Lietuvos Respublikos Seimo Etikos ir procedūrų komisija informavo, kad 2021 m. kovo 3 d. posėdyje susipažino su devynių nevyriausybinių organizacijų 2021 m. vasario 26 d. atsiųstu raštu „Kreipimasis dėl nevyriausybinių organizacijų diskriminavimo organizuojant konsultacijas su visuomene Žmogaus teisių komitete” ir pradės Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininko T. V. Raskevičiaus elgesio tyrimą.
Primename, kad vasario pabaigoje su tokiu prašymu Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija, Lietuvos Helsinkio grupė, Lietuvos žmogaus teisių asociacija, Nepartinis demokratinis judėjimas, Lietuvos nacionalinė vartotojų teisių federacija, Piliečių gynybos paramos fondas, Lietuvos tėvų forumas, Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija ir Laisvos visuomenės institutas kreipėsi į Seimo pirmininkę, Seimo frakcijas ir Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, nurodydamos, kad ŽTK pirmininkas T.V.Raskevičius sistemingai posėdžiuose svarsto klausimus, kviesdamas ir leisdamas pasisakyti juose tik pačiam jam pačiam priimtinų pažiūrų organizacijų atstovus. Ir tai vyksta nuo pat naujosios kadencijos Seimo darbo pradžios.
Minėtame kreipimesi buvo nurodyta, kad pernai gruodžio 9 dieną į ŽTK posėdį „Dėl aktualiausių klausimų vaiko teisių apsaugos srityje“ nebuvo kviesta pasisakyti nė viena šeimų ar tėvų organizacija, ar apskritai žmogaus teisių organizacija, kuri kritikavo praėjusios kadencijos Seimo vykdytą vaiko teisių apsaugos reformą.
Vasario 4 dieną į ŽTK klausymus dėl žmogaus teisių padėties Lietuvoje, iš anksto neviešinant jų, buvo pakviesti tik organizacijos, pritariančios žmogaus teisių tapatinimui išimtinai su mažumų teisėmis (Žmogaus teisių koalicijos) ir savo veikloje faktiškai ignoruojančios visiems piliečiams aktualių pilietinių, politinių ir kitų Konstitucijoje užtikrintų žmogaus teisių faktinio įgyvendinimo problemas.
Vasario 10 d. apie ŽTK viešus klausymus dėl žmogaus teisių padėties Lietuvoje jokios informacijos ir kvietimų į susitikimą taip pat nebuvo. Dalyvavo selektyviai kviestos feministinių teisių stiprinimo organizacijos, kurios palaiko Stambulo konvenciją, turi ideologizuotą požiūrį į smurto prieš moteris priežastis, o Lietuvos Caritas, Krizinio nėštumo centrai, teikiantys realią pagalbą nuo smurto nukentėjusioms moterims, prekybos žmonėmis aukomis, pakviestos nebuvo.
Tokiu būdu vadovaujant T.V.Raskevičiui ŽTK nariai gali susipažinti tik vien tik su jo atrinktomis pozicijomis, todėl posėdžius nušvietus žiniasklaidai, plačiajai visuomenei formuojamas iškreiptas padėties vaizdas, kuriamas įspūdis, jog egzistuoja ar bent vyrauja tik komiteto pirmininko T.V. Raskevičiaus atrinktų organizacijų atstovaujamas požiūris į žmogaus teises.
Devynios žmogaus teisų organizacijos nurodė, kad toks posėdžių ir klausymų organizavimo būdas tiesiogiai prieštarauja Seimo narių darbą reglamentuojantiems konstituciniams, Seimo statuto ir Valstybės politikos elgesio kodekso principams. ŽTK pirmininkas T. V. Raskevičius sistemingai organizuodamas Komiteto darbą pažeidė Seimo Statuto nuostatas ir Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso reikalavimus.
Seimo Etikos ir procedūrų Komisija praneša, kad susipažinusi su 9 organizacijų minėtame kreipimesi pateikta informacija ir vadovaudamasi Seimo statuto 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, pradės ŽTK pirmininko T. V. Raskevičiaus elgesio tyrimą ir praneš bei informuos apie tyrimo rezultatus papildomai.
Komisijos pranešimas ČIA
Įdomu, kada jie svarstys po mėnesio, metų ar kai baigsis kadencija??? Ar bus galima klausytis jų svarstymų? Ar galės juose dalyvauti pateikusieji prašymą?
Prisiminiau šios „kontoros” praeitos kadencijos (Šitaip Seimą pavadinau dėl jo savotiško požiūrio, kad ir į gyvūnų gerovę ir į nepriklausomybės gynėjus bei kariuomenės kūrėjus savanorius, kai liaudies pateptiesiems prioritetas buvo gyvuliukai, bet ne tie, kurių dėka jie valgo duoną su sviestu) „standartus”. Jie vieni apie kitus galvojo pagal A. Raikiną: „ja tiebia uvažaju, ty menia uvažaješ, my uvažajemyje liudi” (Rozovos pavyzdys). Greičiausiai tas tradicijas tęs ir ši sudėtis.