Neseniai įsteigta organizacija „FR“ („Femina Regnum“) parengė įstatymo projektą dėl seksualinio priekabiavimo moterų atžvilgiu. „FR“ aktyvisčių manymu, vyrų agresija ir niekinamas požiūris į moteris yra pasiekęs nepateisinamai didelį mąstą, o esami teisės aktai yra riboti, nepakankamai aiškūs, pernelyg švelnūs ir, svarbiausia, labai retai taikomi. Specialus įstatymas, ginantis moteris kaip silpnąją lytį, yra būtinas.
Įstatymo projekte išplėsta seksualinio priekabiavimo sąvoka ir numatytos griežtesnės bausmės už priekabiavimą. Kaip teigia įstatymo iniciatorės, būtina apsaugoti moteris, net ir tas kurios to nesvokia, ne tik nuo atvirų, bet ir slaptų seksualinio priekabiavimo formų ir atkurti istorinį teisingumą, bent iš dalies kompensuojant moterims skriaudas, padarytas iš vyrų pusės.
Seksualinio priekabiavimo sąvoka išplečiama „priekabiavimas žvilgsniu“. Priėmus šį įstatymą, seksualiniu priekabiavimu su atitinkama baudžiamąja atsakomybe būtų laikomas bet koks įdėmus arba ilgiau trunkantis moters kūno ar jo dalių, aprangos apžiūrėjimas arba neleistinai smalsus moterų tarpusavio pokalbių klausymas. Atsakomybėn pagal šį naujojo įstatymo straipsnį priekabiautojai būtų traukiami gavus nukentėjusios moters arba kitų moterų, pastebėjusių ir paliudijusių šį faktą (nepriklausomai nuo nukentėjusios požiūrio į jį), skundą.
Kadangi bet koks priekabiavimas prasideda nuo atitinkamų minčių, siūloma seksualinio priekabiavimo sąvoką išplėsti „priekabiavimas mintimis“. Priekabiavimo mintimis faktas būtų nustatytas remiantis šį priekabiavimą patyrusios moters skundu. Nors atrodo, kad tai sunkiai įrodoma, tačiau įstatymo projekto rengėjų manymų, negalima ignoruoti mokslu pagrįsto moterų gebėjimo jausti ir atspėti vyrų mintis.
Seksualinį priekabiavimą moterų atžvilgiu skatina jų grožį išryškinanti arba pernelyg atvira apranga, šukuosena, makijažas, kvepalai ir kt., tačiau draudimas moterims rengtis ir puoštis taip kaip jos nori, nors prevencine prasme būtų pateisinama, reikštų prigimtinių moters teisių pažeidimą. Dėl tos priežasties įstatymo projekte numatyta apriboti vyrų galimybę būti tokiose viešose vietose kuriose gali būti moterų, kurių išorė gali skatinti seksualinį priekabiavimą. Tai neturėtų būti taikoma scenos renginiams (koncertams, teatrui, cirkui ir pan.) ir, tuo labiau, kinui bei vyrams, kurie viešose vietose naudos prevencines apsaugos priemones (tamsius akinius, “caballus auribus“ ir pan.). Taikant šią priemonę numatyta žemutinė vyrų amžiaus riba. Aukštutinės ribos nėra.
Kaip teigia įstatymo iniciatorės, jos turi palaikymą tarp grupės dabartinio ir buvusio Seimo narių-moterų. Jas remia ir vienas Seimo narys vyras bei kai kurios toliaregiškos moterų organizacijos. Su pastarosiomis ruošiami kiti moterų diskriminaciją eliminuojantys teisės aktų projektai, tarp jų įstatymo projektas, numatantis, kad miestų gatvių pavadinimuose gatvių, pavadintų moterų vardais, lyginant su pavadintomis vyrų vardais, būtų ne mažiau kaip pusė., o suteikiant vaikui antrą vardą (nepriklausomai nuo jo lyties), antrasis būtų moteriškas.
Šis įstatymas nebūtų taikomas homoseksualiems vyrams.
Povilas Romaitis
Juk tai balandžio 1-osios pokštas!
Matyt, kad prie to to tikrai einama. Jeigu feministės nebus sustabdytos, ,sulauksime dar ne to. Gal ir „Maidanas” Vilniuje rengiamas tam., kad visokie perlenkimai pasibaigtų?
” Visi vaistai gali tapti nuodais, visi nuodai gali būti vaistai ” . . . girdėti žodžiai farmakologijos paskaitoje , tinka ir šiuo metu eskaluojamoje problemoje.
Kaip nėra griežtos ribos,kur baigiasi neurologija ir prasideda psichiatrija,taip ir taip įvardintame priekabiavime . . .
Gal reikėtų visuomenei patikslinti sąvokų Etika,Padorumas,Garbė, . . ., Chamiškumas,Smurtas ir etc., reikšmes ir būtinumą jų laikytis ( atsakomybę,perźengus ribas,užtikrintų Teisėsauga ).
Pradėti reikėtų ,ŠMM rengiant mokymo programas ( Smetonos laikais Etika. . . buvo mokykų programose ),dabar,kai užaugo 2 – 3 kartos , turime – ką turime.