (Torunė, Lenkija) prizą už kūrybinius laimėjimus, 1999 metais apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu, taip pat Karininkų kryžiaus ordinu už nuopelnus Lenkijos Respublikai, 2003 metais – ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“. Tais pačiais metais pelnė Tarptautinės intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) prizą už kūrybą, 2004-aisiais – Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) „Metų autoriaus“ apdovanojimą. Įvairių žanrų ir sudėčių Bronius Kutavičius kūriniai (nuo sceninių iki kamerinių) pelnė šešis apdovanojimus periodiniuose Lietuvos kompozitorių sąjungos metų kūrinių rinkimuose, skelbia Lietuvos muzikos informacijos centras.
Koronaviruso situacija
Praėjusią parą nustatyti 1847 nauji COVID-19 atvejai, mirė 14 žmonių. Pilnai paskiepytas buvo tik vienas iš praėjusią parą mirusių žmonių. Vyriausybė trečiadienį planuoja grąžinti reikalavimą uždarose erdvėse nešioti kaukes. Antradienį žurnalistams komentuodama šį siūlymą premjerė Ingrida Šimonytė pažymėjo, kad tam pakaks ekstremalios situacijos režimo. Privalomas kaukes valdžia planuoja grąžinti blogėjant epidemiologinei situacijai. Dabar turintiesiems galimybių pasą kaukių dėvėjimas yra rekomenduojamas. Lietuva praėjusią savaitę įžengė į blogiausią, „juodąją“, pandemijos spalvinę zoną.
Sustabdė skiepijimą bendrovės „Johnson & Johnson“ vakcina
Slovėnija sustabdė skiepijimą bendrovės „Johnson & Johnson“ vakcina, kol atliekamas tyrimas dėl 20 metų moters mirties nuo insulto praėjus porai savaičių po skiepo.
Rusija įsiutusi dėl „beprecedenčio akto“, Berlynas įspėja nekeršyti
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas trečiadienį apkaltino „YouTube“ cenzūra, šiai dalijimosi vaizdais platformai blokavus rusų valstybinio transliuotojo RT kanalus vokiečių kalba. Toks žingsnis žengtas didėjant užsienio technologijų milžinių ir Kremliaus priešpriešai. „Yra ženklų, kad pažeisti Rusijos Federacijos įstatymai – pažeisti gana šiurkščiai, nes… tai susiję ir su cenzūra, ir su trukdymu skleisti informaciją žiniasklaidoje“, – žurnalistams pareiškė D. Peskovas. Pasak jo, šiuo atvejų taikytini Rusijos įstatymai, nes blokuoti kanalai – „RT DE“ ir „Der Fehlende Part“ – yra rusų kompanijos padaliniai, nors ir veikiantys Vokietijoje. Anksčiau trečiadienį Rusijos užsienio reikalų ministerija apkaltino „YouTube“ „beprecedenčiu prieš žiniasklaidą nukreiptu agresijos aktu“, prie kurio esą galėjo prisidėti ir Vokietijos valdžia. Tuo metu Rusijos žiniasklaidos reguliavimo tarnyba „Roskomnadzor“ pagrasino suvaržyti galimybes šalyje naudotis „YouTube“. Nurodė, kad šiai amerikiečių platformai gali būti pareikštas įspėjimas dėl teisės į žodžio laisvę pažeidimų, ir įspėjo, kad prieiga prie „YouTube“ gali būti iš dalies ar visiškai apribota, jei tokie įspėjimai būtų ignoruojami.
Griežtinami visų reikalavimai baltarusiams
Europos Komisija paskelbė planuojanti sugriežtinti vizų reikalavimus Baltarusijos pareigūnams už Minsko vaidmenį kurstant migrantų krizę Lietuvoje ir kitose kaimyninėse šalyse.
Vyriausybė pritarė siūlymui steigti Žvalgybos kontrolieriaus tarnybą
Ministrų kabinetas trečiadienį pritarė projektams dėl Žvalgybos kontrolieriaus tarnybos. Tokią išvadą pateikti Seime svarstomiems valdančiųjų ir opozicijos atstovų parengtiems projektams pasiūlė Krašto apsaugos ministerija. Žvalgybos kontrolieriaus tarnyba būtų atsakinga už „nepriklausomą žvalgybos institucijų veiklos teisėtumo priežiūrą ir atitikties žmogaus teisių ir laisvių apsaugos reikalavimams vertinimą“. Žvalgybos kontrolierius vertintų žvalgybos veiksmų ir jų priimtų sprendimų, taip pat žvalgybos institucijų vidaus teisės aktų atitiktį įstatymams ir kitiems teisės aktams, žmogaus teisių ir laisvių apsaugos reikalavimams. Jis taip pat tikrintų ir įvertintų žvalgybos metodų taikymo teisėtumą. Įstatymo projekte numatoma, kad žvalgybos kontrolierių ir jo pavaduotoją Seimas skirtų penkeriems metams Seimo pirmininko teikimu ir pritarus parlamento Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK).
Pasirašė karių aprangos gamybos sutartį
SBA grupės bendrovė „Utenos trikotažas“ ir Gynybos resursų agentūra prie Krašto apsaugos ministerijos pasirašė karių aprangos gamybos sutartį, kurios maksimali užsakymų vertė – kiek daugiau nei 3 mln. eurų. Per ateinančius trejus metus bendrovė Lietuvos kariuomenei iš viso pagamins mažiausiai 330 tūkst. vnt. įvairių trikotažo gaminių.
