2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Seimui trukdys vidinis karas

 Pirmieji Seimo posėdžiai parodė, kad naujajai valdančiajai koalicijai gali būti sunku dirbti. Pirmiausia todėl, kad ir ji pati balsuoja nevieningai. O ir opozicija kol kas negali numalšinti pykčio, kad jai nepavyko atsidurti valdžioje. Todėl oponuojama tik dėl oponavimo, nors tai Seimui trukdo dirbti valstybės labui. Tiesa, pačių valdančiųjų nuomonės išsiskyrė. Vieni tikisi, kad opozicijai pavyks įveikti savo ambicijas, kiti baiminasi, kad ji visą kadenciją kenks Lietuvai.

Ne viskas iš karto

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Seime Povilas Urbšys liko nusivylęs Seimo darbo pradžia. Pirmiausia todėl, kad net ir patys valdantieji balsuoja nevieningai, kaip buvo balsuojant dėl Algirdo Butkevičiaus kandidatūros į Seimo vicepirmininkus.

„Tačiau tikiu, kad, laikui bėgant, viskas susitvarkys. Dabar gal nesusipratimus lemia nepatyrimas, gal koalicijos partneriai nėra išsprendę kai kurių savo vidaus reikalų. Be to, turime patyrusią opoziciją, kuri išnaudoja bet kurias galimybes pristabdyti koalicijos darbą. Bet ir ankstesnėms koalicijoms reikėdavo laiko suderinti koalicinį mechanizmą, kad galėtų dirbti darniai. Tikiuosi, taip bus ir dabar“, – vylėsi P.Urbšys.

Jis negailėjo kritikos opozicijai, kuri dėl savo politinių tikslų nori pakenkti valdantiesiems, bet kenkia Lietuvai.

„Opozicijos tikslas yra parodyti, kad valdantieji esą negeba vykdyti duotų įsipareigojimų. Tam naudojamos bet kokios priemonės, net svarbių klausimų svarstymų pristabdymas. Jei manome, kad Lietuva yra demokratinė valstybė, oponavimas būtų tik į naudą, jei tai nebūtų tik sąskaitų suvedinėjimas. Tačiau tam tikri trukdžiai naudojami tik norint įrodyti, esą žmonių pasirinkimas buvo klaidingas, kad koalicijoje turėjo būti kiti. Politiniai interesai nusveria Lietuvos interesus. Nes manoma, kad kuo blogiau valdančiajai koalicijai, tuo geriau opozicijai. Tačiau siekiant to galima pasiekti, kad kuo blogiau Lietuvai, tuo geriau opozicijai. Jei opozicija nesugebės atsisakyti savo siaurų partinių interesų ir sieks krizės valstybėje, situacija nebus gera. Tačiau tikiuosi, kad rasime bendrą kalbą. Aišku, naujajai koalicijai bus sunku dirbti, nes Lietuvos žmonės išrinko tą daugumą, kuria yra nepatenkintos anksčiau valdžioje buvusios politinės jėgos. Todėl bus išnaudotos visos galimybės siekiant įrodyti, kad žmonių pasirinkimas buvo klaidingas ir kad kitą kartą jie nedarytų tokių pačių „klaidų“, – įsitikinęs P.Urbšys.

Tikisi konstruktyvumo

Mišrią Seimo narių grupę pasirinkęs Linas Balsys sako, kad Seimo darbo pradžia nebuvo itin sklandi.

„Pavyzdžiui, nepatvirtintas vienas Seimo vicepirmininkas. Bet manau, kad tą nulėmė pati personalija. Iš kolegų teko girdėti tokių pasvarstymų, kad jo vicepirmininku skirti negalima, nes jis yra laikinasis premjeras, o dviejų tokių pareigų vienu metu eiti negalima. Tačiau nemanau, kad jo nepatvirtinimas yra įrodymas, jog valdančioji koalicija yra nevieninga. Kai susiformuos komitetai, kai atsiras įstatymų projektai, tada ir pamatysime, kiek viduje yra stipri pati LVŽS frakcija ir kiek jai sekasi bendradarbiauti su koalicijos partneriais“, – neskubėjo vertinti L.Balsys.

Politikas tvirtino valdančiuosius palaikysiantis, jei jų siūlymai bus priimtini, ir nepalaikysiantis, jei bus atvirkščiai. To jis norėtų ir iš opozicijos, tačiau abejoja, ar taip ir bus.

„Beje, kol kas į opoziciją paskelbė einantys tik liberalai, konservatoriai bei „tvarkiečiai“, opozicinės koalicijos jie dar nepaskelbė. Jei paskelbs – opozicija bus tvirta“, – manė L.Balsys.

Ne baisiau nei kituose seimuose

Naujoji Seimo vicepirmininkė, LVŽS atstovė Rima Baškienė tvirtino, kad pirmasis dabartinės kadencijos Seimo posėdis, palyginti su ankstesnėmis kadencijomis, buvo gana sklandus.

„Esu Seimo „seniokė“ ir galiu palyginti jau keturias kadencijas. Todėl galiu pasakyti, kad viskas vyko normaliai. O kad neišrinkome vieno pavaduotojo, tai čia jau vienos partijos problema“, – sakė R.Baškienė.

