Nuo spalio 1-osios lieka vienas skubiosios pagalbos numeris – 112
Nuo spalio 1-osios lieka vienas skubiosios pagalbos numeris – 112, iki šiol veikusiais numeriais 01, 02, 03, 101, 102, 103, 011, 022, 033 tarnybos nebus pasiekiamos. „Mūsų žinutė – rytoj tie numeriai bus išjungti, prašome įsidėmėti vieną vienintelį numerį – 112, norint išsikviesti pagalbos tarnybas“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė Bendrojo pagalbos centro (BPC) vadovas Audrius Čiuplys. Skambinant senaisiais numeriais pusę metų vartotojai girdės informacinį pranešimą, kuriuo bus siūloma naudotis numeriu 112. Pranešimas bus transliuojamas lietuvių ir rusų kalbomis.
Covid-19 situacija
Nustatyti 1806 nauji COVID-19 atvejai, mirė 19 žmonių, 2577 žmonės paskiepyti pirmąja vakcinos doze. Ligoninėse gydomas 1201 COVID-19 pacientas.
Estijoje COVID-19 plitimo rizika, apskaičiuojama pagal sergamumą 100 tūkst. gyventojų, pasiekė aukštą lygį vietoje iki šiol buvusio vidutinio.
Prancūzijoje nuo šiol imunitetą COVID-19 įrodančio dokumento bus prašoma iš visų 12 metų ir vyresnių žmonių, norinčių patekti į tokias viešąsias erdves kaip restoranai, sporto klubai ar kino teatrai. Reikalavimas iki šiol du mėnesius buvo taikomas suaugusiesiems.
Migrantų krizės padėtis
Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) trečiadienį priėmė sprendimą nepratęsti laikinųjų apsaugos priemonių penkių afganistaniečių byloje prieš Lietuvą. EŽTT pranešime spaudai nurodoma, kad toks sprendimas priimtas atsižvelgus į tai, jog minimi Afganistano piliečiai yra Lietuvos teritorijoje ir Vyriausybė „užtikrino Teismą, kad jie nebus išsiųsti iš Lietuvos, kol nebus išnagrinėti jų prieglobsčio prašymai“. Strasbūro teismo pranešime taip pat nurodoma, kad afganistaniečiai gali iš naujo kreiptis su prašymu taikyti laikinąsias apsaugos priemones, jei to reikalaus aplinkybės.
A.Bilotaitė susitiko su Vilniaus arkivyskupu Gintaru Grušu
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė susitiko su Vilniaus arkivyskupu Gintaru Grušu ir aptarė galimybes neteisėtų migrantų apgyvendinimo vietose lankytis dvasininkams ir sielovadininkams. Kaip ketvirtadienį pranešė Vidaus reikalų ministerija, susitikimo metu sutarta, kad bus parengtos migrantų stovyklose esančių krikščionių sąrašai, kad migrantai galėtų reguliariai susitikti su sielovadininkais.
Prezidentas susitiko su Danijos kronprincese
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį susitiko su Jos Karališkąja Prakilnybe Danijos kronprincese Mary, kuri vieši Lietuvoje minint Lietuvos Respublikos ir Danijos Karalystės diplomatinių santykių užmezgimo šimtmetį ir atkūrimo trisdešimtmetį. Šio susitikimo tikslas – pažymėti diplomatinių santykių įsteigimo ir atkūrimo datas, sustiprinti dvišalius ryšius ekonomikos, kultūros, gynybos, švietimo, mokslo, vystomojo bendradarbiavimo srityse.
Prezidentas: kultūros galia kūrė ir kuria Lietuvos valstybę
Valstybės pažinimo centre trečiadienį atidaryta paroda „PERMAINŲ LAIKAS: teatras, muzika, kinas ir dailė 1985–1995“. Parodos atidaryme dalyvavęs Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė esminį kultūros vaidmenį atkuriant Lietuvos valstybę.
