Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Audronius Ažubalis, Vytautas Juozapaitis ir Edmundas Pupinis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai Eugenijus Jovaiša, Aušra Papirtienė ir Stasys Tumėnas kreipėsi į Lietuvos Respublikos kultūros ministrą Mindaugą Kvietkauską, Lietuvos Respublikos l. e. ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas Žygimantą Vaičiūną, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministrą Algirdą Monkevičių, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininką Audrį Antanaitį reikalaudami atšaukti Konstitucijai prieštaraujantį Vyriausybės sprendimą „Dėl Lietuvos viešųjų ir administracinių paslaugų pritaikymo grįžtantiems arba atvykstantiems į Lietuvą asmenims bei asmenims, kalbantiems tik užsienio kalba“.
Parlamentarai, susipažinę su Vyriausybės kanceliarijos 2020 m. kovo 23 d. raštu Nr. S-947, pagal kurį valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos, atsižvelgdamos į Vyriausybės dar 2019 m. liepos 10 d. pasitarimo sprendimą „Dėl Lietuvos viešųjų ir administracinių paslaugų pritaikymo grįžtantiems arba atvykstantiems į Lietuvą asmenims bei asmenims, kalbantiems tik užsienio kalba“ (toliau – Sprendimas), pateikė informaciją apie Sprendimo 2.1–2.8 papunkčiuose nurodytus siūlymus dėl administracinių ir viešųjų paslaugų pritaikymo asmenims, nemokantiems valstybinės kalbos, pagal kurią kai kurie Sprendimo institucijoms pateikti siūlymai prieštarauja Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymo nuostatoms, pritaria visoms Valstybinės kalbos inspekcijos pateiktoms pastaboms.
„Toks Vyriausybės Sprendimas sudarytų prielaidas įteisinti valstybės institucijose daugiakalbystę, o tai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ 14 straipsniui, nustatančiam, kad Lietuvos Respublikos valstybinė kalba – lietuvių kalba. Jau ne pirmą kartą bandoma judinti šiuos valstybinės kalbos pamatus, prisidengiant tariamais argumentais, šiuo atveju, dėl talentų pritraukimo“, – teigia parlamentaras A. Ažubalis.
Šiuo bendru kreipimusi Seimo nariai atkreipia dėmesį, kad praplėtus nevalstybinės kalbos vartojimo viešųjų užrašų ir gyventojų aptarnavimo viešojo administravimo institucijose ribas, būtų neteisėtai siaurinami Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymo ir Viešojo administravimo įstatymo teisės normomis nustatyti imperatyvūs reikalavimai dėl privalomo valstybinės kalbos vartojimo. Kadangi toks Sprendimas prieštarauja Konstitucijai, pagrindiniam valstybės įstatymui, turinčiam aukščiausią teisinę galią, Seimo nariai reikalauja jį atšaukti.
LIetuvi ar tu balsuosi uz tuos kur pasikesino i Lietuvos valstybes pamatus?
lietuvi ar tu nori gryzti tuos kelis simtmecius atgalios kai tu buvai paniekintas, pazeminstas uzguitas būras savo namuose?nei vienas valstietis niekada nebutu balsaves uz tokias pataisas, tik tie kur tokiais dedasi
Ar anonimas lietuvis kada nors išmoks rašyti lietuviškai ir be klaidų? Va, tada Lietuva atsigaus ir sušvytės!
kad isliktu valdzioje valdantieji pardave kas yra brangiausia
Gal tie pritrauktieji talentai galėtų truputėlį talento skirti pasidomėjimui, kas ta lietuvių kalba, apsispręsti – ko jie grįžo? – ar jiems iš viso neatsirastų talentui pritaikyti kokios nors geresnės šalies. Vis tik talentas. Na, jei talentas dirbti tik administratorium valdiškose institucijose – tai tokių, atsiprašant, talentų pas mus dakuja.
Šaunuoliai tie Seimo nariai, kurie kovoja už LIETUVIŲ valstybinės kalbos išsaugojimą, nes tai įpareigoja visus piliečius LIETUVOS Konstitucija! Tad apie kokią dvikalbystę galima kalbėti – kas atvyksta, tegu mokosi LIETUVIŲ valstybinės kalbos, jeigu nori čia gyventi, – namuose kiekvienas tegu kalba kokia tik nori kalba, bet ne viešosiose administracinėse įstaigose!!! Ar yra nors vienoje pasaulio šalyje, kad atvykusiems nereikia išmokti tos šalies kalbos??? Puikūs Emanuelio ir Pauliaus komentarai – ačiū Jums!
Na, tie šaunuoliai seimūnai jau seniai galėjo įstatymais sutvarkyti, kad niekas nedrįstų kėsintis į lietuvių kalbą, jos tarmes, rašybą, vietovardžius, asmenvardžius. Jei net Vyriausybėje nesupranta lietuvių kalbos vertybės, reikia įstatymais ir baudomis apdalinti visus, kurie kenkia, ar net bando pakenkti mūsų kalbai!
