2024-11-20, Trečiadienis

SITUACIJA VILNIAUS UNIVERSITETE KAISTA: SIŪLOMA PAREIKŠTI NEPASITIKĖJIMĄ REKTORIUI


Birželio 15 d. Lietuvos žmogaus teisių organizacijos kreipėsi į Vilniaus universiteto (VU) Senatą siūlydamos vadovaujantis VU Statutu pareikšti nepasitikėjimą VU rektoriui A.Žukauskui dėl jo priesaikos Universitetui ar moralės normų pažeidimo, nederančio su rektoriaus pareigomis. Kartu prašoma VU Tarybą patvirtinti pareikštą Senato nepasitikėjimą VU rektoriumi.

Nepasitikėjimas rektorimi kilo po to, kai du šimtai VU studentų pateikė prašymą nenaikinti VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (TSPMI) politinės filosofijos profesoriaus etato, kurį TSPMI administracija ir VU rektorius pasišovė naikinti siekdami pašalinti profesorių, habil.dr. Vytautą Radžvilą iš universiteto dėl jo pažiūrų ir įsitikinimų.

Žmogaus teisių organizacijos gegužės 22 d. pareiškimu paragino Rektorių, Tarybą ir Senatą, atsižvelgti į studentų prašymą, pažymėdamos, kad už susidariusią situaciją VU TSPMI yra atsakingas VU rektorius, kuris ne tik atima iš studentų jų savarankiško mąstymo ugdymui reikalingą prof. V.Radžvilo dėstomą kursą, varžo Universiteto pedagogų aktyvumą bei kūrybinių ieškojimų norą, bet ir slopina universiteto debatų kultūros tradiciją.

Gegužės 22 d. VU Senatas nusprendė ištirti viešai keliamą klausimą dėl prof. V.Radžvilo politinio persekiojimo, sudarydamas specialią darbo grupę, į kurią įėjo prof. T. Medaiskis, dr. A. Mickevičius, prof. M.P. Šaulauskas, prof. G. Tamulaitis ir studentų atstovas I. Gaižiūnas. Birželio 12 d. Senatas beveik vienbalsiai pritarė šios darbo grupės išvadoms. Kaip ir derėjo tikėtis, grupė nustatė, jog konkursas esamoms prof. V. Radžvilo pareigoms užimti netgi nebuvo paskelbtas, visi 2018 m. paskelbti konkursai TSPMI profesoriaus pareigoms eiti buvo personalizuoti, todėl prof. V. Radžvilas, net ir norėdamas, objektyviai neturėjo galimybių į siūlomas vietas pretenduoti. Minėta darbo grupė (siūlė atsižvelgti į 200 studentų parašais patvirtintą kreipimąsi bei faktą, kad prof. V. Radžvilui Vilniaus universiteto senatas yra suteikęs pedagoginį profesoriaus vardą ir rekomendavo VU Rektoriui sudaryti su prof. V. Radžvilu sutartį profesoriaus pareigoms eiti.

Senato nutarimui paprieštaravo vienintelis rektorius A.Žukauskas, viešai pareiškęs atsisakantis vykdyti Senato nutarimą ir pasiūlęs prof. V. Radžvilui dirbti vienerius metus docento pareigose. Tokiu būdu Rektorius viešai deklaravo nevykdysiantis Senato sprendimų. Tačiau VU Statutas suteikia įgaliojimus Senatui užtikrinti kultūros, mokslo, tyrimų ir dėstymo laisvę Universitete, prižiūrėti, kad Tarybos ir rektoriaus veikla atitiktų Universiteto misiją, kad ji atitiktų principus ir bendruosius akademinius interesus. Todėl pagal įstatymą rektorius privalo vykdyti Senato nutarimus. O pareikšdamas, jog neketina jų vykdyti, Rektorius iš esmės deklaruoja neketinantis vykdyti Statute apibrėžtos Vilniaus universiteto misijos.

Minėtame kreipimesi į VU Senatą ir Tarybą Lietuvos žmogaus teisių organizacijos konstatavo, jog šis VU rektoriaus A.Žukausko elgesys patvirtina, jog būtent jis tiesiogiai įtakojo/inicijavo prof. V.Radžvilo persekiojimą dėl pastarojo pažiūrų ir įsitikinimų, o atsisakydamas vykdyti Senato sprendimus, rektorius nebegali tinkamai atstovauti Vilniaus universitetui ir tinkami vykdyti jo misiją. Sistemingai pažeisdamas LR Konstitucijos garantuojamas teises ir laisves bei VU Statuto nuostatas, VU Rektorius A.Žukauskas demonstruoja teisinį nihilizmą ir griauna Vilniaus universiteto demokratines tradicijas, darydamas žalą visai universiteto akademinei bendruomenei.

Atsižvelgdamos į sistemingus VU Rektoriaus A. Žukausko nusižengimus VU Statutui ir jame įtvirtinai universiteto misijai, taip pat aplinkybę, kad prof. V.Radžvilo persekiojimas dėl jo pažiūrų ir įsitikinimų įgijo akivaizdų politinį pobūdį ir dėl to diskredituoja Vilniaus universitetą bei Lietuvos aukštojo mokslo ir švietimo sistemą tarptautinėje bendruomenėje, Lietuvos žmogaus teisių organizacijos paragino VU Senatą ir Tarybą pareikšti rektoriui A.Žukauskui nepasitikėjimą.

Apie susidariusią situaciją Vilniaus universitete ketinama informuoti Europos universitetų akademines bendruomenines.

Kreipimąsi pasirašė Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija , Lietuvos žmogaus teisių asociacija, Piliečių gynybos paramos fondas ir Lietuvos Helsinkio grupė

Visą kreipimosi tekstą skaitykite ČIA

2 KOMENTARAI





  1. Taip ir turi būti veikiama ginant žmonių teises. Dabar būtina siekti galutinio rezultato – nesąžiningo rektoriaus atstatydinimo.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Ant Trumpo bangos investuotojai plūsta iš ES į JAV

Donaldo Trumpo politinis sugrįžimas praėjusią savaitę ne tik supurtė Amerikos politinį isteblišmentą, bet ir sukėlė JAV dolerio vertės...

Edvardas Čiuldė. Kai net pasaulio pabaiga nėra blogiausias galas

„Nelauk pasaulio pabaigos, nesitikėk geriausio galo“, sakydavo jaunystės laikų pažįstamas, cituodamas man nežinomą poetą. Savo ruožtu jam tada...

Prof. Vytautas Radžvilas. II dalis: Du konservatorių peiliai į Lietuvos širdį

I dalis ČIA. Slinkties nuo lietuviškos prie globalios Lietuvos istorijos siekiai ir žingsniai LGGRTC pertvarka iš tikrųjų yra tik dar...

Testas visuomenei: kiek leisimės prievartaujami politiniu korektiškumu?

Vytautas Sinica Atleistas profesorius Alekseičikas Ideologinė cenzūra ima viršų. Psichoterapijos pradininkas Lietuvoje Aleksandras Alekseičikas, nepaisant to, kad niekada nebuvo jokių...