2025-01-12, Sekmadienis
Naujienlaiškis

Ruslanas Baranauskas. Lietuvos švietimo sistema dirba va bank metodu.

Reformų neužbaigimas, vienašališki sprendimai, atvirų diskusijų nebuvimas yra mūsų valstybės Achilo kulnas ir problema. Neturime metodinės periodikos, radio, tv laidų, merdinčiu tiražu kultūros leidiniai pavirto paramos prašytojais, bet ne turinio skleidėjais.
Šios koalicijos veiklos prioritetas per 3 valdymo mėnesius atsiskleidė savo gražume. Kompetencija, istorinės atminties saugojimas, betvarkės medicinos sektoriuje sureguliavimas deja yra terra incognito.

Ministerijos puikiai suvokia, kad profsąjungos silpnos, lyderiai kažkur pasislėpė sniego kopose, todėl ir persigalvoja tvirtindami potvarkius po 12 kartų per parą.

ŠMM vadovė Žiugždinienė susirūpino iš kokių rezervų remti Aukštąjį mokslą, programas, krepšelius. Būtina prašyti vyriausybės dotavimo, surasti optimaliausias lėšas.

Ir tai yra logiška, sukauptas rezervas, valstybės turto fondas, kiek mes žinome kur panaudoti pinigai už nepagrįstas baudas dėl tariamo karantino pažeidimo?

Kur tau? Pasukta lengviausiu populistiniu keliu, užkrauti mokestinę naštą, įkainius eiliniui studentėliui. Ir tėvai, patys absolventai vis drąsiau polemizuoja apie galimybę išvykti į užsienio universitetus.

Socialiniuose tinkluose bėdavojama, kad emigracijos srautai yra Europoje didžiausi, netenkame perspektyviausius protus, intelektualinį branduolį, tačiau šiuo klausimu konceptualūs potvarkiai nepriimti, netgi nesudaryta koordinacinė taryba kuruoti, koordinuoti švietimo, mokslo politiką.

Fb platformoje savaitėmis mokytojai svarsto, kas yra brandos užduotis ir negeba išreikalauti netgi bendrojo lavinimo naujų programų, nors patys turi teisę rašyti etninės kultūros, pilietinės visuomenės standartus. Leidyklos skelbiasi esančios nepriklausomos, tačiau įsikibusios ministerijos botago ir laukia sutarčių.

ŠMM per tiek metų net nesiteikė sumodeliuoti naujos istorijos programos bendrojo lavinimo įstaigoms, kur dirba šimtai biurokratų, ekspertų, metodininkų, išsikerojo UPC, Nacionalinės Švietimo agentūros administravimas.

Atlikti poreikio vertinimo kaštai, sustojo vadovėlių leidimas ir kodėl patys pedagogai neturi entuziazmo kurti padalomąją medžiagą, rašyti knygeles?

Mokykloms yra privalomi tik egzaminai, netgi konkursai, olimpiados yra taikomi gabiems moksleiviams.

Kodėl neieškoma šaltinių švietimą remti iš mecenatų, sponsorių, išeivių? Seniai siūliau pasiekti kompromisą dėl patalpų nuomos, kad mokyklose vyktų konferencijos iš kurių uždirbtas pinigėlis atitektų ir savivaldybei ir ugdymo proceso efektyvinimui.

Šaunu, kad VDU Švietimo akademijos kanclerė Lina Kaminskienė deklaruoja tėvų įtraukimą į bendruomenę, jos stiprinimą, pasiūlymų paketų teikimą, kokias atžalas parengsime praktinei veiklai.

Autorius yra  Lietuvos Mokslininkų sąjungos narys, humanitaras

1 KOMENTARAS

  1. Alio, Lietuvos Mokslininkų sąjungos nary, humanitare.
    Švietimo, mokslo ir sporto ministrė yra Jurgita Šiugždinienė.
    O kas yra ŠMM ? Ir kas yra vadovė Žiugždinienė ?

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Edmundas Paškauskas. Visata po Didžiojo Sprogimo: intelektų margumynas ir humanistika (I)

Priešistorė 1. Visatą valdantys elgsenos dėsningumai Visatos istorija stebina ir žavi savo nepaprastu dinamiškumu bei sudėtingumu. Nuo pat Didžiojo Sprogimo Visata...

Jonas Ivoška. Kodėl mūsų politikai nenori tobulinti savo valstybės modelio?

Informacijos šaltinių įvairovė išryškina ne tik demografinės situacijos Lietuvoje apgailėtinumą, bet padeda aptikti ir kitų gyvenimo sričių „klampiąsias“...

Jonas Jasaitis. Piliečio pozicija

Ramybė – kalėdiniuose ir naujametiniuose linkėjimuose bene dažniausiai minimas žodis. Ramybės reikia mūsų namams, apylinkėms, valstybėms. Tačiau pasaulyje...

Prof. Jonas Grigas. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso?

Energija yra pažangos varomoji jėga. Jos reikia vis daugiau. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso? Jei taip, ar turime...