„Šis karas bus amžinas”: Bredlis sulaikė okupantus, bet Ukrainos pajėgose tvyro baimė – The Times

Marta Gičko

Tarp kariškių tvyro baimė, kad grįžus D. Trumpui į Baltuosius rūmus jie liks be šios veiksmingos įrangos.

JAV į Ukrainą nusiuntė daugiau kaip 300 M2A2 „Bradley“, tačiau daugelis jų sunaikinti kovose. Kariai baiminasi, kad Donaldas Trumpas, jei bus perrinktas, paliks juos be prarastų transporto priemonių pakaitalų.

Kaip rašo „The Times“, JAV kovinės mašinos sulaiko okupantus, tačiau neaišku, kiek ilgai.

Bredlis sulaiko rusus

Priešas jau buvo priartėjęs prie ukrainiečių pėstininkų pozicijų, kai seržantas Dzvinka Rimaras privažiavo prie jų JAV M2 kovine mašina „Bradley“. Vairuotojas pasuko ją staigiu lanku, kad atbuline eiga privažiuotų prie ukrainiečių tranšėjos ir pasuktų ginklą į rusus.

Atsidarius galinėms „Bradley“ durelėms, aštuoni ukrainiečių kariai galėjo išlipti į saugią vietą, o kartu su okupantais apšaudyti miškingą vietovę.

„Termovizoriaus optiniame taikiklyje matome kelių žmonių siluetus“, – sakė Dzvinka, kuris dabar vadovauja 47-osios mechanizuotosios brigados 2-ojo bataliono ‚Bradley‘ daliniui.

„Po šūvio lieka tik šiltas debesėlis“, – sakė jis

Dauguma rusiškos technikos neprilygsta „Bradley“. Tačiau Ukrainos pajėgos vis dar priverstos trauktis Donbase, o rusai per pastarąsias septynias dienas sparčiai pasistūmėjo 6 km iki svarbaus garnizono miesto Pokrovsko.Tai paskutinis Donecko srities miestas prieš sieną su Dniepropetrovsko sritimi.Kadaise jame gyveno 60 000 žmonių.Rusai pakeitė savo taktiką, kad kovotų protingiau, naudodamiesi žvalgybine informacija puola silpnesnius dalinius, kurie laiko Ukrainos linijas.Elitinė 47-oji brigada, aprūpinta amerikietiškais tankais „Abrams“, „Bradley“ ir „Paladin“ artilerija, yra nuolat apeinama, nes vis labiau klimpstantys ukrainiečių daliniai priversti trauktis. Putino amfibijos šturmo daliniai dabar yra vos už 20 km nuo Pokrovsko, artilerijos taikiklyje. Rusijos lėktuvai jau dabar kasdien bombarduoja miestą, tankiai apgyvendintuose rajonuose naikina mokyklas ir vaikų darželius, darydami prielaidą, kad ten dislokuoti Ukrainos kariai.

Fronto linijoje aplink Grodovkos kaimą „Bradley“ naudojami „chirurginio apšaudymo misijose“, kuriomis bandoma sulaikyti rusų pėstininkų puolimą.

„Ar jie kažkaip juda? Ar jūs juos matote? Matėme du į rytus, vykdančius žvalgybą. Vaikinai, apeikite, išgąsdinkite juos ir grįžkite į užnugarį“, – per radiją Zvonkei sako vienas iš karininkų.

„Bredlis turi apšaudyti ir tada greitai palikti poziciją. Tam jis turi ne daugiau kaip kelias minutes, antraip gresia pavojus, kad automobilis taps grobiu.

JAV į Ukrainą nusiuntė daugiau kaip 300 M2A2 „Bradley“, daugiausia kaip dalį pastangų padėti Kijevui susigrąžinti teritoriją per jo kontrpuolimą praėjusią vasarą. Tačiau po daugiau nei metus trukusių intensyvių kovų daugelį jų teko paaukoti, kad būtų suremontuotos kitos.

Kareiviai sako, kad Rusijos puolimas šiame rajone prasidėjo kiek daugiau nei prieš mėnesį, kai priešas atsivežė šimtus gerai apmokytų dronų operatorių ir naudojo naują dažnį, kurio neblokavo Ukrainos įranga. Rusai veržėsi į priekį po to, kai jų bepiločiai lėktuvai išvartė transporto priemones palei ukrainiečių tiekimo linijas, kol ukrainiečiai suprato naują taktiką ir sugebėjo pritaikyti savo REB.

Netoliese esančiuose kaimuose, laukuose ir krūvose griaudėjo artilerijos dvikova, pertraukiama tikslių dronų smūgių arba rusų planavimo bombų griausmo. „Bredliai“ šio nuožmaus karo fone atrodo silpni. Korpusui liko puolimo randai.

„Bradley“ kviečiamas evakuoti pėstininkus iš rusų taikiklių zonos. Šios transporto priemonės šarvai pasirodė esantys atsparesni bepiločių lėktuvų smūgiams nei legendinio „M1 Abrams“, kuris dabar naudojamas retai.

Net ir tada, kai transporto priemonės yra neutralizuojamos, jų įgulos paprastai lieka gyvos. Šios transporto priemonės išgelbėjo šimtus, jei ne tūkstančius ukrainiečių gyvybių.