Pasak „Utenos trikotažo“ generalinio direktoriaus Petro Jašinsko, karių aprangai keliami itin aukšti reikalavimai ir sudėtingos techninės specifikacijos, apimančios visus gamybos procesus. Pavyzdžiui, verpalai, iš kurių „Utenos trikotažas“ gamins drabužiams siūti reikalingas medžiagas, turi atitikti sutartyje numatytus aplinkosaugos kriterijus. Medžiagos turi būti minkštos, elastingos, pasižyminčios geromis higieninėmis ir antistatinėmis bei drėgmės garinimo savybėmis. Be to, jos turi būti praturtintos specialiomis antibakterinėmis savybėmis, kurios padėtų ilgiau išlaikyti švaros ir gaivumo pojūtį.
Migrantų krizė
Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad nuo metų pradžios pabėgo 704 migrantai, 146 sulaikyti ir grąžinti. Daugėjant migrantų pabėgimų iš apgyvendinimo centrų nutarta stiprinti jų apsaugą.
JAV buvo netikėtas Talibano įsigalėjimas Afganistane
JAV kariuomenės aukščiausio rango vadai pripažino, kad staigus Talibano įsigalėjimas Afganistane jiems buvo netikėtas. Du Jungtinių Valstijų kariuomenės aukščiausio rango vadai pareiškė asmeniškai patarę prezidentui Joe Bidenui palikti Afganistane 2,5 tūkst. amerikiečių karių.
Karpomos lengvatos
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo peržiūrėti savarankiškai dirbančių žmonių apmokestinimą, įskaitant įvairias jiems taikomas išimtis bei lengvatas. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad šiuo metu visomis socialinio draudimo rūšimis draudžiama tik nedidelė savarankiškai dirbančiųjų dalis.
Parengiamojoje EVT sesijoje – dėmesys ES vaidmeniui pasaulyje ir Vakarų Balkanams
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo nuotolinėje parengiamojoje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje su EVT Pirmininku Charles‘iu Micheliu. Susitikime taip pat dalyvavo Slovėnijos, Kroatijos, Suomijos, Slovakijos ir Graikijos atstovai. Nuotolinis pokalbis skirtas pasirengti spalio 5-6 d. Slovėnijoje vyksiančiam neformaliam EVT susitikimui. Pagrindinės šio susitikimo temos – ES santykiai su Kinija, JAV ir Vakarų Balkanų šalimis. Parengiamajame susitikime šalies vadovas teigė, kad ES turi padėti Afganistano žmonėms, visų pirma – teikiant jiems humanitarinę pagalbą. Taip pat būtina spręsti nelegalios migracijos, prekybos žmonėmis klausimus ir matyti juos platesniame – kovos su hibridinėmis grėsmėmis – kontekste. ES migracijos prieglobsčio ir sienos apsaugos politiką reglamentuojantys teisės aktai turi būti koreguojami, kad būtų užkirstas kelias nedemokratiškiems režimams manipuliuoti ES prieglobsčio politika. Prezidentas pakvietė EVT Pirmininką įtraukti šį klausimą į kito formalaus EVT posėdžio darbotvarkę.
Japonija turi naują lyderį
Japonijos valdančioji partija savo naujuoju lyderiu išrinko buvusį užsienio reikalų ministrą Fumio Kishidą. Jis turėtų tapti ir kitu trečios didžiausios pasaulio ekonomikos premjeru.
Prezidentas susitiko su Europos audito rūmų pirmininku Klausu-Heineriu Lehne
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su Europos audito rūmų pirmininku Klausu-Heineriu Lehne. Susitikime aptartas ES migracijos, prieglobsčio ir sienų apsaugos politikos veiksmingumas, nacionalinių reformų eiga bei Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (EGADP) planų įgyvendinimas. Šalies vadovo teigimu, itin svarbu užtikrinti nacionalinių ir Europos Sąjungos lėšų panaudojimo skaidrumą įgyvendinant Lietuvai svarbias reformas švietimo, inovacijų, sveikatos priežiūros, socialinės apsaugos ir kitose srityse. Anot Prezidento, Lietuva pasirengusi tapti žaliosios pertvarkos lydere regione ir ES žaliųjų pokyčių ambasadore kitose šalyse, ypač Rytų partnerystės valstybėse.
Suteiktas prieglobstis afganistaniečiams
Lietuvai talkinusiems Afganistano vertėjams ir jų šeimų nariams Migracijos departamentas suteikė politinį prieglobstį. Dėl 11 asmenų procedūros nėra baigtos.
Prezidentas reiškia užuojautą dėl kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus mirties
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda išreiškė užuojautą dėl legendinio kompozitoriaus, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, Broniaus Kutavičiaus mirties. „Netekome klasiko, didžio kompozitoriaus, kurio indėlis į Lietuvos kultūros aruodą yra neišmatuojamas, kurio kūryba garsino Lietuvą visame pasaulyje“, – sakė Prezidentas.Pasak šalies vadovo, moderni ir novatoriška B. Kutavičiaus, lietuviškojo minimalizmo pradininko kūryba, kuri jėgos ir įkvėpimo sėmėsi giliuosiuose lietuvių kultūros kloduose, net ir archaiškose lietuvių liaudies muzikos formose, visada liks viena aukščiausių lietuviškojo meno viršūnių. Labai svarbų pėdsaką Lietuvos kultūroje B. Kutavičius paliko ir savo pedagogine bei visuomenine veikla.B. Kutavičius LR Prezidento dekretais buvo apdovanotas LDK Gedimino ordino Karininko kryžiumi ir Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi.
Ar liks Gedimino kalnas be priežiūros?
Lietuvos nacionalinis muziejus siekia nutraukti sutartį su Gedimino kalno ilgalaikių tvarkymo darbų projekto rengėju – įmone „Hidroterra“ dėl techninių klaidų. Bendrovė priekaištų kol kas nekomentuoja.