2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Seimas apiplėš jaunas šeimas

Seimas jau antradienį ketina priimti pataisas, kurioms nuo sausio įsigaliojus gerokai aptirptų motinystės išmokos. Tai sukėlė didžiulį visuomenės, ypač jaunų šeimų, pasipiktinimą. Jaunos mamos sako, kad gimdo ne dėl išmokų, tačiau, kai šios bus dar labiau apkarpytos, finansinės problemos, esant tokiai milžiniškai infliacijai, bus nepakeliamos. O tai kirs per ir taip katastrofiškai mažą gimstamumą.

Gerokai apkarpys

Šiuo metu vaiko priežiūros išmoka siekia 77,58 proc. buvusios algos (iki mokesčių) – jei atostogos trunka vienerius metus. Jei dvejus, pirmaisiais metais – 54,31 proc. (iki mokesčių), antraisiais – 31,03 proc. atlyginimo. Tačiau Seimas ketina išmokas gerokai apkarpyti. Tėvai galėtų pasirinkti, ar jie išmoką nori gauti iki vaikui sueis 18 mėnesių, ar 24 mėnesiai. Pirmuoju atveju išmoka siektų 60 proc. algos (iki mokesčių), antruoju – pirmaisiais metais 45 proc., antraisiais – 30 proc. (iki mokesčių). Tėvai esą taip pat galės dirbti, bet jų darbo užmokestis negalėtų viršyti iki susilaukiant vaiko gauto atlyginimo.

Antrus metus mažą vaiką auginanti jauna mama iš Kauno Rita Bieliauskaitė šiuo metu gauna 40 proc. buvusios algos dydžio motinystės išmoką ir jaučiasi labai skurdžiai, nors vyras dirba ir uždirba nemažai. Atostogų ji išėjo iš Vytauto Didžiojo universiteto bei Ramučių kultūros centro. Ji taip pat yra smuikininkė, kultūros projektų vadovė, kamerinio orkestro vadovė.

„Mano alga tikrai buvo didelė, dirbau pusantro etato ir dar individualią veiklą vykdžiau. Tačiau man pritaikė „lubas”, kurias pritaiko visoms mamoms, iki motinystės daugiau uždirbusioms. Nuo tų „lubų” 40 proc. ir moka: procentai mokami ne nuo visos algos, o nuo 2 vidutinių darbo užmokesčių. Jeigu mama dirbo daug ir uždirbo daugiau, ji skriaudžiama dar stipriau. Bet, kol ji dirbo ir mokėjo pajamų bei kitus mokesčius į biudžetą, valdžia jos pinigus ėmė su fanatizmu – nuo visos algos. Gaunant daugiau kaip 2 vidutinius darbo užmokesčius, irgi nereikėtų mokėti mokesčių, jei išmokų „lubos” taip nustatomos?” – retoriškai klausė R.Bieliauskaitė, pridurdama, kad dirbdama privalomojo sveikatos draudimo mokesčius mokėdavo po tris kartus: už visą etatą, už pusę etato ir už individualią veiklą – koncertavimą. Pasak jos, jei jau valdžia ima didelius mokesčius, tai turėtų atitinkamai pasirūpinti mokėtojais, jiems laikinai pasitraukus iš darbo rinkos. Arba tegul ima mažesnius mokesčius – žmonės patys pasitaupys motinystės laikotarpiui.

Sako, kad gerės

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teigė, kad įteisinus naują vaiko priežiūros atostogų modelį, palyginti su dabartine tvarka, „finansinės šeimų perspektyvos neblogėja”.

„Naujas modelis – dar palankesnis”, – Seimo posėdyje per projekto svarstymą teigė ji.

„Kaip gali būti palankesnis, jei vietoj 70 proc. algos dydžio išmokos liks 45 proc., o vietoj 40 proc. – 30 proc.? Neįsivaizduoju, ką valdžia nori padaryti, nes, norint grįžti į darbą, vaiko nebūtų kur dėti. Nuo pusantrų metų priima tik privatūs darželiai, nuo metų labai mažai kas priima. Man darželiai netinka, nes koncertai ir kiti renginiai būna ir savaitgaliais arba šiokiadieniais vakarais. Ieškojau auklės, bet ne standartinėmis valandomis, nuo 8 iki 17 val., o kitomis valandomis. Tai už ne visą dieną paprašė 8 eurų už valandą! Kitaip tariant, dirbdama, geriausiu atveju, visą uždarbį atiduočiau auklei ir toliau gyvenčiau iš procentėlių. Dabar, kai tokia infliacija, kai yra kosminės vaikų maisto, sauskelnių ir kitų dalykų kainos, dar ir išmokas nori sumažinti! Negana to, naujoji tvarka būtų taikoma ir toms, kurios dabar laukiasi. Primena situaciją, kaip dvyliktokams prieš metus pasako, kad tau po metų privaloma laikyti egzaminą, kuriam nesiruošei”, – palygino jauna mama.