Tėvų vaidmuo švietimo sistemoje menksta
Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija, Laisvos visuomenės institutas, Lietuvos tėvų forumas, Rengimo šeimai asociacija ir Sąjunga „Vardan šeimos“ kreipėsi į Seimą dėl konstitucinių tėvų teisių užtikrinimo. Raštą pasirašiusias organizacijas neramina tai, kad 2021 m. rugsėjo 1 d. partijų priimtame Nacionaliniame susitarime tėvai nelaikomi strateginiais švietimo sistemos partneriais. Apie šeimą kalbama tik neigiamuose kontekstuose, kurios sukeltas vaiko raidos ir ugdymo problemas švietimo sistema turi išspręsti. Toks tėvų vaidmens neįtraukimas rodo, kad tėvų vaidmuo švietimo sistemoje menksta, jie netraktuojami kaip lygiaverčiai partneriai, o valstybės – netiesiogiai iškeliamas kaip svarbesnis, įspėja tėvus ginančios visuomeninės organizacijos.
Pajamų augimas
„Sodra“ pranešė, kad darbo pajamos antrąjį šių metų ketvirtį toliau augo visuose sektoriuose. Darbo pajamos „į rankas“ per metus išaugo 128 eurais (15 proc.) ir siekė 979 eurus.
Serbija ir Kosovas pasiekė susitarimą priešpriešai pasienyje užbaigti
Serbija ir Kosovas ketvirtadienį pasiekė susitarimą priešpriešai pasienyje užbaigti, pranešė Europos Sąjungos pasiuntinys Miroslavas Lajčakas. Kaimynių pasienyje jau daugiau nei dešimt dienų tvyro įtampa, kilusi po to, kai Kosovas uždraudė į jo teritoriją įvažiuoti transporto priemonėms su serbiškais registracijos numeriais. Serbija jau daugelį metų taiko analogišką tvarką iš Kosovo važiuojančioms mašinoms.
Viešieji pirkimai
Seimas priėmė pataisas, kurios padidino mažos vertės viešųjų pirkimų „lubas“ nuo 10 tūkst. iki 15 tūkst. eurų, o žodinių sutarčių – nuo 3 tūkst. iki 5 tūkst. eurų. Be to, Vyriausybei ir savivaldybėms leista lanksčiau centralizuoti pirkimus.
Opozicijai raginant skelbti karantiną, I. Šimonytė teigia, kad apribojimai pakankami
Šiuo metu opozicijoje esantiems buvusiems valdantiesiems raginant skelbti karantiną, premjerė Ingrida Šimonytė teigia, jog esami ribojimai pakankami, nes skiepai sudaro galimybę verslams veikti saugiau. Buvęs sveikatos apsaugos ministras, „valstiečių“ frakcijos parlamentaras Aurelijus Veryga sako, jog sprendimas neskelbti karantino jam esantis keistas. „Bendrai man pats karantino neskelbimas atrodo šiek tiek keistokai. (…) Man susidaro vaizdas, kad premjerė, prisikalbėjusi, kad stengsis neskelbti karantino, tokiu būdu bando tam tikrų politinių dividendų gauti. Kai nėra karantino, bet priemonės yra kažkokios įvedinėjamos“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė A. Veryga.
Gedimino kalnas
Gedimino kalno sutvarkymo projektą parengusi „Hidroterra“ atmeta Nacionalinio muziejaus reikalavimus kai kuriuos kalno tvarkymo darbus perkvalifikuoti į statybos ir pranešė pateikusi 584 tūkst. eurų ieškinį teismui, reikalaudama atsiskaityti už atliktus darbus.
Pripažintas pralaimėjimas
Jungtinių Valstijų kariuomenės vadas pripažino, kad jo šalis pralaimėjo 20 metų trukusį karą Afganistane. „Jis nebuvo pralaimėtas per paskutines 20 dienų ar net [paskutinius] 20 mėnesių, – sakė generolas Markas Milley. – Tai virtinės strateginių sprendimų, priimtų gan seniai, visumos efektas.“
Kim Jong Uno sesuo gavo postą aukščiausioje Šiaurės Korėjos valdžios institucijoje
Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno sesuo buvo paskirta į šalies aukščiausią valdžios instituciją, ketvirtadienį paskelbė oficialioji naujienų agentūra KCNA. Kim Yo Jong, svarbi savo brolio patarėja, į Valstybės reikalų komisiją paskirta pagal virtinę pakeitimų, patvirtintų marionetiniame parlamente – Aukščiausiajame Liaudies Susirinkime (ALS). Ne mažiau kaip devyni Komisijos nariai buvo atleisti. Tarp jų yra vienas iš Komisijos vicepirmininkų Pak Pong Ju ir diplomatė Choe Son Hui– viena iš nedaugelio aukšto rango moterų Šiaurės Korėjos hierarchijoje, suvaidinusi svarbų vaidmenį derybose su Jungtinėmis Valstijomis.
