2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Seimas priėmė rezoliuciją dėl Ukrainos

Seimas šiandien priimta rezoliucija primygtinai paragino nesvarstyti Rusijai ir Baltarusijai įvestų ekonominių ir politinių sankcijų atšaukimo tol, kol nebus pašalintos tiesioginės sankcijų įvedimo priežastys, tai yra besąlygiškai nutraukti Rusijos karo veiksmai prieš Ukrainą, išvesta okupacinė kariuomenė ir atkurtas visiškas Ukrainos teritorijos vientisumas, sustabdyti žmogaus teisių pažeidimai, įvykdyta deputinizacija ir demokratinės reformos, kaltieji dėl agresijos, karo nusikaltimų, nusikaltimų žmoniškumui, genocido, žmogaus teisių pažeidimų ir hibridinės agresijos prieš Europos Sąjungos valstybes nares organizavimo patraukti teisinėn atsakomybėn, taip pat sutarta dėl reparacijų milžiniškus karo nuostolius patyrusiai Ukrainos valstybei.

Lietuvos parlamentas įsipareigojo palaikyti Ukrainą iki pergalės ir visiško Ukrainos teritorijos vientisumo atkūrimo ir pakvietė vadovautis nuostata, kad „karas gali būti baigtas tik tokiu būdu ir tokiomis sąlygomis, kurie bus priimtini Ukrainai ir kuriuos apibrėš Ukrainos žmonių valią išreiškianti teisėta šalies vyriausybė“.

Pasak šios Seimo rezoliucijos iniciatorės, Užsienio reikalų komiteto pirmininkės Laimos Andrikienės, ši rezoliucija atspindi ir Lietuvos poziciją, ir Seimo poziciją visais pagrindiniais klausimais. „Tai tarsi mūsų pozicijos išgryninimas“, − posėdyje sakė Seimo komiteto vadovė.

Priimtu dokumentu Seimas kreipėsi į Jungtinių Tautų Organizaciją, demokratinių valstybių parlamentus ir vyriausybes ragindamas neatidėliotinai atkurti grūdų ir kitų maisto produktų tiekimą iš Ukrainos besivystančioms šalims. Kartu jie paraginti imtis visų priemonių užtikrinti saugų jūrų susisiekimą su Ukrainos Juodosios jūros uostais, pirmiausia su Odesos jūrų uostu, aprūpinant Ukrainos pajėgas pakrančių gynybai reikalinga ginkluote, suteikiant Ukrainai apsaugą ir saugumo garantijas nuo užpuolimo iš jūros, sukuriant saugius transporto koridorius ir taip užtikrinant laivybos laisvę bei saugią laivybą Juodojoje jūroje, tam pasitelkiant norinčių ir galinčių prisidėti valstybių karinius jūrų laivus.

Seimas pasveikino Ukrainos pasirengimą atnaujinti grūdų ir kitų maisto produktų eksportą į besivystančias šalis, kurioms ypač gresia Rusijos karo veiksmų sukeltas maisto produktų stygius ir maisto kainų kilimas.

„Šia rezoliucija mes išreiškiame paramą Lietuvos, Vyriausybės, Užsienio reikalų ministerijos pozicijai dėl Juodosios jūros uostų atblokavimo, deblokavimo. Kad valstybės, demokratijos, kurios nori prisidėti sprendžiant šią problemą, galėtų tai padaryti suteikdamos saugumo garantijas, sukuriant saugius transporto koridorius.

Kokių nors kitų variantų, be šių paminėtų, aš nematau ir, manyčiau, kad pozicija, kuriai atstovauja Lietuva, yra priimtiniausia, saugiausia, aš turiu galvoje saugiausia Ukrainai ir mums visiems“, − pabrėžė L. Andrikienė.

Seimo rezoliucijoje Europos Sąjungos valstybes narės raginamos atverti Ukrainai realią narystės ES perspektyvą, suteikiant jai ES šalies kandidatės statusą 2022 m. birželio 22–23 d. vyksiančioje ES Vadovų Taryboje ir nedelsiant pradedant derybas dėl narystės ES, nesiekiant pagreitintos ar palengvintos narystės procedūros, tačiau drauge užtikrinant, kad visateisė narystė bus suteikta, kai tik Ukraina atitiks narystės kriterijus.

Seimas pakvietė Prezidentą, Vyriausybės ir Seimo narius, visų valstybės institucijų pareigūnus visais jiems priimtinais lygmenimis tarptautinėse institucijose, organizacijose ir forumuose padėti Ukrainai pasiekti paminėtus tikslus.

alkas.lt

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Jonas Ivoška. Ar tikrai Seimo nariai yra Tautos atstovai?

Agnės Širinskienės persėdimą ant kitos kėdės Seimo posėdžių salėje daug kas laiko išdavyste. Jeigu Seimo narys yra Tautos...

G. Kuprevičiaus „Amžinoji šviesa“ ragino lietuvius dar pabūti kartu

Laisvės gynėjų dienos išvakarėse Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre atgimė Giedriaus Kuprevičiaus poetinė oratorija „Amžinoji šviesa“ pagal...

Europa turi didinti savo karines išlaidas – Suomijos prezidentas

Suomijos prezidentas Alexander’as Stubbas (Aleksandras Stubas) duodamas interviu pareiškė, kad Europa turi didinti savo karines išlaidas ir geriau...

Valdas Sutkus. Vienišumo amžius

Šiuolaikinis gyvenimas kupinas paradoksų. Technologijos, kurios turėjo sujungti pasaulį, tapo vienišumo katalizatoriais. Namai, kurie visada buvo ne tik...