Apkvalino net Seimą

Pasak jos, viešai kalbama, kad pagerės sąlygos, ir visi tuo tiki.

„Manau, valdžiai trūksta empatijos. Skaudžiausia, kad tai daro moterų valdžia. Kaip taip nesupranta mamų? Galėtų bent PVM kūdikių prekėms sumažinti.

Pavyzdžiui, turiu draugę, kurios vaikas yra alergiškas pieno baltymui. Tai jam tenka pirkti mišinuką, kuris kainuoja 20 eurų ir kurio užtenka 3-4 dienoms. Todėl suprantu, kodėl gimstamumas mažėja ir tikrai nedidės. Skelbta, kad pernai šalyje gimė rekordiškai mažai vaikų – 23 tūkst. Ir, nepaisant to, daromi tokie dalykai”, – svarstė R.Bieliauskaitė.

Ji pastebėjo, kad daugeliui žmonių keliamos pajamos – kad infliacijos šokas būtų sumažintas. Moteris pasidomėjo „Sodroje”, gal ir motinystės išmokos bus indeksuojamos. Tačiau sulaukė atsakymo, kad „tokių duomenų nėra”.

Skandalą dangsto kitais skandalais

Anot jos, Seimas jaunų šeimų sąskaita nori sutaupyti, o tokius skandalingus veiksmus bando užtušuoti kitais skandalais.

„Nukreipia žmonių dėmesį partnerystėmis, diskusijomis, kas yra šeima, o paskui patyliukais mažina išmokas. Kaip viską pamatysi? Karas, nauji raupai, nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimas ir t.t. Vien apie tai kalbama, todėl visa kita galima tyliai prastumti”, – „Vakaro žinioms” sakė R.Bieliauskaitė.

Jos aplinkoje jau garsiai skamba kalbos apie emigraciją.

„Taip, užsienyje išleidžia motinystės atostogoms trumpiau, bet neapiplėšinėja, esant tokiai infliacijai”, – reziumavo R.Bieliauskaitė.

Siekia gimstamumo mažėjimo

VšĮ „Basos mamos” direktorė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė „Vakaro žinioms” dėstė panašius argumentus.

„Sako, kad mamos galės eiti dirbti ir užsidirbti. O kas augins vaikus?

Sakysite, kad visoje Europoje vykdoma panaši politika. Bet Europoje yra kūdikiams pritaikyti vaikų darželiai, kita infrastruktūra ir t.t. Kol visi Lietuvoje užsiėmę partnerių teisėmis ir laisvėmis, politika prieš šeimą įgauna pagreitį.

Jei antrus metus mokės tik ketvirtį buvusio atlyginimo, mamos bus priverstos eiti į darbą, nes pinigų net sauskelnėms neužteks. Bloginamos sąlygos valstybėje, kur demografinė situacija ir taip bloga. Gimstamumą ne skatiname, o darome viską, kad jis tik dar labiau sumažėtų”, – sakė V.Jankauskaitė-Milčiuvienė.

Pašnekovė atkreipė dėmesį į politikų netoliaregiškumą ar net dviveidiškumą: jie ragina kaupti pensijas privačiuose fonduose, nes įspėja, kad „Sodra” dėl visuomenės senėjimo ir vis didėjančio pensinių žmonių bei mažėjančio dirbančiųjų skaičiaus susidurs su problemomis. Tačiau viską daro, kad jos tik didėtų.

„Svarbiausia, kad priežasčių mažinti išmokas nėra, nes specialistai sako, kad „Sodra” net yra sutaupiusi, kadangi pernai gimė rekordiškai mažai vaikų”, – stebėjosi „Basų mamų” vadovė.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Linas Karpavičius. Kaip vyksta iškrypimų normalizavimas

Bet kokio reiškinio, ligos, nepriimtino gyvenimo būdo normalizavimas turi pereiti kelias stadijas. Pirmas tikslas išjudinti temą iš nenormalumo būsenos....

Musulmonų prievartautojų grupės – religinio karo dalyviai

Sarah Cain Didžioji Britanija vėl atsidūrė naujienų sūkuryje dėl nereagavimo į vaikų grupinio išprievartavimo skandalus. Tai yra krizės, kuri...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt šeštoji (sausio 14) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukraina surengė intensyvius smūgius agresoriaus teritorijoje. Vos rusai spėjo pasidžiaugti, kad baigia užgesinti gaisrą strateginiams...

Trampo nacionalinio saugumo patarėjas nori, kad Ukraina sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių

Pranešama, kad išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketina siekti, kad Kijevas sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių nuo 25...