Daugiau negu prieš pusantro mėnesio PRADĖTA SPECIALI GRUPĖS IEŠKINIO PARENGIMO PROCEDŪRA SIEKIANT NUTRAUKTI NETEISĖTUS MIŠKŲ KIRTIMUS SAUGOMOSE (Natura 2000) TERITORIJOSE tęsiama.
Grupės ieškinį (skundą) gali pareikšti ne mažesnė negu 20 asmenų grupė per pasirinktą atstovą ir advokatą.
Pradiniame etape jau yra užpildyta apie 300 fizinių ir juridinių asmenų pareiškimų prašant
pripažinti juos grupės nariais.
Šiuo metu vyksta paskutiniai Grupės ieškinio parengimo darbai. Teismui priėmus ieškinį per 2-3 mėn. laikotarpį kiekvienas suinteresuotas asmuo vėliau galės prisijungti prie Grupės užpildydamas nustatytos formos pareiškimą, o informacija apie tokią galimybę bus viešai skelbiama. Kol kas teismas atsisakė patenkinti pateiktą “Prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo iki ieškinio pateikimo”, kuriuo buvo siekiama operatyviai sustabdyti vėl atnaujintus miškų kirtimus saugomose teritorijose. Tačiau tai nėra kliuvinys šį prašymą pakartoti kartu su ieškinio pareiškimu.
Atsakovu šioje byloje bus Lietuvos Vyriausybė, Aplinkos ministerija ir Valstybinių miškų urėdija.
Grupės ieškinį inicijuojančio advokato Sauliaus Dambrausko įsitikinimu didžiausias teisinis ginčas laukia su pačiu teismu dėl Grupės ieškinio priėmimo ir reikalavimų tinkamumo, bet ne dėl paties ginčo su Vyriausybe esmės. Mat šiuo metu Vyriausybės pritarimu vykdomas masinis miškų kirtimas saugomose teritorijose yra tiek akivaizdžiai neteisėtas, kad ši Grupės ieškinio byla taps tikru išbandymu visai mūsų teisingumo sistemai pačiai sau įrodyti, ar ji tikrai yra ta tikroji konstitucinė trečioji valdžia.
Šio teisminio ginčo fabula ir esmė
Valstybinių miškų urėdija plynaisiais bei atrankiniais kirtimais masiškai kerta miškus saugomose „Natura 2000” teritorijose. Tačiau Vyriausybės ir Aplinkos ministerijos valdomai Valstybinių miškų urėdijai, kaip ir kiekvienam ūkio subjektui, yra privalomi visi tiek nacionalinio, tiek tarptautinio gamtosauginio teisinio reguliavimo reikalavimai. „Natura
2000” teritorijose bet kokia ūkinė veikla galima tik tuo atveju, jeigu ji negali sukelti reikšmingo poveikio šiai teritorijai bei joje saugomoms vertybėms. Todėl kiekvienai ūkinei
veiklai „Natura 2000” teritorijose privalo būti gauta už saugomas teritorijas atsakingos institucijos išvada dėl tokios veiklos poveikio reikšmingumo, t.y. reikšmingumo išvada.
Tokia yra ir nacionalinio įstatyminio reguliavimo, ir atitinkamų tarptautinių direktyvų esmė. Tačiau Aplinkos ministerija ir jos institucijos neigia pačios tokios reikšmingumo išvados privalomumą, o remiasi vieno Aplinkos ministro įsakymo sakinio siaura lingvistine
manipuliacija, kurioje teigiama, kad toks reikšmingumo nustatymas turi vykti prieš projektavimo sąlygų išdavimą.
Taigi tik tuo remiantis daroma absurdiška išvada, jog reikšmingumo išvada yra privaloma tik jeigu vykdoma statyba, tačiau ji nėra numatyta kertant miškus. Tokiu būdu plynai kertant miškus saugomose „Natura 2000” teritorijose paneigiamas esminis įstatyminis ir tarptautinis aplinkosauginis reguliavimas ir netgi nesilaikoma savo pačių anksčiau suformuotos ilgalaikės praktikos; ir tai daroma remiantis žemiausio teisinio reguliavimo – poįstatyminio (Aplinkos ministro patvirtinto) akto – vieno sakinio laisva interpretacija…