Anot jos, koalicijos nevieningumas balsuojant vienu klausimu dar nereiškia, kad taip bus ir vėliau.

Parlamentarė tikisi, kad opozicija bus konstruktyvi.

„Kol kas matau visų pastangas, kad Seimas dirbtų darniai. Ir tai matau ne tik iš valdančiųjų pusės. Pavyzdžiui, dėl Gedimino Kirkilo skyrimo Seimo vicepirmininku balsavimas buvo labai įspūdingas, naująjį Seimo pirmininką irgi palaikė daug Seimo narių. O tai parodo, kad nėra aklo nusiteikimo prieš valdančiąją koaliciją. Aš pati surinkau 105 balsus, o tai irgi parodo, kad nėra aklo nusiteikimo. Tikiuosi, kad tokia tendencija išliks. O tai, kad koalicija turi tik kiek daugiau nei 71 mandatą, nereiškia, kad ji yra trapi ir galbūt ateityje nesugebės priimti svarbių sprendimų. Ir koalicijos sutartyje numatėme, kad jei skirsis požiūriai, nelaužysime vieni kitiems rankų. Veiksime ne prievartos, o susikalbėjimo būdu. Veiksime kitaip, nei buvo per ankstesnes kadencijas. Be to, kai kuriais klausimais, kuriais mūsų ir socialdemokratų nuomonės išsiskyrė (partnerystė, šeimos sąvoka ir t.t.), tikrai sulauksime palaikymo ir iš opozicijos“, – įsitikinusi R.Baškienė.

krupavicius

Politologas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Algis KRUPAVIČIUS:

Iš pirmo Seimo posėdžio tikrai nedaryčiau išvadų, kad koalicija yra nevieninga. Ir Algirdo Butkevičiaus nepatvirtinimas Seimo vicepirmininku to tikrai nerodo. Tai yra reakcija į tai, kas vyksta Socialdemokratų partijos viduje. Be abejo, A.Butkevičiaus kandidatūros į Seimo vicepirmininkus aiškiai nerėmė opozicija. Bet akivaizdu, kad jo neparėmė ir dalis valdančiosios koalicijos, pirmiausia dalis pačių socialdemokratų. Tai buvo revanšas, reakcija į nesusipratimus, kurie pastaruoju metu kilo.

Pirmiausia dalis socialdemokratų taip atsirevanšavo A.Butkevičiui dėl ministerijų perskirstymo, nes nemaža dalis jų buvo nusivylę, kai A.Butkevičius Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją iškeitė į Ūkio ministeriją. Antras dalykas – diskusijos partijos viduje buvo ir dėl galimų partijos kandidatų užimti ministrų postus. Todėl neatsitiktinai įvyko tai, kas įvyko. Naujasis Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis viešai pareiškė, kad pakartotinai teiks A.Butkevičiaus kandidatūrą, tačiau aš manau, kad pastarajam reikėtų paieškoti kito politinės karjeros scenarijaus ir dar kartą nesiekti Seimo vicepirmininko posto – kad neerzintų partijos narių, nekurtų įtampos koalicijos viduje. Juo labiau kad tinkamų postų jam atsirastų. Pavyzdžiui, dabartinis premjeras galėtų kandidatuoti į kurio nors svarbaus Seimo komiteto pirmininko kėdę.

Yra kalbančių, kad koalicijai, turinčiai 77 mandatus, kai kuriais svarbiais klausimais gali neužtekti balsų. Aš manau, kad balsų yra pakankamai. Juo labiau kad dabartinės valdančiosios koalicijos daugelį sprendimų rems Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, „Tvarka ir teisingumas“. Pastaroji de facto pasiskelbė opozicine partija, tačiau vis tiek dažniau valdančiųjų sprendimams pritars, nei oponuos. Balsavimas dėl Seimo pirmininko ir vicepirmininkų, išskyrus A.Butkevičių, parodė, kad valdantieji turi didelį palaikymą. Aišku, situacija priklausys nuo to, kokius sprendimus valdantieji siūlys.

Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Respublika

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Jonas Jasaitis. Piliečio pozicija

Ramybė – kalėdiniuose ir naujametiniuose linkėjimuose bene dažniausiai minimas žodis. Ramybės reikia mūsų namams, apylinkėms, valstybėms. Tačiau pasaulyje...

Prof. Jonas Grigas. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso?

Energija yra pažangos varomoji jėga. Jos reikia vis daugiau. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso? Jei taip, ar turime...

Dirbtinį apvaisinimą atliekančios įstaigos kritikuojamos dėl dirbtinio intelekto naudojimo sprendžiant, kurie kūdikiai turėtų gimti

Kai nusprendėme, kad priimtina žmones paversti prekėmis, juos sukuriant dirbtinai kaip pirkinį, neišvengiamai pradėsime taikyti atrankos kriterijus, pagal...

Almantas Stankūnas. Kasčiūno utopija ir Lietuvos naikinimas

Nors vis dar teigiama, kad konservatizmas siekia išsaugoti ilgą laiką buvusias tradicionalistines visuomenės nuostatas, tačiau save konservatyviomis vadinančių...