Nuosprendis Sarkozy
Prancūzijos teismas pripažino buvusį šalies prezidentą Nicolas Sarkozy kaltu dėl neteisėto savo 2012 metų perrinkimo kampanijos finansavimo ir skyrė jam vienų metų laisvės atėmimo bausmę, ją eksprezidentas atliks namuose.
R. T. Erdoganas ir V. Putinas aptarė glaudesnį bendradarbiavimą gynybos pramonės srityje
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį pranešė, kad per šią savaitę surengtas derybas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu aptarė galimybes abiem šalims glaudžiau bendradarbiauti gynybos pramonės srityje. Abu lyderiai trečiadienį Juodosios jūros kurorte Sočyje surengė pirmąjį per pastaruosius pusantrų metų tiesioginį susitikimą; jo darbotvarkėje svarbiausias klausimas buvo Sirijos konfliktas.
Žudynės kalėjime
Po kruvinų susirėmimų tarp kalinių, siejamų su organizuoto nusikalstamumo gaujomis, Ekvadoro kalėjime žuvo 116 kalinių, dar beveik 80 buvo sužeista.
Generalinė prokuratūra patvirtino P. Gražuliui, kad jį sekė policijos pareigūnai
Generalinė prokuratūra informavo Seimo narį Petrą Gražulį, kad praėjusių metų pradžioje jį sekė pareigūnai, o sekimą buvo sankcionavęs teismas. Ketvirtadienį per spaudos konferenciją parlamentaras citavo Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Antano Stepučinsko pasirašytą raštą, kad 2020 metų sausio 6 dieną Kaune, prie Seniavos plento 87, pareigūnai vykdė teismo nutartimi sankcionuotus veiksmus, kurių metų naudotas automobilis „Volkswagen Passat“. Pernai sausį P. Gražulis per spaudos konferenciją pranešė, kad pastebėjęs jį sekiojantį automobilį valstybiniais numeriais „GOT 632“, jį užblokavo, atidaręs vairuotojo dureles, įsikibo į vairą ir pareikalavo paaiškinti, kodėl jį persekioja. Seimo nario teigimu, mašinoje buvo du vyrai ir moteris. Jie, anot jo, bandė pasprukti nuo P. Gražulio, tačiau šis nepaleido automobilio vairo. Kad politikas paleistų vairą, jam buvo suduota per ranką, spirta į krūtinę. P. Gražulio prašymu visą veiksmą filmavo jo pažįstama Aušra Mitrauskaitė.
Žiemos olimpiada
Kitų metų žiemos olimpiada Pekine dėl COVID-19 pandemijos vyks be žiūrovų iš užsienio: bilietai į renginius bus pardavinėjami tik Kinijoje gyvenantiems gerbėjams.
Archeologai teigia, kad 3D skenavimas rodo į laivą panašų darinį, atitinkantį biblinį Nojaus arkos aprašymą
Biblijos archeologai teigia 3D skanavimo būdu aptikę į laivą panašų darinį, atitinkantį biblinį Nojaus arkos aprašymą. Jie naudojo žemės skverbimosi radarą uolėtoje vietoje Turkijos rytuose, kurioje, kaip spėjama, stovėjo originalus laivas. „Nojaus arkos skenavimas“ projekto archeologai teigia Tendiureko kalne aptikę „valties darinį“, atitinkantį Biblijoje nurodytą „tikslų arkos ilgį“ – maždaug 150 metrų arba 300 uolekčių bibliniais terminais, pranešė laikraštis „The US Sun“.
96-erių bėglė
Vokietijoje turėjo prasidėti 96-erių buvusios nacių mirties stovyklos sekretorės Irmgard Furchner teismas, tačiau moteris posėdyje nepasirodė, o teisėjas jai skyrė areštą. Vėliau pranešta, jog bėglė buvo surasta.
Nepalas įvedė trečią lyties kategoriją
Nepalas pirmą kartą savo gyventojų surašyme įvedė trečią lyties kategoriją, šiuo žingsniu tikėdamasis užtikrinti daugiau teisių šios Himalajų tautos LGBTQ bendruomenei. Centrinio statistikos biuro pareigūnai nuo praėjusio šeštadienio lankosi 30 mln. gyventojų turinčios šalies žmonių namuose, leisdami respondentams nurodyti vyrišką, moterišką arba „kitą“ lytį.
Parengė Simonas Kaunelis