„Jei ne „Bradley“, mūsų čia nebebūtų, šimtu procentų. Jei būtume važiavę sovietiniais automobiliais, mūsų jau seniai nebūtų“, – sakė 39 metų Lakinas, automobilio vairuotojas.

Į Dzvinkos automobilį buvo pataikyta šešis kartus: du kartus į jį pataikė dideli „Lancet“ bepiločiai lėktuvai, tris kartus – maži FPV bepiločiai lėktuvai ir vieną kartą – minosvaidžio sviedinio nuolaužos, pataikiusios į „Bradley“ dinaminius šarvus.

Per paskutinį pataikymą Dzwinka patyrė smegenų sukrėtimą, šrapnelis nutraukė jai ranką, o sprogimas sukėlė gaisrą transporto priemonės salone. Rusų ginklai apšaudė apylinkes, todėl Lakinui neliko nieko kito, kaip tik nuvažiuoti su rūkstančiu „Bradley“ 2 km gilyn į Ukrainos kontroliuojamą teritoriją, kur jie galėjo užgesinti liepsnas. Tačiau Dzvinkos evakuacinis liukas užsikirto, ji negalėjo išlipti.

„Po kojomis degė ugnis, bokštelyje tvyrojo dūmai. Šaulys buvo susilaužęs koją, bet jam pavyko išlipti. Kai jis atidarė liuką, į vidų pateko oras ir ugnis ėmė liepsnoti dar stipriau“, – prisiminė Dzwinka.

„Buvo daug dūmų, tiesiog nieko nemačiau. Pradėjau panikuoti, kad uždusiu. Praėjo tiesiog dvi sekundės, bet prieš akis prabėgo visas mano gyvenimas, visi nebaigti reikalai. Tuomet susitvardžiau ir tiesiog sekiau paskui jį pro liuką“, – pridūrė kariškis.

Dzvinka ir 47-ojo būrio įgulos nariai mano, kad „Bradley“ yra efektyviausia karo kovos mašina. Ginklo „Bushmaster“ šarvuočiai niokojo rusų šarvuotąsias mašinas, o net pažangiausi tankai tapo TOW dvynių – prieštankinių raketų – aukomis.

Tačiau elitinė įranga pasirodė esanti tarsi užnuodyta taurė. Vasaros kontrpuolimo metu 47-oji brigada buvo ieties smaigalys ir netrukus išvyko ginti Avdejevkos. Per abi kampanijas jos patyrė didelių nuostolių, tačiau dabar daliniai vėl buvo mesti saugoti linijos nuo naujausio Rusijos puolimo.

47-ojo būrio kariai buvo išsekę ir pavojingai pripratę prie artėjančios ugnies garso. Būdami priešakinėse pozicijose, Dzvinka vos pastebėjo rusų daugkartinio raketų paleidimo įrenginio dundesį ar netoliese sklindančius kasetinių šaudmenų sprogimus. Kai vasarą temperatūra viršija 35 laipsnius, kariai dėvi šalmus ir neperšaunamąsias liemenes tik tada, kai yra „nulinėje vietoje“, tiesiai priešais priešą.

Įgulos sako, kad joms labai reikia modernių kovos mašinų, kuriose būtų 360 laipsnių kameros ir prieštankinės raketos „Javelin“. Norėdamas atbuline eiga įvažiuoti į tranšėją ir evakuoti karius, „Bradley“ vadas turi iškišti galvą pro vado liuką, kad nukreiptų vairuotoją, tačiau šis būtų veikiamas priešo ugnies.

Donbaso tranšėjose JAV rinkimai tapo pokalbių tema, nes kariai baiminasi, kad liks be įrangos ir ginklų.

„Kaip mes galime sunaikinti 130 mln. gyventojų turinčią šalį greičiau, nei jie sunaikins 30 mln. gyventojų turinčią mūsų šalį?“ – paklausė 29 metų kapitonas Dmitrijus „Lapė“ Jevtušenka netrukus po to, kai gavo žinią, kad į dar vieną jo „Bradley“ pataikė dronas.

„Mes galime juos sulaikyti, išbaidyti, kol jie supras, kad nėra prasmės žengti toliau. Bet jei Amerika bandys įšaldyti karą, po kelerių metų rusai tiesiog vėl užpuls. Šis karas tęsis amžinai“, – sakė Foksas.

unian.net

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Reklama

Susiję straipsniai

Pagrindinė JAV darbininkų sąjunga atsisako remti Kamala Harris, jos nariai palaiko Trumpą

JAV 1,3 mln. narių turinti „Teamsters“ sąjunga pirmą kartą per pastaruosius dešimtmečius neremia demokratų kandidatės į prezidentus, nes...

Niekur nevedanti ekonomikos auginimo politika

Almantas Stankūnas Ar žinote kaip valstybė augina BVP? Kas valdantiesiems leidžia girtis rekordiniais BVP augimo tempais? Gal jie beveik...

Nauja pradžia – jubiliejinis 111-asis Senojo teatro sezonas

Neseniai Vilniaus senajame teatre įvyko naujojo teatro sezono atidarymo spaudos konferencija. Naująjį – jau 111-ąjį – sezoną Senasis...

„Kalbėkit rusiškai!“

Vytautas Sinica | Veidaknygė Sprendžiant iš kitų įrašų, tikrai liberalaus žmogaus įspūdžiai. Kaune jau aiškiai jaučiasi, kad kalbėti lietuviškai nebėra...