Lietuvių kalba dėl savo archajiškumo ir gražumo turėtų būti įtraukta į UNESCO paveldą (Olegas Poliakovas, rusų garsus filologas), nes ji yra puikus įrankis, tikras raktas pasaulio kalbininkams „atrakinti” kitas senovines kalbas. Be to, 1992 metais mūsų kalbą UNESCO išrinko pačia gražiausia, melodingiausia planetos kalba. Tokį statusą turės, kol savi, taip vadinami „kalbininkai” ir nemokšos valstybininkai aštriu kirviu jos nesukapos, reikalaudami įvesti dvikalbystę, o vėliau ir daugiakalbystę, ir- LIETUVOS NEBĖRA. Joks prancūzas, rusas ar vokietis, net baisiausią košmarą sapnuodamas, nesusapnuotų tokių baisių dalykų, kaip dvikalbystės įvedimo. Atvykėliai tegu eina į kursus, kaip tai daroma visame pasaulyje, ir ten tegu mokosi. Aišku, iš pradžių įvestų anglų analitinę (neturinčią linksnių, o tai rodo, kad jai ne daugiau kaip 2000 metų) kalbą. O mūsiškė yra sintetinė (su septyniais linksniais, o anksčiau dar daugiau turėjo), ji tikra senutė palyginus su anglų, o jeigu tokia, tai ir labai turtinga. Visos kalbos gerbtinos, jeigu jos savo vietoje. Net Princas Čarlzas ne kartą piktinosi dėl savo kalbos iškraipymo; tik apsižvalgykime, kiek daug atmainų ji turi ir kaip ji suprastėjo kitų tautų lūpose. Beje, visi vartojame anglišką žodį „delete”, bet ar žinome, kad anglai jį pasiskolino iš mūsų? Tai „dilti”, „delčia”, o keltų gentys „Celtic tribes” iš žodžio „keltis, persikelti”, o Skandinavijos pavadinimas iš kokios kalbos kilo? Galvotrūkščiais lekiame į Palangą pamatyti skęstančios saulės- ją „kažkas” skandina. Portugalija, Galatija irgi gali mums padėkoti, nes savo pavadinimuose turi lietuvišką „galas”. Turime labai turtingą, gražią kalbą, kurios žodžius dosniai dovanojame pasauliui. Sąrašą galima tęsti, bet tūlas ims ir pasakys: sąmokslų teorija. Liūdniausia, kad „ex- faktoriuose”, įvairiuose jaunimo dainų konkursuose skamba vien angliškos dainelės. Klausaisi mažų mergyčių ir berniukų angliško vogravimo, kur tekstas už pigų pigesnis, ir galvoji: ar aš Lietuvoje? Atvyko pasisvečiuoti užsieniečiai, išėjo po Vilnių pasivaikščioti, grįžo lyg stabo ištikti: ar mes Lietuvoje? Visi parduotuvių, barų, restoranų ir t.t. užrašai nelietuviški! Tai jūs nebeturite savo kalbos? Nuo rusų prie anglų, o netrukus ir prie ukrainiečių. Ar ne gėda? Ar dar ilgai tylėsime? Ar pirmiausia patys neišmesime iš savo kalbos žargonybių? Gal pradėkime nuo „faino”. Faini džinsai, fainas gyvenimas, faini cepelinai ir faina merga. Skamba, ar ne? Kur toliau suksime, jeigu nesusitvarkysime, kad ir su tuo „fainas”?
Taip, lietuvių kalba tokia ir yra archaiška, daininga, graži ir t.t., bet kartu ir sunki, todėl dauguma plebėjų jos atsisako. Manome, kad lietuvių kalba turėtų būti ES, Pasaulio elito kalba, o Lietuvoje ir ne tik LTSR teritorijoje, tam, kad išlaikyti lietuvių kalbą ir jos tarmes vien įstatymų, nutarimų, protestų ir pan. nepakanka – reikalingi pilni gyventojų kaimai, sodžiai, vienkiemiai, kurie sparčiai naikinami. Visokios šlėktos, miesčionys, kosmopolitai, tolerastai, liurberalai, globalistai nesupras to mūsų kalbos grožio – jiems rūpi kuo prasčiau ir kuo patogiau bei greičiau prirašyti kontraktų, įstatymų, konstitucijų, reglamentų ir t.t.
Dar reikia tvarkyti Lietuvos televizijoje. Ištisai girdimi barbarizmai, angliški žodžiai (prie rusų tiek daug rusų tikrai nebuvo). Vaikams pamokas organizuoja tatuiruoti laukiniai (užkrečiantis pamėgdžiojimo pavyzdys vaikams). Tatuiruotės amžiais buvo banditų, piratų ir nusikaltėlių „papuošalai”. Net vaikučių dainelių konkursai – angliškai. Tai jau visiškas nusitautinimas ir menkystiškumo demonstravimas. GĖDA. Sąjūdžio laikais viltys ir siekiai buvo kitokie. Dabar vyrauja didžiulis noras susinaikinti, pamiršti papročius besidangstant modernizmais. Kieno ta TV ? Amerikonų ar lietuvių ?
Visiškai teisinga, pritariam Jūsų komentarui. Na, tatuiruotės amžiais buvo ne tik banditų, piratų ir nusikaltėlių „papuošalai“, bet ir laukinių žmogėdrų bei prostitučių!